Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 22:18
Reklama KD Market

Udaremniona próba zamachu na Trumpa, druga od 13 lipca

Udaremniona próba zamachu na Trumpa, druga od 13 lipca

Kim jest niedoszły zamachowiec Ryan Routh

Były prezydent Donald Trump 15 września po raz drugi w ciągu 64 dni stał się celem zamachu na jego życie, który tym razem został udaremniony. 58-letni Ryan Routh, uzbrojony w karabin AK-47, ukrywał się w pobliżu Trump International Golf Club na Florydzie, ale został powstrzymany przez Secret Service. Niedoszły zamachowiec Trumpa to osoba z kryminalną przeszłością, której poglądy polityczne – jak wynika z jego aktywności w internecie – wahały się od Republikanów do Demokratów, od Trumpa do Bidena. Był także zaangażowany w wojnę na Ukrainie. Postawiono mu na razie zarzuty nielegalnego posiadania broni, a władze Florydy dążą do przejęcia śledztwa w obawie przed stronniczością organów federalnych.

Miał historię kryminalną sięgającą dekad

Profil Ryana Routha na LinkedIn podawał, że studiował inżynierię mechaniczną na Uniwersytecie Rolniczym i Technicznym Karoliny Północnej w latach 1995-1998. Jednak uniwersytet poinformował NPR, że Routh „uczestniczył tylko w dwóch semestrach niemal 30 lat temu i nie uzyskał stopnia naukowego uczelni, a ostatni raz był w spisie studentów w grudniu 1995 r.”.

W 1991 r. Routh został nazwany „super obywatelem” przez gazetę „Greensboro News & Record” z Karoliny Północnej po tym, jak miał stawić czoła domniemanemu gwałcicielowi i pomógł w jego aresztowaniu. Dostał wtedy także nagrodę „Law Enforcement Oscar” przyznaną przez oddział Międzynarodowego Związku Stowarzyszeń Policji w Greensboro.

Kolejne lata jego życia to już zupełnie inna historia. Jak pokazują dane ze spisu przestępców na stronach North Carolina Department of Adult Correction, w latach 2001-2010 Routh otrzymał wyroki za 13 wykroczeń i 4 przestępstwa, w tym za posiadanie karabinu maszynowego, kradzież i ucieczkę z miejsca wypadku samochodowego.

W 2010 r., zatrzymany przez policję za jazdę bez ważnego prawa jazdy, uciekł funkcjonariuszom i zabarykadował się w sklepie z karabinem automatycznym.

Rejestry sądowe Karoliny Północnej wymieniają Routha jako oskarżonego w kilku sprawach sądowych w latach 1991-2016, w tym dotyczących zaległości podatkowych i fałszywych czeków.

Od 2018 r. mieszkał na wyspie Oahu na Hawajach. Opisywał siebie jako właściciela Camp Box Honolulu, firmy zajmującej się budową przenośnych jednostek magazynowych i małych domków dla osób ubogich.

Gazeta „Honolulu Star-Advertiser”, powołując się na źródła w organach ścigania w Honolulu, podała, że lokalna policja miała cztery interakcje z Routhem: dwie w 2019 r. oraz kolejne dwie w 2021 r.

FBI ujawniło też, że już w 2019 roku otrzymało zgłoszenie o podejrzeniu nielegalnego posiadania broni przez Routha, lecz ostatecznie nie został on wówczas zatrzymany.

Był w Kijowie i chciał walczyć na Ukrainie

W samodzielnie (self-published) opublikowanej w 2023 roku książce „Ukraine’s Unwinnable War: The Fatal Flaw of Democracy, World Abandonment and the Global Citizen – Taiwan, Afghanistan, North Korea and the End of Humanity” Routh opisywał swoje doświadczenia z pobytu w 2022 roku w Kijowie.

W swojej książce napisał, że jego celem było „walczyć o wolność i prawa człowieka”. Na YouTube ciągle dostępne jest nagranie z wypowiedzią Routha dla rumuńskiej wersji „Newsweeka”. Twierdzi w nim, że nie został przyjęty do ukraińskiego Legionu Międzynarodowego (The International Legion for the Defense of Ukraine) ze względu na wiek i brak doświadczenia wojskowego. Mówi, że był zaangażowany w rekrutację cudzoziemskich żołnierzy.

