Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
środa, 13 listopada 2024 19:15
Reklama KD Market

108 lat tradycji i historii pomocy dla Pojawia

108 lat tradycji i historii pomocy dla Pojawia

Doroczne spotkanie pod chmurką członków Klubu Pojawian zgromadziło w tym roku kilkaset osób. Imprezę na platformie 13. w parku Schiller Woods tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji żyjących i zmarłych członków klubu przez kapelana organizacji, ks. Ryszarda Miłka. W asyście liturgicznej oraz śpiewie i czytaniach podczas nabożeństwa wzięli udział członkowie Teatru Ludowego „Rzepicha”.

W wygłoszonym kazaniu ks. Ryszard Miłek odnosząc się do treści Ewangelii o dobrym pasterzu mówił o potrzebie duchowego przewodnictwa i gromadzenia ludzi wokół wiary i jej przesłań dla ludzi, którzy bardzo często zagubieni w poszukiwaniu doczesnych wartości tracą wizję przyszłości w niebie i dlatego tak ważnym jest, aby mieć dobry przykład, z którego możemy jako wierni czerpać przykład postaw życiowych.

Po strawie dla ducha przyszedł czas na spotkanie towarzyskie przy smacznym jedzeniu serwowanym przez grupę personelu z sali bankietowej „Allegra” oraz zabawę taneczną przy muzyce granej przez grupę „Super Band” z solistką Haliną Darlewską. Odbyła się loteria fantowa, z której dochód wyniósł blisko 2000 dolarów. Dwie główne nagrody w postaci telewizora wielkoformatowego i roweru trafiły w ręce Marii Lorenc i Danuty Witek.

Uczestników pikniku odwiedziła skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, która wyraziła uznanie dla Polaków w Chicago, którzy są czołową grupą etniczną wśród właścicieli domów i należą do najbardziej obowiązkowych płatników podatków od nieruchomości. Pani skarbnik zaapelowała o dotrzymanie terminu płatności należności, który upływa 1 sierpnia i zachęcała do odwiedzania strony internetowej urzędu, na której można sprawdzić, czy nasze płatności zostały odpowiednio naliczone. Zachęcała do sprawdzenia, czy przypadkowo nie zalegamy z zapłatą podatku, co może skutkować wykupieniem naszych należności przez inne podmioty, co w konsekwencji prowadzi do utraty domu. Na stronie pod adresem: cookcountytreasurer.com istnieje również możliwość sprawdzenia, czy nie mamy do odebrania pieniędzy z tytułu nadpłaconego podatku.

Na scenie gościnnie wystąpiła Barbara Blasik, wokalistka grupy muzycznej koncertującej w kościele pw. św. Geralda przy 9310 S. 55th w Oak Lawn. Pani Barbara zaprosiła uczestników imprezy na koncert „Na chwałę Boga”, który 18 lipca z udziałem polskich i amerykańskich muzyków odbędzie się w tym kościele.

Klubem Pojawian od 2008 roku kieruje Władysława Nowosad, która zachęcała wszystkich do konsumpcji, zabawy i udziału w loterii. Jej zdaniem, wiedza i świadomość pochodzenia z danej ziemi budzi w człowieku dumę i miłość do miejsca swoich urodzin, spędzonej młodości, czy też spełnionego życia. Każda mała Ojczyzna i każdy region mają swoją oryginalną historię, tradycję i duszę. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i ich pracy na emigracji.

– W ślad za naszymi przodkami, którzy w 1916 roku powołali do życia Klub Pojawie staraliśmy się promować na emigracji kulturę naszych ojców i nieść pomoc rodakom w rodzinnej wsi. W ubiegłym roku z naszej pomocy skorzystała Katarzyna Kogut z Pojawia – młoda mama, którą dotknęła rzadka i niebezpieczna choroba Guillain Barre Syndrome. Chora wymaga systematycznej rehabilitacji, która w polskiej rzeczywistości przerasta możliwości finansowe rodziny. W tym roku dochód zostanie przeznaczony na klub, który powoli przygotowuje się do 110. rocznicy istnienia – poinformowała prezes Władysława Nowosad.

– Oczkiem w głowie była i jest działalność na rzecz straży pożarnej oraz środowiska Koła Gospodyń Wiejskich. Sporo środków wysłanych z Chicago pochłonęła rozbudowa i wyposażenie remizy oraz pomoc na rzecz miejscowego zespołu pieśni i tańca. Przed laty wielkim wyzwaniem była budowa Domu Ludowego, który kilkanaście lat temu został powiększony o salę balową, miejsca noclegowe i wyposażony w nowoczesne zaplecze kuchenne oraz monitoring. Członkowie klubu zarówno dawniej, jak i dziś zapisują się złotymi zgłoskami w historii naszej wsi – powiedział sołtys Pojawia Władysław Mądrzyk podczas tegorocznych moich odwiedzin gminy Szczurowa, dodając, że wszystkie zabudowania posiadają instalację wodno-kanalizacyjną, gazową oraz telefoniczną. Do wszystkich zabudowań można dojechać asfaltową drogą, co potwierdził wieloletni wójt tej gminy Marian Zalewski dodając, że Pojawie jest prawdziwą perełką w koronie wiosek należących do gminy Szczurowa.

Klub Pojawie został założony w 1916 roku. Od tego czasu datuje się pomoc charytatywna dla Pojawia niesiona przez zamieszkujących w Chicago mieszkańców tej wioski, która w 2015 roku celebrowała jubileusz 400-lecia istnienia. Początkowo działalność ta prowadzona była wspólnie z mieszkańcami Zaborowa. Dziewięć lat później powołane zostało „Towarzystwo Oświatowe Pojawia”. Inicjatorami powstania byli między innymi: Jan Walczak, Wojciech Kramarz, Walenty Mika, Kazimierz Micek, Paweł Mika i Aniela Ptasiński. W 1941 roku zmieniono nazwę na Klub Pojawian z prezesem Franciszkiem Puckiem, który kierował organizacją do 1963 roku. Przez kolejnych sześć lat na jej czele stał Władysław Majka. Od 1970 roku prezesami byli: Jan Rębacz, Stanisław Pawula, Edward Mika, który kierował klubem przez 20 lat oraz Władysław Majka i Władysława Nowosad, która jako pierwsza kobieta w historii została wybrana na stanowisko prezesa i kieruje organizacją od 2008 roku.Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_4809

DSC_4809

DSC_4818

DSC_4818

DSC_4828-2

DSC_4828-2

DSC_4862

DSC_4862

DSC_4919

DSC_4919

IMG_2389

IMG_2389

IMG_2415

IMG_2415

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama