Archidiecezja Chicagowska wprowadza zielone opcje
W najbliższą niedzielę, 8 września w południe na cmentarzu św. Michała Archanioła w Palatine poświęcona zostanie nowa sekcja przeznaczona do ekologicznych pochówków. Zdaniem Archidiecezji Chicagowskiej, to odpowiedź na rosnące zainteresowanie taką opcją wśród wiernych, którzy chcą jednocześnie zachować wierność nauczaniu Kościoła katolickiego.
Bez metalowych trumien, betonowych grobowców i krypt, i bez formaldehydu używanego do balsamowania ciała – tak ma wyglądać nowa opcja pochówku na cmentarzach katolickich Archidiecezji Chicagowskiej. Na razie dostępna będzie ona tylko na jednym z nich – cmentarzu św. Michała Archanioła w Palatine (St. Michael the Archangel Cemetery) w specjalnie wydzielonej, jednoakrowej sekcji Meadows of St. Kateri.
Nową opcję pochówku ogłosiła pod koniec sierpnia Archidiecezja Chicagowska. Ma być pierwszą diecezją katolicką w Illinois oferującą taką opcję.
„Jesteśmy zaszczyceni, że możemy zaoferować nową opcję naturalnego pochówku, która nie tylko szanuje środowisko, ale także jest zgodna z katolickimi naukami dotyczącymi godnego traktowania ludzkiego ciała” – powiedział w oświadczeniu Ted Ratajczyk, dyrektor wykonawczy Cmentarzy Katolickich. „Ta inicjatywa odzwierciedla nasze zaangażowanie w zapewnienie wyborów, które szanują godność życia, potrzeby naszej społeczności i wartości naszej wiary”.
„Zielone” pochówki podkreślają prostotę i odpowiedzialność za środowisko, pozwalając ciału powrócić do ziemi w naturalny sposób. Praktyka ta jest zgodna z katolickimi naukami o świętości życia i szacunku dla środowiska oraz honoruje katolicką wiarę w Zmartwychwstanie – cykl śmierci i odrodzenia – czytamy w oświadczeniu.
Łąki św. Katarzyny – Meadows of St. Kateri – na cmentarzu w Palatine przypominają ścieżki spacerowe w centrum natury. Wokół terenów leśnych i łąk z rodzimą dla Illinois roślinnością wiją się szlaki spacerowe. Według archidiecezji, tereny będą oferować „świętą i piękną przestrzeń do cichej refleksji i łączności z naturą dla rodzin, które będą mogły odwiedzać i wspominać swoich bliskich”.
Nowa sekcja nosi imię św. Katarzyny (Kateri) Tekakwithy, patronki środowiska naturalnego, ekologii oraz rdzennych Amerykanów. To pierwsza przedstawicielka amerykańskich Indian, która została uznana za świętą. Kanonizował ją papież Benedykt XVI w 2012 r.
Według badania konsumenckiego przeprowadzonego w 2023 roku przez krajowe stowarzyszenie dyrektorów pogrzebowych, National Funeral Directors Association, 60 proc. respondentów jest zainteresowanych ekologicznymi opcjami pochówku. Jeszcze w 2021 r. było to niecałe 56 proc.
„Zielona” opcja pochówku, wbrew pozorom, nie jest nowa i stanowi powrót do pochówków praktykowanych od zarania ludzkości. Mimo rosnącego zainteresowania, nie jest jednak szeroko reklamowana. Według listy zebranej przez New Hampshire Funeral Resources & Education, cmentarz w Palatine ma być ósmym w Illinois, który dopuszcza ekologiczny pochówek. W rejonie Chicago takie pochówki praktykują „hybrydowe” cmentarze, m.in. Lithuanian National Cemetery w Justice, Willow Lawn Memorial Park w Vernon Hills czy Windridge Memorial Park & Nature Sanctuary w Cary.
Więcej o opcji ekologicznych pochówków na cmentarzach katolickich w rejonie Chicago można dowiedzieć się podczas poświęcenia Meadows of St. Kateri na cmentarzu św. Michała Archanioła w Palatine (St. Michael the Archangel Cemetery), przy 1185 W. Algonquin Rd., w niedzielę, 8 września. O 12 pm odbędzie się tam msza na świeżym powietrzu, a po niej zwiedzanie terenu i sesja informacyjna.
Joanna Marszałek
[email protected]
Zdjęcia: Catholic Cemeteries of Chicago/Evenbrite