Routh w 2023 r. powiedział „New York Timesowi”, że poszukiwał rekrutów wśród afgańskich żołnierzy, którzy uciekli przed Talibami. Dziennikarz, który przeprowadził z nim wtedy rozmowę przez telefon, stwierdził, że Routh wydawał się żyć w innej rzeczywistości.

Evelyn Aschenbrenner, amerykańska ochotniczka, która prowadziła rekrutację do Legionu Międzynarodowego ukraińskiej armii, powiedziała, że Routh nie był w jakikolwiek sposób związany z Legionem i ostrzegała innych przed nim w mediach społecznościowych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potępił próbę zamachu na Trumpa we wpisie opublikowany w poniedziałek, 16 września na portalu X, stwierdził, że „przemoc polityczna nie ma miejsca nigdzie na świecie.”

Kiedyś wspierał Trumpa, a później wzywał Iran do jego zabicia

Z rejestrów wyborców Karoliny Północnej wynika, że Routh jest niezrzeszony w żadnej partii, chociaż pokazują one również, że w tegorocznych prawyborach w marcu głosował osobiście na Demokratów.

W wyborach prezydenckich 2016 r. oddał głos na Donalda Trumpa, lecz już w 2020 roku głosował na Joe Bidena.

Dane z Federalnej Komisji Wyborczej (FEC) wskazują, że między wrześniem 2019 a marcem 2020 poczynił prawie 20 drobnych wpłat, od dolara do 25, na demokratyczną platformę fundraisingową ActBlue.

Tuż po pierwszym zamachu na Trumpa, do którego doszło 13 lipca, Routh w mediach społecznościowych zwracał się do Kamali Harris i prezydenta Bidena, by odwiedzili rannych i rodziny ofiary zamachu w Butler w Pensylwanii.

Routh w swojej książce odniósł się do swojego wcześniejszego wsparcia dla Trumpa w wyborach prezydenckich w 2016 roku. Napisał, że ponosi część winy za wybór Trumpa na prezydenta, „ale jestem na tyle męski, by przyznać, że źle oceniłem sytuację i popełniłem straszny błąd”.

W książce nazwał szturm na Kapitol z 6 stycznia 2021 roku „katastrofą” dokonaną przez Donalda Trumpa i jego „niedemokratyczną grupę”.

W części książki poświęconej Iranowi – jak podała agencja AP – Routh obwiniał Trumpa o odejście od umowy atomowej z Iranem i twierdził, że sam ponosi część tej winy, bo zagłosował na „prezydenta bez mózgu”.

Zwracając się do Iranu, napisał: „Macie wolną rękę, by zabić Trumpa, jak i mnie za ten błąd osądu i za zaprzepaszczenie porozumienia”. Jak dotąd nie znaleziono jednak dowodów na powiązania Routha z Iranem. W ostatnich miesiącach amerykańskie służby wywiadowcze ostrzegały o zamiarach Teheranu przeprowadzenia zamachu na Trumpa oraz innych polityków z jego byłej republikańskiej administracji.

Routh często publikował w mediach społecznościowych, w tym na portalu X i Facebooku, wpisy na temat Ukrainy i innych konfliktów. Treści były kuriozalne, np. namawiał Elona Muska, by sprzedał mu rakietę do odpalenia w pałac Władimira Putina nad Morzem Czarnym. Pisał m.in., że chciałby w Tajpej mieć stały festiwal muzyczny z udziałem ludzi z całego świata, by okazać wsparcie Tajwanowi. Rozpowszechniał też teorie spiskowe na temat Covidu. Po jego aresztowaniu jego konta zostały zawieszone, ale jeszcze w czwartek, 19 września Amazon prowadził sprzedaż wersji elektronicznej książki „Ukraine’s Unwinnable War”.

Jeden z synów Routha, Adam, powiedział agencji Reuters w niedzielę, 15 września, że nie wierzy, aby jego ojciec mógł coś takiego zrobić. Drugi syn, Oran, w oświadczeniu dla stacji CNN stwierdził, że takie szalone działanie, a jeszcze bardziej przemoc, nie pasują do jego ojca. „Nie mam żadnych komentarzy innych komentarzy poza opisem jego jako kochającego i troskliwego ojca oraz uczciwego, pracowitego człowieka” – napisał Oran Routh.

Joanna Trzos
[email protected]


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama