Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 16 listopada 2024 15:36
Reklama KD Market

Uroczystość 45. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Chicago

Koncelebrowana msza święta, piękne wspomnienia, unikatowa wystawa pt. „Spotkania ze świętym” wypełniły dziękczynne spotkanie Polonii celebrującej pamięć o wizycie w Chicago Papieża Polaka. W 1979 roku Jan Paweł II odprawił mszę św. w kościele pw. Pięciu Braci Męczenników.
Uroczystość 45. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Chicago

Autor: Dariusz Piłka

W niedzielę, 6 października Polonia z ogromną radością przybyła do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia i Pięciu Braci Męczenników w Chicago, aby wspólnie celebrować 45. rocznicę odwiedzin tego miejsca przez św. Jana Pawła II.

Polową mszę świętą w koncelebrze z proboszczem parafii księdzem Miguelem Venegas odprawił redemptorysta ksiądz Zbigniew Pieńkos CSsR, dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago.

Eucharystia rozpoczęła się procesją. Poczty sztandarowe górali zrzeszonych w Związku Podhalan Północnej Ameryki, przedstawicieli organizacji polonijnych i szkół utworzyły długi szpaler. Tak zaaranżowaną aleją przeszli księża, goście honorowi i została wniesiona figura św. Jana Pawła II. 

Obok pocztów sztandarowych przy ołtarzu, ozdobionym pamiątkowymi zdjęciami z wizyty papieża-Polaka z flagami Polski i Stanów Zjednoczonych, stanęli ułani ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. 

Uroczystemu początkowi mszy towarzyszyła muzyka góralska. Ewa Chrzanowska – parafianka i lektorka powitała gości honorowych:  dr Jana Jaworskiego – komandora papieskiego orderu św. Sylwestra,  Tomasza Orczyka – wicekonsula Konsulatu Generalnego RP w Chicago, Raymonda A. Lopeza – radnego 15. okręgu miejskiego , Jana Króla nowo wybranego prezesa ZPPA, przedstawicieli i grupy taneczne Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, koordynatorów Przystanku Historii IPN w Chicago oraz społeczność polonijną.

Ewa Chrzanowska przytoczyła słowa św. Jana Pawła II o prawdziwym i trwałym szczęściu, które daje człowiekowi głęboka relacja najpierw z Bogiem, a potem z każdym człowiekiem dobrej woli. 

Na początku mszy ksiądz Zbigniew Pieńkos CSsR wyraził radość z obecności tak wielu młodych ludzi, którzy nie pamiętają Eucharystii pontyfikalnej, ale dzięki wychowaniu w wierze i polskiej tradycji przez swoich dziadków i rodziców mogą w pełni celebrować pamiątkę wydarzeń sprzed 45. lat.  

Czytania zaprezentowały pierwsze z Księgi Rodzaju Renata Belczak, drugie z Listu św. Pawła Apostoła do Hebrajczyków Ewa Chrzanowska. Psalm responsoryjny zaśpiewała grupa góralek.

Podczas homilii ksiądz Pieńkos mówiąc o uroczystości celebrującej 45. rocznicę wizyty Jana Pawła II nawiązał do Liturgii Słowa o miłości do Boga i do bliźniego. Podkreślił, że tu zgromadzeni przybyli z potrzeby serca, aby okazać Bogu dziękczynienie za postawienie na drodze życia św. Jana Pawła II – wielkiego człowieka i patrona rodzin. Mówił o ideologii budowanej na prawie Bożym i zachęcał do codziennego zapraszania Jezusa do swego życia. Dziękował za wychowywanie młodych w wierze w Jezusa Chrystusa.

Parafrazując myśl papieża skierowaną do górali wypowiedział ją do obecnych podczas mszy Polaków: „Na was Polaków żyjących na emigracji zawsze można liczyć.” Kapłan wyraził nadzieję, że wzór św. Jana Pawła II orędującego za rodziną jest przykładem miłości do Boga, bliźniego i Ojczyzny.

Prośby skierowane do Boga odczytała Renata Belczak. Prosiła między innymi o to, aby współczesny świat ponownie rozpoznał, docenił i pielęgnował cnotę, wierność i wzajemną życzliwość; aby Kościół, budując Królestwo Boże na ziemi otaczał duszpasterską troską rodziny, a młodzi ludzie z wiarą przyjmowali błogosławieństwo Boże w sakramencie małżeństwa oraz aby podtrzymywać w naszym życiu relacje międzyludzkie. 

W przyniesionych do ołtarza darach były między innymi: kwiaty, miód, oscypek, kapliczka z różańcem, owoce. Przynieśli je: dr Jan Jaworski, wicekonsul Tomasz Orczyk oraz radny miejski Raymond A. Lopez. Wicekonsul Tomasz Orczyk przedstawił się obecnej podczas uroczystości Polonii. Jan Król, prezes ZPPA ,poinformował, że Sejm ZPPA ustanowił św. Jana Pawła II patronem tej organizacji obok Matki Bożej  Ludźmierskiej.

Na zakończenie mszy ksiądz Pieńkos udzielił błogosławieństwa relikwiami Jana Pawła II.

Długą listę podziękowań za udział i pomoc w przygotowaniu uroczystej mszy świętej przedstawiła Aniela Bartoszek, parafianka parafii Pięciu Braci Męczenników od ponad 50 lat, odpowiedzialna za organizowanie mszy papieskich i świadek spotkań w 1976 i w 1979 roku.

– 45 lat temu byłam tu obecna. Miałam bilet wejścia ze Szkoły Marii Konopnickiej. Mam też zdjęcie jak Ojciec Święty przyjechał tu w 1976 roku. Było z nim spotkanie w sali przykościelnej, która dzisiaj nazywa się im. biskupa Alfreda Abramowicza. Dzisiaj moje serce drży z radości, bo tak dużo było ludzi, dzieci, organizacji, że mieliśmy gości honorowych. Ludzie chętnie zgłaszali się do pomocy. Ojciec Pieńkos uratował nas w trudnej sytuacji, kiedy ksiądz proboszcz ze św. Brunona z powodu braku zastępstwa za siebie odwołał swoją obecność, ale obiecał przyjechać w przyszłości. Byłam mile zaskoczona, że aż tyle było tu organizacji ze sztandarami. Wszystko odbywało się w atmosferze szacunku. Było miło łączyć się we wspólnej modlitwie. Wydawało się, że na tym błękitnym niebie, gdzieś tam jest św. Jan Paweł II, uśmiecha się i nam błogosławi – opowiadała bardzo wzruszona Aniela Bartoszek.

W uroczystościach 2024 roku brał też udział dr Jan Jaworski, świadek minionych wydarzeń, komandor orderu św. Sylwestra.

– Jestem przepełniony radością, że dobry Bóg pozwolił mi doczekać tej wspaniałej uroczystości. W 1969 roku św. Jan Paweł II był w Chicago jako ówczesny arcybiskup metropolita krakowski i odwiedził parafię Pięciu Braci Polaków Męczenników. Wówczas poświęcił pomnik „Tysiąclecia Chrztu Polski” na Cmentarzu Zmartwychwstania Pańskiego w Chicago. Pamiętam wizytę Ojca Świętego 5 października 1979 roku. Wielu ludzi witało go na trasie z lotniska, w okolicach dzisiejszego budynku Fundacji Kopernikowskiej. Proszę sobie wyobrazić kilkutysięczne tłumy o siódmej rano na mszy u Pięciu Braci Męczenników w zimny, jesienny dzień. Entuzjazmu zebranych nie dało się opisać. Papież był wielkim autorytetem dla emigrantów, wielkim człowiekiem, Apostołem Chrystusa. Fakt, że był Polakiem wpłynął na podniesienie ogólnego prestiżu Polski i Polonii na świecie. To było tyle lat temu, lecz ta pamięć jest wciąż żywa – wspominał dr Jan Jaworski, przyjaciel św. Jana Pawła II i komandor orderu papieskiego. 

 Po mszy można było obejrzeć okolicznościową wystawę w sali biskupa Abramowicza, którą przygotowali honorowy prezes ZPPA Henryk Mikołajczyk i Barbara Habas-Janczy.  Na unikatowej ekspozycji zgromadzonych zostało 127 zdjęć dokumentujących góralskie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. 

 Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]

Powiązane galerie zdjęć:

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama