Rezolucja KPA, zjazd 10/12/2024
Komunikat prasowy
Kongres Polonii Amerykańskiej powstał w odpowiedzi na zagrożenie niepodległości Polski, spowodowane agresją niemiecką i sowiecką we wrześniu 1939 r. Aby jednym głosem wyrazić poparcie dla przywrócenia wolnej i suwerennej Polski, przywódcy szeregu organizacji polonijnych spotkali się w Buffalo w stanie Nowy Jork wiosną 1944 roku. Obrady trwały od 28 maja do 1 czerwca 1944 r. i w ich wyniku 2600 delegatów reprezentujących organizacje polonijne utworzyło Kongres Polonii Amerykańskiej. Celem nowo powstałej organizacji było między innymi udzielenie wsparcia w odbudowie Polski zniszczonej przez okupantów niemieckich i sowieckich oraz wsparcie Polski w odzyskaniu pełnej suwerenności.
W sobotę, 12 października br. w siedzibie ZNP-PNA w Chicago na posiedzeniu obecnych było 40 dyrektorów krajowych z 13 stanów, w tym prezesi oddziałów KPA i członkowie Komitetu Wykonawczego KPA. Członkami Komitetu Wykonawczego KPA są: Frank J. Spula (prezes), dr Mark Pienkos (pierwszy wiceprezes), Bożena Kamiński (krajowy wiceprezes ds. polskich), Timothy Kuzma (krajowy wiceprezes ds. amerykańskich), Małgorzata Margo Schulz (wiceprezes ds. komunikacji i mediów), Deborah Majka (wiceprezes ds. kultury), Mary Anselmo (wiceprezes ds. edukacji), Michael Niedziński (wiceprezes ds. członkostwa) – nieobecność usprawiedliwiona, Andrzej Niemyjski (wiceprezes ds. rozwoju finansowego), Stephen Flor (sekretarz), Micheline Jaminski (skarbnik). Prawnik Mark Grzymała został wyznaczony przez prezesa Spulę jako parliamentarian podczas posiedzenia w sobotę, 12 października.
W niedzielę, 13 października, drugim dniu dorocznego zjazdu Krajowej Rady Dyrektorów KPA odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy powstania Kongresu Polonii Amerykańskiej (relacja na s.8-9 tego wydania gazety – redakcja).
W dorocznym zjeździe uczestniczyli goście specjalni, wśród nich był były krajowy wiceprezes ds. amerykańskich prof. Anthony Bajdek i dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Kongres Polonii Amerykańskiej przyjął „Rezolucję Wołyńską” na dorocznym posiedzeniu Rady Dyrektorów, w dniu 12 października 2024 r. (Dla przypomnienia: KPA jako pierwsza polonijna organizacja zorganizował zbiórkę pieniędzy na pomoc Ukrainie).
Poniżej tłumaczenie fragmentów rezolucji:
„Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w lutym 2022 r. Kongres Polonii Amerykańskiej zaoferował pomoc na potrzeby Ukrainy w zakresie wsparcia poprzez darowizny i lobbowanie rządu Stanów Zjednoczonych na rzecz dodatkowego finansowania i pomocy wojskowej potrzebnej do powstrzymania rosyjskich najeźdźców”.
„Mając na uwadze, że tragiczne i celowe masowe zamordowanie około 100 000 Polaków przez Ukraińską Powstańczą Armię, które miało miejsce w latach 1943-1945 na Wołyniu w okupowanej przez Niemców Polsce, zostało omówione na posiedzeniu Rady Dyrektorów Chicago, Illinois w dniu 12 października 2024 r.”
„Mając powyższe na uwadze, Kongres Polonii Amerykańskiej oczekuje od rządu ukraińskiego potępienia i wyrażenia skruchy za ten haniebny czyn”.
„Kongres Polonii Amerykańskiej wspiera polski rząd w jego wysiłkach na rzecz pojednania, szczególnie biorąc pod uwagę polską politykę otwartych drzwi dla Ukraińców w świetle wojny z Rosją”.
Kongres Polonii Amerykańskiej przekazał też gratulacje i wyróżnienie dla „Dziennika Związkowego”, które w imieniu redakcji odebrała redaktor naczelna gazety Alicja Otap z rąk prezesa KPA Franka Spuli i wiceprezesa Marka Pienkosa. „Dziennik Związkowy” towarzyszył KPA podczas wielu momentów dziejowych, dokumentując i publikując istotne fakty z działalności tej największej politycznej organizacji polonijnej oraz brał czynny udział w wielu akcjach KPA.
Komitet organizacyjny uroczystości 80-lecia KPA stanowili: Mary Anselmo, Micheline Jaminski, Małgorzata Margo Schulz, Mark Pienkos i Andrzej Niemyjski.
Autor: Małgorzata Margo Schulz
Kongres Polonii Amerykańskiej, Wiceprezes Krajowy ds. Mediów i Promocji