Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:21
Reklama KD Market

XI Poroniańskie lato chicagowskich górali

XI Poroniańskie lato chicagowskich górali

Działające przy Związku Podhalan w Północnej Ameryce  Koło Poronin im. Zofii Gracy zorganizowało 11. edycję imprezy folklorystycznej pt. „Poroniańskie lato”, która w  niedzielę, 4 sierpnia odbyła się w Słoweńskim Katolickim Centrum Kultury w podchicagowskim Lemont.

Festyn rozpoczęto mszą świętą, którą w intencji żyjących i zmarłych członków koła odprawił ks. Robert Łojek z kościoła pw. św. Konstancji. Przy polowym ołtarzu wartę honorowa zaciągnęły poczty sztandarowe kilku zaprzyjaźnionych kół góralskich. Liturgię uświetniły solistki zespołu Młodzi Ślebodni oraz kapela ludowa i prezes koła Joanna Kula, która uczestniczyła w czytaniach.

W wygłoszonym kazaniu ks. kapelan Robert Łojek nawiązał do potrzeby wiary w Jezusa Chrystusa w Eucharystii. – Dzisiaj zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę wierzę w Chrystusa? Czy tylko tak jak te tłumy, chodzę i chcę aby Chrystus dokonał znaku w moim życiu. Jak to jest, czy jestem człowiekiem wiary, czy jestem dobrym chrześcijaninem, Chrystus daje nam siebie samego, abyśmy w Eucharystii mogli się posilić, abyśmy byli odpowiedzialni za swoje codzienne życie, żebyśmy byli uczniami Chrystusa i każdego dnia głosili Jego Ewangelię w swoim codziennym życiu gdziekolwiek jesteśmy. Czy to na wakacjach, czy dzisiaj na tym pikniku, kiedy wszyscy razem jako ludzie wiary gromadzimy się nie tylko posilając się Jego ciałem, ale równocześnie tymi wszystkimi smakołykami, które będą podawane podczas tego pikniku.

– Poronin jest przepełniony góralszczyzną. W naszej rodzinnej miejscowości dwa tygodnie temu odbyła się 49. edycja folklorystycznego festiwalu „Poroniańskie lato”. To prawdziwe święto góralszczyzny. Prezentowane są zespoły ludowe, obrzędy związane z tym regionem, rzemiosło, wyroby artystyczne, stroje, konkursy kopienia siana i innych prac w domu, na roli oraz wszystko to, co związane było i jest z historią oraz kulturą regionu. My w Chicago, z małą przerwą na pandemię, właściwie już od kilkunastu lat staramy się również promować tę imprezę. W tym roku odbywa się jej jedenasta edycja. Wiadomo, że nie w takiej formie jak w Poroninie, ale na ile na stać, staramy się tutaj kultywować rodzinne tradycje, zwyczaje i je pokazywać młodemu pokoleniu. Mam nadzieję, że zainicjowana przez byłą prezes koła Zofię Ustupska-Bobak impreza będzie w dalszym ciągu się rozwijała przyczyniając się do ugruntowywania naszych tradycji i obrzędów na obczyźnie – powiedziała prezes koła Joanna Kula, która sprawuje swój urząd od kwietnia tego roku.Dodatkową atrakcją „Poroniańskiego lata” jest konkurs na najdłuższy warkocz, który od czterech lat wraz z Haliną Macurą organizuje dr Bronisław Orawiec.

– W tym roku w Poroninie odbyła się 22. edycja tego konkursu. Tutaj rekordu z pewnością nie pobijemy, bo tam było 109 uczestniczek, a u nas zgłosiło się 17 dziewcząt. Warto przy okazji wspomnieć, że konkurs nawiązuje do świętej Marii Magdaleny, która w swoich czasach znana była z bardzo długiego warkocza. W Poroninie mamy parafię pod jej wezwaniem. Czwarta edycja chicagowskiego konkursu przyniosła rekord w postaci długości warkocza Emilki Lagowskiej, która wyhodowała go o długości 131 centymetrów. Drugie miejsce zajęła Kamilka Luzińska, a trzecie Gabriela Stafiera. Każda z uczestniczek otrzymała pamiątkowy dyplom, a laureatki, które znalazły się na podium konkursu, otrzymały nagrody rzeczowe i książki – powiedział dr Bronisław Orawiec.

W części artystycznej piknikowego popołudnia działający pod okiem Joanny Kuli i jej męża Krzysztofa zespół folklorystyczny Młodzi Ślebodni zaprezentował program słowno-muzyczny z licznymi tańcami i pieśniami z regionu podhalańskiego.W dotychczasowej historii chicagowskiego festynu stał się on okazją do prezentacji różnego rodzaju widowisk i przedstawień teatralnych. Był pokaz góralskiego wesela z udziałem jeźdźców na koniach, tzw. „pytacy”, którzy nie tylko jechali w orszaku, ale także prezentowali sposób zapraszania gości na weselną imprezę. W kolejnych edycjach prezentowano zrękowiny, góralski chrzest oraz produkcję wyrobów kuchni góralskiej. W pierwszej edycji tej imprezy, która odbyła się w 2013 roku uczestniczyło ponad dwa tysiące osób.

Chicagowianie z Poronina wspierają rodzinną miejscowość poprzez datki na parafię, straż pożarna, szkołę oraz pomoc kierowaną do osób prywatnych znajdujących się w potrzebie. W tym roku koło przekazało do Oddziału Związku Podhalan w Poroninie środki na sztandar, którego poświęcenie odbędzie się pod koniec września.

Obok konkursu i występu zespołu folklorystycznego na odwiedzających imprezę gości czekały liczne niespodzianki. Dzieci bawiły się w dmuchanych namiotach. Kuchnia serwowała wiele potraw z baraniną z rusztu i plackami zbójnickimi na czele. Były lody, oraz mrożona kawa, którą przygotowywała Anette Lassak. Oczekiwanym momentem było losowanie bardzo bogatej loterii fantowej.

– Między innymi do wygrania mamy tygodniową wycieczkę do Afryki i trzydniowe safari, tygodniowy pobyt w Kolorado dla rodziny, weekend w Wisconsin, trzy rowery, dwa telewizory i wiele sprzętów gospodarstwa domowego. Przygotowanie loterii jak i całej imprezy to zasługa licznej grupy naszych wolontariuszy. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować bardzo licznemu gronu sponsorów, którzy wsparli nas w tym dziele. W prowadzeniu działalności koła zawsze mogę liczyć na wsparcie pozostałych członków zarządu i za to wsparcie serdecznie dziękuję – powiedziała prezes Joanna Kula.

Wśród licznych atrakcji poroniańskiej imprezy uczestnicy mieli okazję zapoznać się z ofertami finansowymi „Naszej Unii” oraz posmakować najnowszej na rynku polskiej wódki „Two Flags” od firmy General Pulaski lub wspomóc fundację zbierającą datki na pomoc dla wiernych w Tanzanii.

Duszpasterską opiekę nad kołem sprawują księżą Robert Łojek i Sławomir Kurc.

Na czele zarządu koła stoi Joanna Kula, którą wspierają wiceprezesi – Halina Haza-Stasik i dr Bronisław Orawiec. Funkcję skarbnika piastuje Maria Pardol. Sekretarzem protokołowym jest Dorota Zieliński, a sekretarzem finansowym Zofia Haza. Wojciech Chowaniec jest marszałkiem, a funkcję dyrektora do ZG ZPPA pełni Barbara Miszczak, której zastępczynią jest Małgorzata Polak. Za korespondencję w kole odpowiedzialna jest Anna Sulka. Komisji Rewizyjnej przewodzi Anna Skupień, a rolę chorążych pełnią: Władysław Haza, Tadeusz Dzierzęga i Tadeusz Bobak.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_6343

DSC_6343

DSC_6544

DSC_6544

DSC_6585

DSC_6585

DSC_6595

DSC_6595

DSC_6650

DSC_6650

DSC_6666

DSC_6666

DSC_6671

DSC_6671


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama