Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 02:25
Reklama KD Market

Wyciek danych AT&T może sprawić kłopoty wszystkim użytkownikom sieci komórkowych

Wyciek danych AT&T może sprawić kłopoty wszystkim użytkownikom sieci komórkowych

Firma telekomunikacyjna AT&T ujawniła ostatnio, że rejestry połączeń komórkowych i wiadomości tekstowych dziesiątek milionów jej klientów zostały wykradzione w połowie i pod koniec 2022 roku w wyniku ogromnego wycieku danych. To kolejne przypomnienie o konieczności czujności wobec cyberprzestępców i oszustów.

W oświadczeniu AT&T podało, że wykradzione dane obejmują numery telefonów „prawie wszystkich” jej klientów komórkowych oraz klientów dostawców usług bezprzewodowych, którzy korzystali z jej sieci w okresie od 1 maja 2022 r. do 31 października 2022 r. Skradzione logi zawierają również zapis każdego numeru, do którego klienci AT&T dzwonili lub wysyłali wiadomości tekstowe – w tym klientów innych sieci bezprzewodowych – liczbę interakcji oraz czas trwania połączeń.

Tego lata eksperci ogłosili, że w niezwiązanym incydencie plik zawierający 10 miliardów haseł został załadowany na tzw. dark web.

Biorąc pod uwagę liczne ostatnio informacje o wyciekach danych w różnych branżach, staje się jasne, że są one bardzo częste. Dlatego ważne jest, aby chronić siebie i zmniejszać ryzyko kradzieży tożsamości. To ważne, nawet jeśli nie jesteś klientem firm, które zostały dotknięte wyciekiem danych.

Firmy przechowują dużo danych osobowych swoich klientów w internecie. Złodzieje chcą zdobyć te informacje i mogą atakować firmy wirusami lub wykorzystywać luki w zabezpieczeniach. Po kradzieży sprzedają te dane na tzw. dark web lub wykorzystują je do oszustw.

Ważne jest, aby być świadomym ryzyka. Każde naruszenie danych może ujawnić inne informacje. Konsumenci mogą być bardziej narażeni na kradzież tożsamości. Złodzieje mogą używać skradzionych informacji do fałszywych wniosków o kredyt, zasiłki dla bezrobotnych i inne. W niektórych przypadkach mogą uzyskać dostęp do kont bankowych konsumentów.

Firmy zbierają więcej danych o klientach niż kiedykolwiek wcześniej. Zapisują metody płatności, hasła, adresy i inne informacje. To pozwala ludziom zaoszczędzić czas, upewnić się, że rachunki są opłacane na czas i efektywnie zarządzać budżetem. Jednak zwiększa to ryzyko kradzieży tożsamości.

Konsumenci muszą bardzo dbać o swoje dane osobowe. Warto wprowadzić w życie następujące wskazówki:

  • Regularnie sprawdzaj swoje raporty kredytowe i wyciągi finansowe. Monitoruj swoje konta pod kątem podejrzanej aktywności i natychmiast powiadamiaj dostawców usług. Raport kredytowy możesz sprawdzić za darmo kilka razy w roku na stronie annualcreditreport.com.
  • Zamroź swój raport kredytowy, jeśli nie ubiegasz się o pożyczki. Możesz go później odblokować, gdy będziesz aplikować o kredyt.
  • Używaj silnych haseł i regularnie je zmieniaj. Chroń swoje konta za pomocą skomplikowanych i unikalnych haseł. Używanie tego samego hasła do wielu kont znacznie zwiększa ryzyko utraty danych.
  • Włącz dwustopniowe uwierzytelnianie przy logowaniu do kont czy dostępie do urządzeń mobilnych. Dodaje to dodatkową warstwę zabezpieczeń przy logowaniu. W takim przypadku wysyłany jest kod na twój telefon lub email, aby sprawdzić, czy właściciel konta to osoba logująca się.
  • Kupuj u firm, które chronią dane klientów. Sprawdzaj podstawowe środki bezpieczeństwa. W adresie strony powinno być widoczne zabezpieczenie HTTPS. Szukaj i sprawdzaj ważność certyfikatów zaufania, takich jak pieczęć BBB Accredited Business.
  • Chroń swoje dane osobowe także w formie papierowe. Pamiętaj, że dane z dokumentów również mogą zostać wykorzystane. Ważne jest bezpieczne usuwanie prywatnych dokumentów. Ochrona siebie online jest kluczowa, ale nie zapominaj także o zabezpieczeniu dokumentów w wersji papierowej.

Jeżeli padłeś ofiarą oszustwa, zgłoś to na stronie BBB.org/ScamTracker. Twoje zgłoszenie pomoże ujawnić taktykę oszustów i zwiększyć świadomość konsumentów. Odwiedź BBB.org lub śledź nas w mediach społecznościowych: @ChicagoBBB.

Steve Bernas

pełni funkcję dyrektora wykonawczego Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois od 2007 roku. Ukończył psychologię na Loyola University. Znakomity mówca, cytowany na łamach gazet i czasopism, często pełni rolę arbitra w sporach między niezadowolonymi klientami i chicagowskimi firmami. Urodził się w Brighton Park, południowo-zachodniej dzielnicy Chicago. Jego rodzice to Amerykanie polskiego pochodzenia urodzeni w Stanach Zjednoczonych.Tłumaczyła: Joanna Trzos

Better Business Bureau of Chicago and Northern Illinois www.bbb.org330 N. Wabash, Ste. 3120, Chicago, IL 60611-7621Tel. (312) 832-0500, (888) 982-0210Facebook @ChicagoBBB

Więcej informacji można uzyskać na stronie BBB.org | Zapisz się, by otrzymywać bezpłatny biuletynBBB Edge na BBB.org/ChicagoBuzz. Śledź nas @ChicagoBBB na portalach społecznościowych.


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama