Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 24 września 2024 22:20
Reklama KD Market

Sprawa kościoła św. Wojciecha utknęła w komisji Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego

Sprawa kościoła św. Wojciecha utknęła w komisji Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego

Członkowie komisji Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego we wtorek nie doszli do porozumienia i postanowili odroczyć głosowanie ws. nadania statusu zabytku budynkom dawnego polskiego kościoła św. Wojciecha w dzielnicy Pilsen. Miał to być przedostatni krok w miejskim procesie uzyskania statusu zabytku w Chicago.

Na wielogodzinnym posiedzeniu we wtorek, 17 września radni wchodzący w skład komisji Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego, zabytków i standardów budowlanych (Committee on Zoning, Landmarks and Buildings Standards) nie osiągnęli porozumienia w sprawie przekazania sprawy statusu zabytku kościoła św. Wojciecha pod ostateczne głosowanie chicagowskiej rady miejskiej.

W ub. roku kompleks budynków przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen zyskał już rekomendację miejskiej komisji ds. zabytków (Commission on  Chicago Landmarks) ws. nadania mu statusu zabytku. Wtorkowe posiedzenie miało być przedostatnim krokiem do głosowania nad projektem wszystkich 50 radnych miejskich. Dopiero wówczas status zabytku może być nadany odpowiednim aktem prawnym.

Radny Byron Sigcho-Lopez z 25. okręgu miejskiego, gdzie znajduje się zbudowany przez polskich imigrantów kościół, bezskutecznie namawiał kolegów radnych do zatwierdzenia projektu, a tym samym ocalenia dawnego kościoła przed deweloperami.

O odroczenie głosowania apelowali przedstawiciele Archidiecezji Chicagowskiej, która jest właścicielem budynków i od początku sprzeciwiała się nadaniu im statusu zabytku. Projektowi sprzeciwiają się także parafianie z St. Paul (sąsiedniej parafii odpowiedzialnej za tereny kościoła św. Wojciecha), którzy nie chcą inwestowania w zamknięty kościół i tym samym odbierania środków ich wspólnocie.

Przedstawiciel archidiecezji argumentował, że nie ma powodu do pośpiechu, bo można  poczekać, by w międzyczasie próbować osiągnąć konsensus wszystkich zainteresowanych stron.

Jeden z członków komisji, radny Anthony Beale (9 okręg miejski) powiedział, że nigdy nie głosował za uznaniem za zabytek budynku, którego właściciel się temu sprzeciwia. W ostateczności zgodziła się z nim większość radnych zasiadających w komisji.

Mimo toczącej się od 2016 r. walki o ocalenie kościoła św. Wojciecha, ostatnia msza święta została tam odprawiona w lipcu 2019 r. W tym samym miesiącu kościół został dekonsekrowany.

Dotychczasowe próby sprzedaży kościoła przez archidiecezję nie powiodły się. Rozpadł się zarówno kontrakt z Chicago Academy of Music, jak i z co najmniej dwoma deweloperami.Nadanie budynkom kościoła statusu zabytku nie jest w stanie odwrócić dekonsekracji kościoła, ale ma częściowo chronić go przed rozbiórką oraz sprzedażą.

Kościół pw. św. Wojciecha przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago uchodzi za architektoniczną perłę. Parafia została założona w 1874 r. przez polskich imigrantów, a budynek obecnego kościoła powstał w 1912 r. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Kościół zwieńczono dwiema 185-stopowymi (56-metrowymi) wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.

Komisja Rady Miejskiej ds. zagospodarowania przestrzennego ma czas do czerwca, aby powrócić do głosowania.

Joanna Marszałek
[email protected]


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama