Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 15:35
Reklama KD Market

Ważni goście i interesujące kwestie na sierpniowym spotkaniu wydziału stanowego KPA

Na pierwsze po wakacjach zebranie członków Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddział na stan Illinois, przybyło 26 sierpnia wielu, ważnych gości, poruszano interesujące kwestie i zapowiedziano prestiżowe wydarzenia, na które organizatorzy skierowali do Polonii serdeczne zaproszenia.

Frank Spula prezes krajowego Kongresu Polonii Amerykańskiej pogratulował zarządowi i członkom Kongresu Polonii Amerykańskiej wydziału na stan Illinois znaczącego wkładu w bogatą historię Kongresu.

Prezes Spula w nawiązaniu do obchodów 80-lecia organizacji, które odbędą się 13 października br. przypomniał historię i osiągnięcia Kongresu Polonii Amerykańskiej (Polish American Congress), który powstał na zgromadzeniu w Buffalo, w stanie Nowy Jork pod koniec maja 1944 roku i od pierwszego dnia pozostaje wierny, swoim założycielskim zasadom dbałości o suwerenną Polskę i budowania lobby politycznego na rzecz Polski.

Wymienił kilka przykładowych inicjatywy KPA podjętych na przestrzeni lat, które zakończyły się sukcesem i dotyczyły między innymi: podejmowania akcji humanitarnych na rzecz narodu polskiego w różnym historycznie czasie, również w okresie Solidarności, kluczowej roli w doprowadzeniu Polski do przystąpienia Polski do NATO, Unii Europejskiej, zakwalifikowania się Polski do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego.W związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi prezes Frank Spula zachęcił do wzięcia w nich udziału podkreślając, że tylko w taki sposób będziemy mieli wpływ na ekonomię, politykę imigracyjną, będziemy poważnie traktowani podczas rozmów z władzami państwa.

Uroczysty champagne brunch z okazji jubileuszu 80-lecia istnienia Kongresu Polonii Amerykańskiej odbędzie się w niedzielę, 13 października 2024 roku o godzinie 11:30 w sali bankietowej O’Hare Tech Center Venue and Conference Center w podchicagowskim Schiller Park.

Chris Bozek – prezes komitetu organizacyjnego 54. Bankietu Dziedzictwa Narodowego przedstawił organizacyjne detale dotyczące dorocznego, wydarzenia organizowanego przez wydział stanowy i zaplanowanego na niedzielę, 20 października w sali bankietowej restauracji Allegra Banquets w Schiller Park.Podczas bankietu zostaną wręczone prestiżowe nagrody, które otrzymają: Nagrodę Dziedzictwa (Heritage Award) – Związek Podhalan w Północnej Ameryce, którego prezesem jest Stanisław Sarna, Nagrodę Mediów (Media Award) – Zygmunt Rygiel Polski FM, Nagrodę Biznesową (Business Award) Jenny i Janusz Barsh MBB Enterprises of Chicago, Inc., Nagrodę za Służbę Publiczną (Public Service Award) Diane K. Marsalek – sędzia okręgowy, przewodnicząca wydziału ruchu drogowego, Nagrodę Literacką (Literary Award) dr Bogdan Kotnis, Nagrodę za działalność artystyczną (Artistic Award) Agata Paleczny, Nagrodę Prezydenta (President’s Award) Kate i Janusz Kulczuga (Ultimate Machining & Engineering).

Michael Niedziński – prezes stanowego wydziału Kongresu Polonii Amerykańskiej zachęcił do zgłaszania kandydatur do Nagrody im. Charlesa Rozmarka ustanowionej przez stanowy wydział Kongresu Polonii Amerykańskiej w 2023 roku. Rezerwacji miejsc na bankiet i wpłat donacji można dokonać na www.pacillinois.org lub poprzez [email protected].

Na pożegnanie lata prezes Michael Niedziński zaprosił na pierwszy zorganizowany po długiej przerwie piknik, który odbędzie się w sobotę, 8 września w ośrodku wypoczynkowym Fourth Lake Resort w Lake Villa.

Przekazał również informację o zamknięciu pozwu sądowego przeciwko Chicago Sun-Times, co w ciągu ostatnich trzech lat zaowocowało na łamach gazety brakiem negatywnych artykułów o Polsce i Polakach.

Krzysztof Żółtek – sekretarz generalny Związku Podhalan w Północnej Ameryce mówił o XXXII Sejmie ZPPA (w dniach od 31 sierpnia do 2 września, mszy sejmowej u ojców karmelitów w Munster, Indiana i bankiecie sejmowym w Domu Podhalan).W zebraniu uczestniczyli goście z Polski: Urszula Pasławska – posłanka na Sejm RP, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Stefan Krajewski – wiceminister rolnictwa i rozwoju Wsi.

Posłanka Urszula Pasławska, po swoich doświadczeniach w Chicago, podzieliła się z Polonią piękną refleksją, że Polska to nie tylko terytorium, lecz ludzie. Zaapelowała, abyśmy poszukiwali tego, co nas łączy, a nie dzieli.

Wiceminister Stefan Krajewski mówił o ciężkiej pracy rolnika i związanymi z tym wyzwaniami takimi jak: susza, mrozy, gradobicie i stworzeniu rekordowego budżetu dla rolnictwa. Po udziale w chicagowskich dożynkach organizowanych przez Związek Klubów Polskich i pozostając pod ich wrażeniem podziękował Polonii za kultywowanie w Stanach Zjednoczonych polskich tradycji.

Krzysztof Żółtek, korzystając z okazji obecności gości z Polski i w nawiązaniu trwającego tam sporu dotyczącego przewoźników górskich, zauważył, że ten rodzaj transportu to najbardziej „zielony sposób”.

Andrzej Niemyjski z Arizony (VP for Financial Development Polish American Congress) złożył gratulacje wydziałowi Illinois, ale nadmienił, że jego oddział rozwija się równie prężnie.

Robert M. Pine, dyrektor wykonawczy Organizacji Edukacyjno-Naukowej i Kulturalnej stanu Wisconsin (Wisconsin Educational Scientific Cultural Organization – WIESCO) prowadzącej od 1974 roku zagraniczne programy języka angielskiego i kultury, przedstawił misję organizacji i nakreślił oczekiwania w związku z wymianą studentów w ramach obustronnej współpracy. Pine powiedział, że programy języka angielskiego w Polsce są organizowane przez WIESCO w formie obozów letnich i wizyt w szkołach. Ośrodek w Toruniu, z którym organizacja współpracuje planuje w maju następnego roku wysłać do Chicago grupę studentów, ale aby stało się to możliwe najpierw trzeba im zorganizować zakwaterowanie, stąd jego wizyta na zebraniu. Liczy na to, że poprzez kontakt z polonijnymi szkołami, kościołami czy osobami prywatnymi młodzież pod opieką opiekunów znajdzie miejsce zamieszkania tańsze niż w hotelu .

Bożenna Haszlakiewicz zaprosiła do wspólnego świętowania 85. rocznicy działalności Legionu Młodych Polek. Przyjęcie obiadowe odbędzie się w niedzielę, 8 września 2024 r. o godzinie 13:00 w Muzeum Czasu i Szkła Halim w Evanston.

Comiesięczne zebranie odbyło się w sali parafialnej Hayes Hall przy kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago. Najbliższe wydarzenie to przygotowany przez KPA-IL piknik w Lake Villa, w niedzielę, 8 września.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka

[email protected]


DAR_6802

DAR_6802

DAR_6803

DAR_6803

DAR_6804

DAR_6804

DAR_6806

DAR_6806

DAR_6809

DAR_6809

DAR_6811

DAR_6811

DAR_6812

DAR_6812

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama