Spotkanie szefa polskiej dyplomacji oraz przedstawicieli znanej i wpływowej skandynawskiej rodziny, m.in. przedsiębiorców i bankierów, odbyło się w siedzibie MSZ w Warszawie. Resort nie planuje komunikatu po tej rozmowie, ponieważ nie miała ona charakteru państwowego, a dotyczyła głównie planów korporacji.
Informację o wizycie Wallenbergów w Polsce potwierdziła w Sztokholmie PAP rzeczniczka rodziny, Laura Safir. W przesłanym e-mailu podkreśliła, że delegacja udała się do Warszawy przed objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. "Celem jest poznanie kraju i jego priorytetów" - wyjaśniła Safir.
Według rzeczniczki Wallenbergów rodzina spotka się z przedstawicielami świata polityki, przemysłu, nauki oraz firm, w których Wallenbergowie posiadają obecnie udziały.
W skład delegacji weszli m.in. Marcus Wallenberg, Jacob Wallenberg, Peter Wallenberg Jr., a także wysocy rangą menedżerowie firm - Christian Cederholm oraz Hakan Buskhe.
Rodzina Wallenbergów uważana jest za najbardziej wpływowy ród finansistów i inwestorów w Szwecji. Według mediów pośrednio kontroluje jedną trzecią szwedzkiego PKB.
Szósta generacja Wallenbergów zarządza, kontroluje lub posiada udziały w największych szwedzkich i międzynarodowych firmach, takich jak m.in.: Ericsson, Saab, Electrolux, ABB, Stora Enso oraz SAS Group. Do rodziny należy również jeden z największych skandynawskich banków SEB, założony w 1856 roku przez protoplastę finansowego rodu, Andre Oscara Wallenberga.
Rola Wallenbergów, właścicieli koncernu zbrojeniowego Saab, wzrosła w 2022 roku, po pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, w związku ze zwiększonym popytem na broń i sprzęt wojskowy.
Jak podała gazeta "ETC", główny negocjator w rozmowach z Turcją przed akcesją Szwecji do NATO, wysoki rangą urzędnik MSZ Oscar Stenstroem, został zatrudniony przez Wallenbergów po zakończeniu misji.
W Szwecji słynna rodzina prowadzi również działalność poprzez fundację, przyznając granty na rozwój badań i edukacji.
Jak można przeczytać na oficjalnej stronie internetowej rodziny, Wallenbergowie kierują się łacińską maksymą "Esse non videri", czyli "Działać, a nie tylko być widocznym". Inny znany cytat to słowa Marcusa "Dodde" Wallenberga, który - przekonując do porzucenia inwestycji w koleje i zaangażowania się w linie lotnicze SAS - napisał w liście do brata: "Przejście od starego do przyszłości to jedyna tradycja, którą warto pielęgnować".
Z Warszawy Wiktoria Nicałek, ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)