Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 15:28
Reklama KD Market

Czy mieszkańcy Glencoe zdecydują w listopadowym referendum o wprowadzeniu samorządności lokalnej?

Urząd Miasta w Glencoe fot. Jacob Trzos

Wyborcy w Glencoe podczas listopadowych wyborów będą decydować o przejściu tych północnych przedmieść na system samorządności lokalnej.  Z jednej strony, zwolennicy, tacy jak prezydent Glencoe Howard Roin, argumentują, że samorządność lokalna pozwoliłaby na większą niezależność i elastyczność w zarządzaniu finansami oraz rozwojem miejscowości. Z drugiej, przeciwnicy obawiają się, że nadmierna władza w rękach lokalnych władz może prowadzić do wzrostu obciążeń podatkowych mieszkańców. Ostatecznie to wyborcy Glencoe w referendum 5 listopada zadecydują, czy ich miejscowość powinna podjąć krok ku samorządności lokalnej.

Członkowie rady miejskiej Glencoe podczas spotkania 15 sierpnia jednogłośnie zatwierdzili propozycję umieszczenia pytania referendalnego dotyczącego przejścia na samorządność lokalną (home rule) na karcie do głosowania podczas zaplanowanych na 5 listopada wyborów powszechnych.

Zgodnie z konstytucją stanu Illinois, miejscowości z samorządnością lokalną mają większą władzę decyzyjną na poziomie lokalnym i mogą unikać niektórych przepisów stanowych, o ile nie zabrania tego ustawodawca lub konstytucja.

Każda miejscowość w Illinois o populacji większej niż 25 tysięcy automatycznie otrzymuje status samorządności lokalnej. Te z populacją mniejszą niż 25 tysięcy, takie jak Glencoe, muszą uzyskać poparcie mieszkańców w drodze głosowania.

Glencoe i Kenilworth są jedynymi społecznościami na North Shore (północne przedmieścia Chicago), które nie mają jeszcze uprawnień do samorządności lokalnej.

„Samorządność lokalna to nie jest magiczna różdżka i nie rozwiąże wszystkich problemów, przed którymi stoimy, ale otworzy nas na rozważenie pewnych opcji, które mogą okazać się korzystne dla naszej społeczności” – powiedział menedżer Glencoe, Phil Kiraly.

Głównym zwolennikiem przejścia na samorządność lokalną jest prezydent Glencoe, Howard Roin.

„Samorządność lokalna przekazuje wiosce i jej mieszkańcom kontrolę nad sprawami, a nie władzom stanowym czy powiatowym” – powiedział Roin. „W realnym świecie Glencoe jest kroplą w morzu stanu Illinois i nie możemy kontrolować działań ustawodawców stanowych. To, co mieszkańcy Glencoe mogą kontrolować, to władze Glencoe.”

Roin dodał, że samorządność lokalna pozwoliłaby Glencoe na dywersyfikację źródeł dochodów, odchodząc od podatku od nieruchomości, na przykład poprzez ustanowienie lokalnego podatku od sprzedaży, który musieliby płacić także nie-mieszkańcy.

Roin wspomniał również o możliwości wprowadzenia podatku od rozrywki (amusement tax) w popularnym Writers’ Theatre. Później zaznaczył jednak, że kwestie finansowe nie są głównym powodem, dla którego opowiada się za zmianą.

„To nie jest zagranie mające na celu podwyższenie podatków” – powiedział. „Nie ubiegałem się o stanowisko prezydenta Glencoe, aby obciążać mieszkańców wyższymi podatkami.”

Roin wspomniał także, że samorządność lokalna zapewniłaby większą elastyczność w zakresie długości obligacji komunalnych na projekty infrastrukturalne. Obecnie Glencoe jest ograniczone do 20-letnich obligacji.

W osobnym głosowaniu na spotkaniu rady miasta wszyscy radni poparli zapis, że zarząd będzie przestrzegał stanowego ustawodawstwa o ograniczeniu wzrostu podatków od nieruchomości (Property Tax Extension Limitation Law, PTELL). Prawo to ogranicza wzrost podatków od nieruchomości dla miejscowości bez samorządności lokalnej do pięciu procent lub corocznego wzrostu krajowego indeksu cen konsumpcyjnych.

Możliwość przejścia na samorządność lokalną budzi sprzeciw niektórych mieszkańców Glencoe.

Michael Dobrow, lokalny dyrektor ds. spraw rządowych w Illinois Realtors, organizacji reprezentującej agentów obrotu nieruchomościami w całym stanie, nie popiera zmiany.

„Wielu naszych członków sprzeciwia się samorządności lokalnej, ponieważ często prowadzi to do wprowadzania nowych podatków, opłat i regulacji, które obciążają mieszkańców i hamują rozwój” – powiedział Dobrow w rozmowie z „Chicago Tribune.”

Jego zdaniem obecne władze Glencoe są godne zaufania, ale obawia się, że może to się zmienić. „Nie będą na stanowiskach wiecznie, a przyszłe administracje mogą zniweczyć obietnice” – dodał.

W przeszłości były już dyskusje na temat wprowadzenia samorządności lokalnej w Glencoe, ostatnio w 2020 roku, jednak zostały wstrzymane z powodu pandemii COVID-19.

W 1988 roku wyborcy Glencoe zdecydowanie odrzucili w referendum wprowadzenie samorządności lokalnej.

Joanna Trzos
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama