Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 11:13
Reklama KD Market

Zjazd Amerykańskiej Rady ds. Kultury Polskiej po raz drugi odbył się w Chicago

Zjazd Amerykańskiej Rady ds. Kultury Polskiej po raz drugi odbył się w Chicago

Wykłady, spotkania, wyróżnienia dla zasłużonych działaczy, wymiana doświadczeń oraz zwiedzanie Chicago wchodziły w skład bogatego programu 76. Zjazdu Rady ds. Kultury Polskiej, który odbył się w Wietrznym Mieście w dniach od 7 do 10 sierpnia.

Amerykańska Rada ds. Kultury Polskiej, której podwaliny dała Amerykańska Rada Klubów Kultury Polskiej, została założona w 1948 roku przez trzynaście polskich organizacji. Obecnie jest to organizacja parasolowa o zasięgu krajowym, zrzeszająca liczne kluby, stowarzyszenia i instytuty polonijne w Stanach Zjednoczonych. Celem jej działalności jest promocja polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego.

Organizatorem zjazdu już po raz drugi było Towarzystwo Chopinowskie w Chicago (The Chicago Chopin Society), celebrujące w 2024 roku 20-lecie swego istnienia. „Osiągnięcia emigrantów postsolidarnościowych” to motto, jakie przyjęli gospodarze tegorocznej konwencji.

Emigracja do Chicago, miasta o największej populacji polskiej poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, do którego przybywali polscy emigranci lat pięćdziesiątych XIX wieku, a także po II wojnie światowej oraz uciekający przed komunistycznymi rządami i postsolidarnościowi, to temat bardzo obszerny, często bolesny i zawsze fascynujący.Prelegentami zjazdu byli między innymi: Frank Spula – prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej, Don Pasek – prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej oraz dr Jarosław Janusz Gołembiowski – założyciel i prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Chicago.

Frank Spula mówił o osiągnięciach emigrantów okresu postsolidarnościowego, z którymi miał okazję na przestrzeni lat współpracować w ramach działalności Kongresu Polonii Amerykańskiej, jak i innych polonijnych organizacji. Odniósł się też do kooperacji z Polską po niedawno odbytych spotkaniach z przedstawicielami rządu RP. Wyraził przypuszczenie, że nie będzie kolejnej fali emigracji, jakiej doświadczyliśmy w ciągu ostatnich czterdziestu lat. Pogratulował dr Jarosławowi Januszowi Gołembiowskiemu sukcesów w promowaniu polskiej muzyki. Przypomniał o pierwszym z nim spotkaniu i o tym, że jest członkiem Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA), działającym w Giewont Society.

Prezes Spula złożył zarządowi i członkom Amerykańskiej Rady ds. Kultury Polskiej wyrazy uznania za oddaną i wyjątkową pracę na przestrzeni 76 lat, w tym za organizowanie programów edukacyjnych, wystaw oraz przyznawanie stypendiów. Spotkania i wykłady miały miejsce w chicagowskiej siedzibie Akademii Muzyki działającej przy Orkiestrze Symfonicznej Paderewskiego (Paderewski Symphony Orchestra, PaSO).O niezwykłej atmosferze polskości towarzyszącej zjazdowi opowiedziała jego uczestniczka Barbara Bilszta – dyrektor generalna PaSO, członek ACPC i gospodarz miejsca, gdzie odbywały się wykłady.

– Było to bardzo fascynujące spotkanie. Poznałam wielu wspaniałych ludzi, którzy, będąc potomkami emigrantów z Polski kolejnych generacji – czwartej, piątej, czy nawet szóstej – mimo że nie mówią po polsku, są wierni tradycji rodzinnej, mają ogromną wiedzę na temat historii i kultury Polski oraz są dumni z polskich korzeni (…) i starają się promować polską kulturę (…). Była to piękna lekcja postawy patriotycznej, obywatelskiej, a dla mnie bardzo ważna. Akademia Muzyki, działająca przy PaSO, to szkoła, która obecnie kształci 186 uczniów. Dajemy w ciągu roku 12 tysięcy lekcji indywidualnych i około 6 tysięcy lekcji grupowych teorii. Chóry, zespoły kameralne to są zajęcia, które odbywają się w ciągu roku szkolnego. Sala koncertowa, którą wykreowaliśmy (…) powinna służyć wszystkim, którzy potrzebują takiego miejsca w naszym środowisku, a więc zarówno artystom, muzykom, poetom, jak i może służyć na wykłady, spotkania autorskie (…). Od środy do soboty włącznie, od rana do wieczora, uczestniczyłam w spotkaniach z ludźmi z różnych stanów, działających w różnych dziedzinach sztuki i w różnych środowiskach, mimo skromnych możliwości materialnych i osobowych (…). Jest to wspaniały i nie dość wykorzystany network organizacji. Wszyscy dążymy do tego, żeby reaktywować działalność, co pozwoliłoby podejmować ambitne projekty.

Ważnym momentem zjazdu było przyznanie nagród przez American Council for Polish Culture.

Nagrodę Cultural Achievement Award wspólnie otrzymali Barbara Bilszta – dyrektor generalna Orkiestry Symfonicznej Paderewskiego oraz dyrygent orkiestry Wojciech Niewrzoł, w uznaniu za wybitne osiągnięcia w świecie muzyki klasycznej prezentowanej w środowisku polonijnym, jak również Philip Simmons – dyrektor artystyczny Amerykańskich Festiwali Muzycznych, a zarazem dyrektor muzyczny Orkiestry Kameralnej Lincolnwood, za popularyzację polskich kompozytorów muzyki klasycznej.

W kategorii Wybitna Działalność (Distinguished Service Award) nagrody wręczono: Jessice Jagielnik za promocję polskiej kultury poprzez wolontariat w organizacjach polonijnych w Ameryce oraz poprzez łączenie artystów na koncertach i galach charytatywnych w celu wspierania programów zwiększających wiedzę i uznanie dla polskiej sztuki, historii i dziedzictwa, a także dr Geraldine Balut Coleman za wolontaryjne wspieranie programów i instytucji szerzących wiedzę o polskiej sztuce, historii i dziedzictwie w Stanach Zjednoczonych.

Nagrodę Lifetime Achievement Award, w uznaniu osiągnięć życiowych, przyznano Tadeuszowi Mireckiemu za zasługi na rzecz promowania wiedzy o polskiej sztuce, kulturze i dziedzictwie poprzez głębokie zaangażowanie oraz hojne wspieranie działalności organizacji polonijnych, artystów i instytucji artystycznych.

Dr Jarosław Janusz Gołembiowski, wiceprezes Amerykańskiej Rady ds. Kultury Polskiej, kompozytor, pianista, dyrygent, założyciel i prezes Towarzystwa Chopinowskiego w Chicago oraz organizator tegorocznego zjazdu, podsumował to ważne, doroczne wydarzenie.

– Towarzystwo Chopinowskie w Chicago otrzymało po raz drugi honorową propozycję zorganizowania Konferencji Amerykańskiej Rady do Spraw Kultury Polskiej. W 2015 roku zorganizowaliśmy konferencję po raz pierwszy. Do American Council for Polish Culture należą jeszcze trzy organizacje polonijne: Polish Arts Club of Chicago, najstarsza z trójki, która będzie wkrótce obchodziła swoje stulecie, Academy of Music and Paderewski Symphony Orchestra, a od kilku tygodni Polish Museum of America. Mamy osiem nowych klubów. Równocześnie obchodzimy 20-lecie Towarzystwa Chopinowskiego w Chicago. Miałem kilka wykładów na temat naszej historii. Emigracja postsolidarnościowa była myślą przewodnią konferencji (…). W okresie Solidarności, przed nią i w czasie stanu wojennego, byłem bardzo zaangażowany w działalność podziemną. Jestem emigracją postsolidarnościową. Grałem w podziemnych kabaretach, gdzie krytykowaliśmy ówczesny rząd. Na ostatniej stronie naszego programu jest piosenka, do której napisałem muzykę, a tekst Marek Bartkowicz (…). Pracujemy ciężko cały rok. Organizujemy koncerty. Raz w roku celebrujemy. Wszyscy jesteśmy wolontariuszami. Każdy sam płaci za swoją podróż, jedzenie, zakwaterowanie (…). Ideą zjazdu jest (…) wspieranie działalności klubów bez względu na to, co one organizują: wianki, wigilię, etc. Mamy stypendia, nagrody, konkursy. Podróżujemy i wspieramy się – stwierdził dr Jarosław Janusz Gołembiowski.Na zakończenie uroczystego bankietu w piątek, 9 sierpnia po wręczeniu nagród został zaprzysiężony nowy zarząd ACPC. Ślubowanie odebrał Tom Payne.

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


Demonstrations in Manchester following fatal knife attack in Southport, United Kingdom - 03 Aug 2024

Demonstrations in Manchester following fatal knife attack in Southport, United Kingdom - 03 Aug 2024

DAR_6540

DAR_6540

DAR_6543

DAR_6543

DAR_6548

DAR_6548

DAR_6550

DAR_6550

DAR_6553

DAR_6553

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama