Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:22
Reklama KD Market

Niż Boris nad Polską. W wielu miejscach możliwe gwałtowne ulewy

Niż Boris nad Polską. W wielu miejscach możliwe gwałtowne ulewy
Zabezpieczanie terenów w Odolanowie po przekroczeniu stanu alarmowego na rzece Barycz fot. Tomasz Wojtasik/EPA-EFE/Shutterstock

Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Jest zagrożenie lokalnymi powodziami – poinformował w piątek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Ma to związek z wpływem niżu genueńskiego Boris.

Ostrzeżenia III stopnia przed intensywnymi opadami deszczu IMGW wydał dla woj. dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego - prognozowane są tam opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Ostrzeżenia te będą obowiązywały do 16 września.

W centralnej części woj. wielkopolskiego, a także na zachodzie woj. łódzkiego obowiązują ostrzeżenia II stopnia przed intensywnymi opadami deszczu - o natężeniu umiarkowanym i silnym.

Od godz. 8 w sobotę 14 września przez całą dobę będą obowiązywały ostrzeżenia II stopnia przed silnym deszczem z burzami dla woj. podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, północnej części małopolskiego i południowej części mazowieckiego. Prognozowany jest tam deszcz o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami do 90 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h, możliwy jest grad.

IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed silnym deszczem z burzami dla centralnej części województwa mazowieckiego i wschodniej łódzkiego. Opady deszczu mają tam mieć natężenie umiarkowane, okresami silne. Wysokość opadu miejscami do 50 mm. Będą też burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad.

Instytut zapowiedział możliwość aktualizowania ostrzeżeń II i III stopnia i kontynuowania ostrzeżeń I stopnia.

Z kolei Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło przed intensywnymi nawalnymi opadami i możliwymi podtopieniami w piątek i w nocy z piątku na sobotę w woj. śląskim, małopolskim, dolnośląskim, opolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim oraz w części województw: mazowieckiego (powiaty: białobrzeski, garwoliński, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, Radom, radomski, szydłowiecki i zwoleński), lubuskiego (powiat wschowski) i wielkopolskiego (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki i wrzesiński).

W piątek na antenie Radiowej Jedynki rzecznik RCB Piotr Błaszczyk podał, że alerty IMGW dotyczą czterech województw, ale sytuacja może być trudna praktycznie w całej Polsce. "Deszcz będzie mniej intensywny, ale pojawią się burze i wiatr. Niekoniecznie można czuć się bezpiecznie, mieszkając np. na Pomorzu" - podkreślił Błaszczyk. "Wysyłamy SMS-y nie bez powodu. Jeśli ktoś dostanie wiadomość, prosimy dostosować się do porad w SMS-ie" - apelował.

IMGW wydał również ostrzeżenia hydrologiczne III, II i I stopnia przed wezbraniem wód z przekroczeniem stanów alarmowych i ostrzegawczych.

Alert stopnia trzeciego przed wezbraniem z przekroczeniem stanów alarmowych obowiązuje w zlewniach niemalże wszystkich rzek w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, a także na południu woj. wielkopolskiego. Zależnie od regionu ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14 w czwartek lub od godz. 6 w piątek do godz. 11 w poniedziałek.

Ostrzeżenie stopnia drugiego przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obejmuje zlewnie wszystkich rzek w woj. podkarpackim, mazowieckim i łódzkim i w centrum wielkopolskiego, a także zlewnię Pilicy do Zbiornika Sulejów w woj. śląskim, oraz Zalew Szczeciński wraz z końcowym odcinkiem Odry przed ujściem.

Aktualne pozostają wydane przez IMGW ostrzeżenia przed suszą hydrologiczną przede wszystkim we wschodniej części Polski.

Ostrzeżenie meteorologiczne III stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof i zagrożenie życia.

Ostrzeżenie II stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie zdrowia i życia, a prowadzenie działalności jest w tych warunkach mocno ograniczone.

Ostrzeżenie I stopnia dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, utrudnienia w prowadzeniu działalności, opóźnienia w ruchu drogowym i kolejowym, zakłócenia w przebiegu imprez plenerowych. Możliwe zagrożenie życia. Instytut zaleca ostrożność, śledzenie komunikatów i obserwację rozwoju sytuacji pogodowej.(PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama