Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 19:57
Reklama KD Market

Wody Polskie: przez Opole przechodzi długa fala powodziowa

Wody Polskie: przez Opole przechodzi długa fala powodziowa
Skorogoszcz w woj. opolskim fot. MICHAL MEISSNER/EPA-EFE/Shutterstock

Przez Opole przechodzi długa fala powodziowa, miasto infrastrukturalnie jest przygotowane na przejście wysokiej wody – zapewniły w czwartek Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

W czwartkowym komunikacie gliwicki RZGW przekazał m.in., że w Opolu pracują jazy odrzańskie – ustawione do pozycji bezpiecznej. Założone zostały zamknięcia szandorowe zabezpieczające przed dostaniem się wody do miasta.

„Odra zasadniczo mieści się w korycie i międzywalu. Miasto infrastrukturalnie przygotowane jest na przejście wysokiej wody” – oceniono w informacji.

W Opolu-Czarnowąsach z powodu rozszczelnienia śluzy wałowej w wale Małej Panwi pojawiło się zagrożenie zalania przepompowni ścieków i miejscowego domu pomocy społecznej. Zagrożenie usuwali pracownicy Wód Polskich i strażacy. W uszczelnianiu wałów pomagali samorządowcy gminy Dobrzeń Wielki.

Ponadto umacniano i uszczelniano wały w newralgicznych punktach na Odrze. Akcje takie były prowadzone m.in. na odcinku Lasaki – Poborszów w miejscowości Koźle-Rogi, gdzie zdecydowano o podniesieniu lewostronnego korpusu obwałowania i wzmocnieniu go na długości ok. 1,6 km i na odcinku Bierawa – Brzeźce, gdzie konieczne było podniesienie prawobrzeżnego wału i jego umocnienie.

Konieczne okazało się też umocnienie lewostronnego wału Odry na odcinku ok. 200 metrów w Naroku, w rejonie stopnia wodnego Chróścice. Podobne działania prowadzono w gminie Dąbrowa.

Cały czas pracuje zbiornik Racibórz Dolny – zgodnie z instrukcją gospodarowania wodą. Poziom wody w zbiorniku samoczynnie obniża się: w czwartek przed południem wynosił ok. 115 mln m sześc. (ok. 62 proc. pojemności). Zmniejszał się też poziom wód w polderze Buków (26 mln m sześc., ok. 45 proc. pojemności). Oba obiekty działały prawidłowo.

W woj. opolskim stabilizuje się sytuacja na zbiornikach Włodzienin i Krzanowice, z których następuje powolny odpływ wody. Pozostałe zbiorniki wielofunkcyjne na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach zachowują rezerwę powodziową. W gotowości pozostaje podopolski polder Żelazna.

Stabilizuje się też sytuacja w regionie wodnym Małej Wisły, m.in. w czwartek starosta bielski odwołał alarm przeciwpowodziowy i wprowadził pogotowie przeciwpowodziowe dla gmin: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice.

W rejonie Wisły, Ustronia i Czechowic-Dziedzic pracownicy Wód Polskich usuwają z koryt rzek powalone drzewa i pojawiające się wyrwy w umocnieniach brzegowych.

Interweniowali m.in. w Ustroniu w rejonie ul. Akacjowej, gdzie stwierdzono wyrwy brzegowej w umocnieniach potoku Poniwiec. W Wiśle-Jaworniku wymyty został prawy brzeg potoku Jawornik. Prowadzona jest ocena stanu i inwentaryzacja kolejnych szkód na ciekach w gminie Czechowice-Dziedzice.

Gliwicki RZGW uznał, że w czwartek na obszarze jego działania sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna poprawiała się, z czym wiązało się obniżenie stanów wód w zlewniach rzeki Odry i Wisły. Zapewniono o kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego i prowadzeniu na bieżąco niezbędnych interwencji. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama