Dlaczego Kamala Harris postawiła na Tima Walza?
Gubernator Minnesoty Tim Walz, wybrany przez Kamalę Harris na kandydata na wiceprezydenta, ma pomóc Demokratce w walce z byłym prezydentem Donaldem Trumpem w kilku kluczowych stanach. Walz ma przyciągnąć wyborców, których Demokraci stracili na rzecz Republikanina — wyborców, z którymi Harris nie jest w stanie nawiązać kontaktu. Przedstawiając go 6 sierpnia na wiecu w Filadelfii, Harris mówiła, że szukała „partnera będącego przywódcą, który pomoże zjednoczyć naród, będzie walczył o klasę średnią i będzie patriotą wierzącym w obietnicę Ameryki”. Wymieniła osiągnięcia zawodowe Walza jako nauczyciela i trenera futbolu amerykańskiego w liceum, kongresmena USA oraz gubernatora Minnesoty. „To jest właśnie wiceprezydent, na którego zasługuje Ameryka” – podkreśliła Harris.
Weteran i były nauczyciel pochodzi z amerykańskiej prowincji
Urodził się w West Point w Nebrasce, miejscowości liczącej około 3500 mieszkańców na północny zachód od Omaha, ale Tim Walz wychował się nawet w mniejszej miejscowości – w Butte. „Pochodzę z miasteczka liczącego 400 osób — 24 dzieci w klasie, 12 kuzynów, rolnictwo, tego typu rzeczy” – mówi o sobie i dorastaniu na farmie.
Walz ukończył Butte High School w 1982 roku, a w wieku 17 lat wstąpił do Gwardii Narodowej, w której służył przez 24 lata. W 1989 r. ukończył studia licencjackie z zakresu nauk społecznych w Chadron State College, a w 2001 roku uzyskał tytuł magistra na Minnesota State University w Mankato.
Po studiach spędził rok, ucząc w Chinach. Wyjechał tam w ramach programu Uniwersytetu Harvarda. Był nauczycielem języka angielskiego i historii USA w szkole średniej w mieście Foshan w południowo-wschodniej prowincji Guangdong. Do dzisiaj posługuje się językiem mandaryńskim.
Po powrocie z Chin wrócił na pełny etat do Gwardii Narodowej. Zanim przeszedł na emeryturę z batalionu artylerii polowej (1-125th Field Artillery Battalion) w 2005 r., osiągnął stopień starszego sierżanta.
Walz poznał swoją przyszłą żonę, Gwen Whipple, pochodzącą z Minnesoty, kiedy pracował jako nauczyciel w szkole średniej w Pine Ridge w Dakocie Południowej. Para w latach 90. przeprowadziła się do Mankato w Minnesocie, gdzie oboje pracowali w Mankato West High School. „Gwen uwielbiała południową Minnesotę. Skorzystaliśmy z okazji, aby przenieść się do Mankato i rozpocząć wspólne życie” – wspominał.
Był nauczycielem nauk społecznych oraz trenerem futbolu amerykańskiego w Mankato West High School. Prowadzona przez niego drużyna w 1999 r. zdobyła pierwsze w historii tej szkoły mistrzostwo stanu. Był także doradcą fakultatywnym pierwszego w szkole klubu zrzeszającego studentów o orientacji homoseksualnej.
Walzowie mają dwoje dzieci, które zostały poczęte dzięki IVF i leczeniu niepłodności: „Jest powód, dla którego nazwaliśmy naszą córkę Hope” – powiedział gubernator Minnesoty. Hope niedawno ukończyła studia na uniwersytecie w Montanie, a syn Gus uczęszcza do szkoły średniej w St. Paul.
Jako kongresmen pozyskiwał konserwatywnych wyborców
W swojej pierwszej kampanii do Kongresu USA Walz pokonał republikańskiego kongresmena. W 2006 roku wygrał wybory do Izby Reprezentantów, w przeważająco wiejskim okręgu, pokonując Gila Gutknechta, który był już w Kongresie USA od sześciu kadencji. Walz wykorzystał w swojej kampanii gniew elektoratu na ówczesnego republikańskiego prezydenta George’a W. Busha, wywołany m.in. wojną w Iraku.
Był najwyżej postawionym żołnierzem w randze podoficerskiej, który kiedykolwiek służył w Izbie Reprezentantów USA, oraz tylko czwartym Demokratą, członkiem Partii Demokratyczno-Rolniczej Minnesoty (Democratic-Farmer-Labor Party, DFL), który reprezentował swój okręg. Podczas sześciu kadencji w Izbie Reprezentantów (w latach 2007–2019) Walz stawał w obronie spraw weteranów. Jako członek kongresowej komisji ds. weteranów skupiał się na takich kwestiach jak zdrowie psychiczne weteranów i zapobieganie samobójstwom. Wzywał również do finansowania badań nad leczeniem medyczną marihuaną dla weteranów borykających się z zespołem stresu pourazowego oraz przewlekłym bólem. Ponad połowa ustaw, które Walz współsponsorował w Kongresie w latach 2015-2017, została przedstawiona przez ustawodawców spoza Partii Demokratycznej.
Jako gubernator ma doświadczenie w zarządzaniu podzieloną legislaturą
W 2019 roku Walz opuścił Kongres USA, aby ubiegać się o stanowisko gubernatora Minnesoty. Pokonał Republikanina Jeffa Johnsona różnicą ponad 11 punktów procentowych. Podczas pierwszej kadencji zmierzył się z legislaturą podzieloną między Demokratów mających większość w stanowej Izbie Reprezentantów, a Senatem kontrolowanym przez Republikanów. Jednak razem z ustawodawcami osiągnęli kompromisy w tak kluczowych kwestiach jak zwiększenie podatków na wsparcie szkół, opieki zdrowotnej i remontów infrastruktury. Współpraca ponad partyjnymi podziałami była nawet trudniejsza w jego drugim roku, ale wykorzystując uprawnienia gubernatora, mimo sprzeciwu Republikanów, zamknął szkoły i biznesy w czasie pandemii COVID-19.
Partia Republikańska krytykuje go głównie za powolną reakcję na brutalne zamieszki, które nastąpiły po zabójstwie czarnoskórego George’a Floyda przez białego policjanta z Minneapolis w 2020 roku. Sytuacja Walza poprawiła się w drugiej kadencji, po tym jak pokonał Republikanina Scotta Jensena, lekarza znanego jako sceptyka szczepionek. Demokraci zdobyli też kontrolę nad obiema izbami stanowego parlamentu, co otworzyło Walzowi drogę do bardziej liberalnej polityki.
Walz i ustawodawcy zlikwidowali niemal wszystkie ograniczenia dotyczące aborcji w Minnesocie, wprowadzone wcześniej przez Republikanów. Rozwinęli ochronę młodzieży transpłciowej oraz zalegalizowali rekreacyjne użycie marihuany.
Aborcja, imigracja i polityka gospodarcza
Gubernator Walz podpisał w zeszłym roku ustawę, która gwarantuje mieszkańcom Minnesoty „fundamentalne prawo do podejmowania autonomicznych decyzji” w sprawach związanych z opieką zdrowotną i reprodukcyjną, takich jak aborcja, antykoncepcja i leczenie niepłodności. Walz powiedział w tym roku, że jest również otwarty na wprowadzenie poprawki do konstytucji stanu, która skodyfikuje prawa do aborcji. Inna ustawa, którą podpisał, prawnie chroni pacjentów i ich lekarzy, jeśli zdecydują się na aborcję w Minnesocie po przyjeździe ze stanu, w którym aborcja jest zakazana. „Aborcja to opieka zdrowotna” – powiedział w marcu w stacji CNN.
Walz popiera drogę do obywatelstwa dla niektórych nieudokumentowanych imigrantów. W liście do demokratycznych liderów w Kongresie z 2021 roku zaapelował o taką możliwość dla „Dreamersów”, którzy zostali przywiezieni do Stanów Zjednoczonych jako dzieci, dla pracowników w sektorach kluczowych dla amerykańskiej gospodarki, dla osób z krajów dotkniętych kryzysami oraz dla rodzin tych imigrantów. W ubiegłym roku podpisał ustawę, która umożliwia nieudokumentowanym imigrantom ubieganie się o prawo jazdy w Minnesocie, co, jak argumentował, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.
Gubernator Walz wraz z Demokratami, którzy mają większość w parlamencie Minnesoty, prowadzą progresywną politykę gospodarczą. Odrzucając republikańskie apele, aby nadwyżka budżetowa stanu została wykorzystana do obniżenia podatków, Demokraci pod wodzą gubernatora Walza sfinansowali darmowe posiłki w szkołach dla dzieci, darmowe czesne w uczelniach publicznych dla studentów z rodzin z dochodem poniżej 80 tys. dolarów rocznie, program płatnego urlopu rodzinnego i chorobowego oraz ubezpieczenie zdrowotne bez względu na status imigracyjny. Jednocześnie zwiększono podatki od paliw i dochodów z inwestycji. Walz dał się poznać jako obrońca priorytetów Partii Demokratycznej, w tym związków zawodowych, praw pracowniczych i płacy minimalnej w wysokości 15 dolarów za godzinę. W 2023 roku Walz zatwierdził 2,6 miliarda dolarów na wydatki infrastrukturalne.
Administracja Walza wyznaczyła cel, aby Minnesota korzystała w 100 proc. z energii odnawialnej do 2040 roku. Podpisał ustawę, dzięki której priorytetowo traktowane jest tworzenie obiektów energii odnawialnej w tych samych społecznościach, w których wcześniej znajdowały się elektrownie zasilane paliwami kopalnymi.
Podczas swojej kampanii reelekcyjnej na stanowisko gubernatora w 2022 roku stwierdził, że chciałby, aby pojazdy elektryczne stanowiły 20 proc. samochodów na drogach Minnesoty do 2030 roku oraz że dąży do osiągnięcia zerowych emisji węgla netto do 2050 roku.
Niedawno ogłosił przyznanie 200 milionów dolarów z federalnej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) na redukcję emisji w sektorze żywnościowym, w tym tych generowanych przez rolnictwo, supermarkety i zakłady przetwarzania odpadów organicznych.
Republikanie o Walzu: lewicowiec z głęboko niebieskiego stanu
Kampania republikańskiego kandydata na prezydenta Donalda Trumpa nazwała Walza „lewicowcem, który popiera liberalną agendę.”
„Osiągnięcia Tima Walza to żart. Był jednym z najbardziej skrajnych lewicowców na jakimkolwiek poziomie rządu w Stanach Zjednoczonych” – powiedział we wtorek republikański kandydat na wiceprezydenta JD Vance podczas spotkania z wyborcami w Filadelfii, na kilka godzin przed debiutem Harris i Walza w tym samym mieście.
Z kolei były prezydent Donald Trump w środę rano na antenie Fox News nazwał kandydaturę gubernatora Minnesoty „komunistyczną.”
Zwolennicy Partii Republikańskiej w mediach społecznościowych udostępniają filmik, w którym narrator mówi, że „Tim Walz będzie bezrefleksyjnie zatwierdzać niebezpiecznie liberalną agendę Kamali (Harris)”.
Partia Republikańska stanu Illinois wydała również oświadczenie, stwierdzając w nim: „Wybór wiceprezydent Harris odzwierciedla agendę, którą zamierza wprowadzić dla tego kraju: kolejny radykalny lewicowiec z głęboko niebieskiego stanu, który będzie kontynuował katastrofalną politykę Bidenomics, która niszczy gospodarkę kraju”.
Ale Walz również nie tracił czasu i już podczas pierwszego wystąpienia na wiecu z Harris, ostro atakował Trumpa. „On nie wie nic o służbie publicznej. Nie ma na to czasu, ponieważ jest zbyt zajęty służeniem sobie” – powiedział Walz. Powtórzył to, co wcześniej powiedział i co zostało podchwycone przez internet i media, że Trump i Vance są „bardzo dziwni” (weird as hell).
Joanna Trzos
[email protected]