Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 18:48
Reklama KD Market

Zakaz noszenia broni na terenie środków komunikacji niezgodny z konstytucją – uznał sędzia z Illinois

Zakaz noszenia broni na terenie środków komunikacji niezgodny z konstytucją – uznał sędzia z Illinois
fot. Adobe Stock

Sędzia federalny z Illinois uznał za niezgodny z konstytucją obowiązujący w naszym stanie zakaz wnoszenia broni na teren środków pasażerskiego transportu publicznego przez posiadaczy licencji na jej ukryte noszenie. Orzeczenie zapadło trzy dni przed tym, jak w niebieskiej linii chicagowskiej kolejki CTA napastnik zastrzelił cztery osoby.

Sędzia federalny z Rockford Iain Johnston orzekł 30 sierpnia, że obowiązujący w Illinois zakaz wnoszenia broni na teren środków pasażerskiego transportu publicznego przez posiadaczy licencji na jej ukryte noszenie, jest niezgodny z konstytucją.

Pozew złożony był w 2022 r. przez czterech właścicieli broni, którzy zakwestionowali przepisy stanu Illinois zabraniające noszenia broni w środkach transportu publicznego. Argumentowali, że zakaz narusza ich prawo do samoobrony, sprawia, że nie czują się bezpiecznie, a w rezultacie nie korzystają z publicznego transportu tak często, jakby chcieli.

W rezultacie orzeczenie zezwala czterem powodom, posiadaczom licencji na ukryte noszenie broni (Concealed Carry License, CCL), na wnoszenie jej na teren pociągów i autobusów CTA oraz do pociągów Metry. Nie jest jasne, czy decyzja sędziego będzie miała zastosowanie wobec innych posiadaczy CCL w Illinois. Decyzja nie anuluje automatycznie stanowego zakazu, lecz daje podwaliny do wstrzymania egzekwowania go w całym stanie.

Adwokat powodów argumentował, że orzeczenie sędziego może być interpretowane jako mające zastosowanie dla innych posiadaczy CCL w przypadku środków transportu w Illinois.

W swoim orzeczeniu sędzia Johnston powołał się na decyzję Sądu Najwyższego USA z czerwca 2022 r. w sprawie New York State Rifle and Pistol Association v. Bruen. Sąd Najwyższy odrzucił wówczas nowojorskie prawo nakładające surowe restrykcje na noszących ukrytą broń w miejscach publicznych. Wymagało ono od nich zademonstrowania specjalnej potrzeby samoobrony. Sąd Najwyższy uznał ten wymóg za niezgodny z konstytucją.

Zgodnie z nowymi standardami Sądu Najwyższego, aby ustalić, czy przepisy dotyczące broni mieszczą się w granicach konstytucyjnych, trzeba brać pod uwagę ich zgodność z historyczną tradycją narodu związaną z prawem do broni.

Sędzia Johnston orzekł, że pozwani, w tym prokurator generalny stanu Illinois Kwame Raoul, „nie sprostali ciężarowi wykazania amerykańskiej tradycji regulacji dotyczących broni palnej w ich czasie powstania, która pozwoliłaby Illinois zakazać powodom – posiadaczom pozwolenia – noszenia ukrytej broni ręcznej do samoobrony w CTA i Metra”.

Według biura prokuratora generalnego Kwamego Raoula, zakaz jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego w Illinois. Nie było wiadomo, czy prokurator generalny Illinois odwoła się od decyzji sędziego.

W sprawie zabrał również głos gubernator Illinois J.B. Pritzker. Jak powiedział, wielu konserwatywnych sędziów źle rozumie zagadnienie troski o bezpieczeństwo publiczne. Jego zdaniem nawet Druga Poprawka do Konstytucji, zapewniająca prawo do posiadania broni, ma swoje ograniczenia. „Czy pozwolilibyśmy na wnoszenie AR-15 do Białego Domu? Nie. Więc to jest jasne, że na poziomie sądów okręgowych i federalnych podejmowane są błędne decyzje”.

Trzy dni po decyzji sędziego cztery osoby zostały zastrzelone w pociągu niebieskiej linii CTA w rejonie końcowej stacji w Forest Park. Według władz ofiary były przypadkowe i wszystkie spały, gdy zostały zastrzelone. Podejrzany o ich morderstwo 30-letni Rhanni Davis z Chicago w sądzie powiatu Cook usłyszał 4 września cztery zarzuty morderstwa pierwszego stopnia.

Dzień wcześniej, bo 3 września, pracownik komunikacji miejskiej, Chicago Transit Authority, został postrzelony późnym wieczorem przed stacją kolejki CTA Howard w Rogers Park na północy Chicago. Ktoś oddał strzały z samochodu, który odjechał z miejsca zdarzenia. Ten atak, podobnie jak zastrzelenie czterech osób w kolejce CTA na Blue Line, ponownie wzbudził niepokój wśród pracowników CTA i pasażerów, którzy domagają sie zwiększenia środków bezpieczeństwa w komunikacji miejskiej.

Joanna Marszałek[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama