Przy dźwięku syren i hymnu polskiego, polonijne obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w aglomeracji chicagowskiej zainaugurowała uroczystość wciągnięcia o godzinie ”W” polskiej flagi z kotwicą – symbolu Polski Walczącej na maszt przy budynku Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Algonquin.
Zaszczytu podniesienia flagi dostąpili harcerze: Alex Świątek, Olivia Wydro i Julia Zysk w asyście koleżanek i kolegów reprezentujących Koło Przyjaciół Harcerstwa z Chicago i Addison przybyłych na uroczystość pod kierownictwem druhny Bożeny Mańko.Witając uczestników uroczystości menedżer PSFCU na stany Środkowego-Zachodu Robert Radkowski przypomniał znaczenie powstańczego zrywu mieszkańców stolicy, który był przykładem walki za waszą i naszą wolność do ostatniej kropli krwi.
– Jest obowiązkiem nas Polaków, Amerykanów polskiego pochodzenia nie tylko kultywować pamięć o bohaterach i bohaterskich zrywach niepodległościowych, ale też przekazywać ją następnym pokoleniom i innym mieszkańcom Stanów Zjednoczonych.Do heroizmu powstańców i cywilnej ludności stolicy, których ponad 200 tysięcy oddało życie w tej nierównej walce, nawiązał w swojej modlitwie franciszkanin, o. Przemysław Michowicz z parafii pw. Św. Małgorzaty Marii w Algonquin.
– Panie Boże gromadzimy się, aby oddać w Twoje miłosierne ręce naszych braci i siostry, którzy oddali swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. Chcemy upamiętnić i powierzyć Twojemu miłosierdziu ich trud i cierpienie, które dla wielu wydaje się dzisiaj bezsensowną stratą. Chcemy również uczyć się z tej postawy miłości i heroizmu tego, aby zawsze i wszędzie troszczyć się o to, aby nasza Ojczyzna była miejscem wolnym, aby zawsze kwitła w nim miłość, równość i sprawiedliwość. Prosimy o to, aby i w naszych sercach panował pokój, żeby było ono miejscem, które przyjmuje wszystkich bez względu na pochodzenie, rasę czy wyznanie. Prosimy Boże ześlij pokój na nasz kraj, przyjmij ofiarę naszych powstańczych braci i sióstr, którzy swoja krwią przypieczętowali to, że dzisiaj Polska jest wolnym krajem.
Do heroicznych czynów Powstańców Warszawskich nawiązała w swojej wypowiedzi wicekonsul Barbara Bralewska-Beczek, która – przywołując pamięć o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku i kolejnych 63 powstańczych dniach – powiedziała, że uroczystość w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego jest oddaniem czci i upamiętnieniem jednej z najważniejszych i najbardziej heroicznych kart naszego narodu.
– 1 sierpnia 1944 roku w godzinie ”W” Warszawa stanęła do boju, a jej mieszkańcy zdeterminowani i pełni nadziei przeciwstawili się brutalnej okupacji. Stanęli do walki o wolność, honor i godność. Dziś, po 80 latach wspominamy tych, którzy w obliczu niewyobrażalnych trudności zdecydowali się na czyn tak odważny i bohaterski. Wspominamy żołnierzy Armii Krajowej, cywilów, kobiety, mężczyzn, młodzież, dzieci i wszystkich tych, którzy walczyli za naszą wolność (…). Niech ta rocznica będzie dla nas wszystkich okazją do zadumy nad znaczeniem wolności i jedności. Niech przypomina o sile ducha ludzkiego oraz konieczności pielęgnowania pamięci o bohaterach, którzy oddali swoje życie za nasza przyszłość, za naszą wolność – powiedziała pani wicekonsul..
Do heroizmu i bohaterstwa powstańców oraz całej ludności cywilnej stolicy nawiązywali kolejni mówcy: koordynatorka chicagowskiego Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej Helena Sołtys, dyrektor szkoły sobotniej im. św. Ferdynanda i przedstawicielka Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Halina Żurawska, Irena Woźniak, dyrektor szkół im. Języka i Kultury Polskiej im. Zbigniewa Herberta, prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce Stanisław Sarna, komandor Polish Yacht Club Chicago Marzena Oberski, Jarosław Malicki z 12. Pułku Ułanów Podolskich oraz Królowa Parady 3 Maja Gabriela Ner.
W gronie uczestników obecni byli przedstawiciele licznych polonijnych organizacji i biznesów, którym za obecność przy siedzibie własnej „Naszej Unii” w Algonquin dziękował gospodarz uroczystości Robert Radkowski podkreślając, że Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa z dumą i satysfakcją angażuje się w promowanie i propagowanie polskiej kultury, historii i spuścizny narodowej na obczyźnie.Po zakończeniu części oficjalnej uczestnicy zostali zaproszeni do wspomnień i rozmów podczas okolicznościowego lunchu.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP