Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:29
Reklama KD Market

Polonijne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Polonijne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 104. rocznicy „Cudu nad Wisłą” w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Trzy niezwykle ważne dla narodu polskiego święta i rocznice Polonia chicagowska uczciła w niedzielę, 18 sierpnia, oddając hołd bohaterom. Uroczystości odbyły się pod auspicjami Konsulatu Generalnego w Chicago, przy współpracy i udziale polonijnych organizacji i Gwardii Narodowej Illinois.

W uroczystość Święta Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz 104. rocznicy zwycięstwa nad bolszewikami delegacja Konsulatu Generalnego RP i organizacji polonijnych, przy współudziale kadry dowódczej i członków orkiestry wojskowej z Gwardii Narodowej Illinois, złożyła kwiaty i zapaliła znicze w miejscach upamiętnienia bohaterów walk o niepodległość Polski oraz uczestniczyła w mszy świętej sprawowanej w intencji Ojczyzny w Bazylice pw. św. Jacka.

W niedzielny poranek złożone zostały kwiaty i zapalone znicze przy Pomniku Polskich Weteranów na Kwaterze Weterańskiej nr 35 cmentarza Zmartwychwstania Pańskiego w Justice. Tej ceremonii przewodniczyła pełniąca obowiązki konsula generalnego w Chicago, kierownik polskiej placówki dyplomatycznej, konsul Bernadetta Pałka-Maciejewska. Asystowali jej: wicekonsul Agata Grochowska, kierownik Referatu ds. Polonii, Komunikacji i Dyplomacji Publicznej i Joanna Wasiak z Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele szkoły im. Jana Karskiego wraz członkami Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej w barwach 12 Pułku Ułanów Podolskich.

Następna ceremonia złożenia kwiatów i zapalenia zniczy, przy dźwiękach werbli i hymnu polskiego, granego przez muzyków orkiestry wojskowej Gwardii Narodowej Illinois, odbyła się przy Pomniku Żołnierza Polskiego na działce weterańskiej cmentarza Maryhill w Niles. Obok przedstawicielek władz RP w uroczystości uczestniczył dowódca Gwardii Narodowej Illinois, generał Justin W. Osberg. Obecni byli także major Carl Crawford i kapitan Crystal Rodrigues. W ceremonii uczczenia pamięci bohaterów Bitwy Warszawskiej, Żołnierzy Września, bohaterów spod Monte Cassino, Tobruku, uczestników Powstania Warszawskiego i wielu innych miejsc czynu zbrojnego polskich żołnierzy wzięli również udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej oraz koordynatorzy chicagowskiego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej. Do wspólnej modlitwy w intencji poległych i zmarłych obrońców Ojczyzny zaprosił zgromadzonych ks. Sebastian Żebrowski z parafii pw. św. Jana Brebeuf w Niles.

Kolejnymi odwiedzanymi przez delegację miejscami były: Pomnik Weteranów I Wojny Światowej oraz Pomnik Katyński i Tablica Smoleńska na cmentarzu św. Wojciecha w Niles, gdzie gospodarzami ceremonii byli przedstawiciele Związku Klubów Polskich z prezes Łucją Mirowską-Kopeć na czele. Udział wzięli także członkowie organizacji Polonia for Poland.

Kolejną odsłoną rocznicowych uroczystości była Bazylika pw. św. Jacka, w której mszę świętą w intencji poległych obrońców Ojczyzny odprawił ks. Stanisław Jankowski. Wartę honorową w kościele zaciągnęli członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki. Obecni byli między innymi: delegacja Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika, szefowie Związku Klubów Polskich, motocykliści z grupy „Rajd Katyński”, grupa rekonstrukcyjna ze Stowarzyszenia Historycznego Armii Polskiej, koordynatorzy chicagowskiego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej, wydziału na stan Illinois Kongresu Polonii Amerykańskiej oraz organizacji Polonia for Poland.

Witając wiernych i dziękując im za uczestniczenie w uroczystości ks. Stanisław Jankowski w wygłoszonym kazaniu nawiązał do postaci i zasług dla Kościoła patrona bazyliki – świętego Jacka oraz uroczystości upamiętniających bohaterstwo polskich żołnierzy w walce o wolność dla polskiego narodu i obrony granic Ojczyzny.

– Dzisiaj wspominamy dzień oręża polskiego, dlatego niezwykle serdecznie witam przedstawicieli władz polskich i wojskowych przedstawicieli Gwardii Narodowej w Illinois oraz polonijnych wojskowych grup rekonstrukcyjnych i wszystkich parafian i wiernych, którzy tutaj przybyli, aby oddać hołd bohaterom i modlić się w ich intencji(…). Wiemy, że po odzyskaniu przez Polskę niepodległości od 1919 roku trwała wojna polsko-bolszewicka, której przesilenie nastąpiło 15 sierpnia 1920 roku. Walki, które nazwane zostały później Bitwą Warszawską trwały od 13 do 25 sierpnia. Możemy zapytać dlaczego „Cud Nad Wisłą”? Dlatego, że właśnie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia 1920 roku, po dramatycznych walkach pod Radzyminem szala zwycięstwa zaczęła powoli przechylać się na stronę polską. W ogólnoświatowym rankingu bitew, które decydowały o losach świata Bitwa Warszawska zajmuje 18 miejsce, bo „Cud nad Wisłą” był zwrotnym punktem w historii XX-wiecznej Europy. Bo gdyby czerwona inwazja powiodła się, to lepiej sobie nawet tego nie wyobrażać. Polskie wojsko i społeczeństwo dało przykład wielkiego męstwa i odwagi. Dlatego po latach ustanowione zostało Święto Wojska Polskiego właśnie w tym wielkim dniu zwycięstwa. Dzisiaj, dziękując Panu Bogu za naszą polską wolność, chcemy podziękować za tych, którzy bronili jej w przeszłości i nadal stoją nieustannie, aby bronić granic naszego kraju. Za tych wszystkich, którzy bronią tych niezwykle ważnych wartości jak: Bóg, Honor, Ojczyzna! – powiedział kapłan.

Przed przyjęciem błogosławieństwa odbyła się ceremonia wręczenia Medali „Polonia Semper-Fidelis” przyznanych przez Komandorię Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika grupie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki za kultywowanie patriotyzmu i polskości na obczyźnie. W gronie laureatów byli obecni: Krzysztof Karpiesiuk, Stanisław Kret i Marian Kłęsk. W imieniu przeora Orderu w USA Wiesława Żółtowskiego medale wręczyli komandorzy Maciej Żywicki oraz Jan Jaworski. Ceremonię wręczenia prowadziła Mariola Urbanek, która również przypomniała historię ustanowionego przez króla Stanisława Augusta-Poniatowskiego w 1765 roku orderu.

Rocznicowe obchody zakończyła ceremonia przy monumencie poświęconym pamięci parafian, którzy zaciągnęli się do Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, żeby walczyć o wolną Polskę. Członkowie delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_0469

DSC_0469

DSC_0513

DSC_0513

DSC_0356

DSC_0356

DSC_0260

DSC_0260

DSC_0369

DSC_0369

DSC_0522

DSC_0522

DSC_0551

DSC_0551

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama