Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 18:44
Reklama KD Market

IPN nie tylko zdigitalizuje „Dziennik Związkowy”, ale również „Zgodę” i archiwa KPA

Uczestnicy spotkaniw w Instytucie Pamięci Narodowej

Podczas swojej wizyty w Polsce, w połowie września br., wydawca „Dziennika Związkowego”, Frank J. Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) i Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC) oraz Alicja Kuklińska, sekretarz krajowa ZNP i dyrektor KPA, odwiedzili Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, gdzie jest przeprowadzana cyfrowa archiwizacja historycznych woluminów naszej gazety. Podczas owocnej wizyty w IPN powstały też plany na digitalizację „Zgody” i archiwów KPA.

Jak poinformowała nas Alicja Kuklińska, podczas wizyty w warszawskim IPN wraz z prezesem Spulą mieli okazję przyglądać się procesowi konserwowania historycznych egzemplarzy „Dziennika Związkowego”, a także odebrać kolejną część zdigitalizowanej gazety.

Oboje zostali serdecznie przyjęci przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej doktora Karola Nawrockiego oraz przez dyrektor Archiwum IPN dr Marzenę Kruk. Na spotkaniu byli również obecni inni członkowie personelu IPN, którzy pracują nad konserwacją starych dokumentów i publikacji.

Wizytujący warszawski IPN mogli też nie tylko obserwować proces rekonstrukcji naszej gazety, ale również jej przenoszenia na format elektroniczny – digital.

Jak wskazała p. Kuklińska, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej wyrazili akceptację dla projektu konserwacji i digitalizacji „Zgody”, starszej od „Dziennika” oficjalnej publikacji Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance (PNA) i już wkrótce kilku wysłanników IPN przybędzie do Chicago, żeby rozpocząć odpowiednie prace przygotowawcze.

Wg Kuklińskiej, sformułowano również plany na konserwację i digitalizację archiwów Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress, PAC), w których udokumentowany jest ogromny wkład Polonii amerykańskiej oraz KPA w starania na rzecz odzyskania przez Polskę pełnej niezależności i wprowadzenia ustroju demokratycznego. Tym samym archiwa te staną się częścią nowożytnej historii Polski.

Jak podkreśliła sekretarz ZNP-PNA: „Było to bardzo interesujące i ważne dla nas spotkanie, zostaliśmy bardzo miło i gościnnie przyjęci przez władze IPN i personel tej instytucji”. Dodała, że mieli okazję z prezesem Spulą odwiedzić również wystawę Sokolstwa Polskiego w Ameryce (Polish Falcons of America), które przekazało swój zasób do Archiwum IPN, a wystawę „Ramię krzep – Ojczyźnie służ” można obecnie zwiedzać w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

Przypomnijmy, że w marcu 2018 roku dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk podpisała umowę z wydawcą „Dziennika Związkowego”, prezesem Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Frankiem Spulą, na mocy której archiwalne numery gazety z lat 1908-1990 zostały przekazane Instytutowi Pamięci Narodowej. W warszawskim IPN oryginały są oczyszczane, konserwowane i digitalizowane, a następnie przechowywane w optymalnych i bezpiecznych warunkach. Do Chicago powracają stopniowo kolejne roczniki zdigitalizowanej gazety.

(Inf. wł. DZ)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama