Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:23
Reklama KD Market

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”

Obchody 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”

W Chicago uczczono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych oraz powstania NSZZ „Solidarność”. Jak co roku, członkowie i sympatycy „Solidarności” oraz przedstawiciele organizacji polonijnych wzięli udział w uroczystym nabożeństwie w kościele Trójcy Świętej. Msza św. została odprawiona w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w niedzielę, 25 sierpnia. ”

Przed rozpoczęciem nabożeństwa Bogdan Strumiński, przewodniczący Koła Solidarność w Chicago, przypomniał przebieg wydarzeń, które doprowadziły do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

– 30 sierpnia zostały podpisane tzw. Porozumienia Sierpniowe, które obejmowały 21 postulatów, uznanych przez UNESCO za zjawisko narodowe polskie. Podpisanie umów wywołało radość w całym kraju, gdyż udało się bezkrwawo dojść do porozumienia z władzami komunistycznymi – wspominał.

Rozpoczynając uroczystą mszę świętą, ks. Andrzej Totzke SChr, dyrektor Polskiej Misji Trójcy Świętej, powitał przybyłych gości, w tym konsul RP w Chicago Agatę Grochowską, i zwrócił się do wiernych.

– Wspominamy dzisiaj wszystkich, którzy mieli odwagę sprzeciwić się niesprawiedliwości. O nich nie możemy zapomnieć nigdy. Z perspektywy czasu widzimy i uświadamiamy sobie, że wolność zewnętrzna i duchowa jest ważna i nie jest dana raz na zawsze – mówił kapłan.

Swoją ostatnią homilię w kościele Świętej Trójcy przed przenosinami do Wisconsin Dells wygłosił ks. Piotr Janas SChr. Kierując słowa kazania do zebranych, zaznaczył, że pielgrzymka Jana Pawła II w roku 1979 wszczepiła w naród polski nowego ducha. Dała ona zarazem bodziec do przemian, które nastąpiły w następnym roku. – To wtedy narodziło się poczucie solidarności, odrodziła się nadzieja, której w kraju nie było. Była to solidarność zrodzona ze słów Jana Pawła II – podkreślił duchowny.

Podczas mszy honorową wartę zaciągnęły poczty sztandarowe Koła Solidarności i Klubu Ochotnica należącego do Związku Podhalan w Północnej Ameryce.

Na zakończenie niedzielnej uroczystości kilkunastu parafialnym studentom wręczono czeki ofiarowane przez fundusz im. Harry’ego Pyzika. Fundusz powstał z odsetek daniny (pół miliona dolarów), którą przeznaczył parafianin Harry Pyzik, aby pomagać studentom misji Trójcy Świętej.

Naród, który nie pamięta o swojej historii, nie ma przyszłości. Dlatego należą się słowa podziękowania Kołu Solidarność w Chicago za kultywowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 44 lat. Cieszy obecność na mszy młodego pokolenia, które nie pamięta tamtych wydarzeń, a uczestnictwem we mszy potwierdziło przywiązanie do patriotyzmu i pamięci narodowej.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka[email protected]


C77A0274

C77A0274

C77A0275

C77A0275

C77A0276

C77A0276

C77A0287

C77A0287

C77A0296

C77A0296

C77A0306

C77A0306

DSC03044

DSC03044

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama