Wioska Ząb w gminie Poronin znajduje się na wysokości 1013 metrów nad poziomem morza i jest uznawana za najwyżej położoną miejscowość w Polsce. Z Zębu wywodzą się dwaj słynni skoczkowie narciarscy, Stanisław Bobak i Kamil Stoch. Od 33 lat w Chicago działa Koło nr 58 Ząb którego członkowie wspierają swoją małą ojczyznę organizując na pomoc charytatywne pikniki, opłatki i inne świąteczne imprezy.
– Nasze koło stara się działać charytatywnie. Robimy pikniki, spotkania opłatkowe i zarobione pieniądze przekazujemy potrzebującym dzieciom w Zębie i okolicznych miejscowościach. Pomoc kierowana jest także do parafii i straży pożarnej. W Zębie jest piękny, wybudowany w 1915 roku drewniany kościół. Z Zębu wywodzą się sławni skoczkowie narciarscy. Może trochę zapomniany i niedoceniany Stanisław Bobak, który w latach osiemdziesiątych jako pierwszy Polak wywalczył trzecie miejsce w Pucharze Świata i oczywiście Kamil Stoch, dwukrotny zdobywca tego pucharu, który przez kilka lat nie schodził z podium tych zawodów oraz trzykrotnie zdobywał olimpijskie złoto w tej konkurencji. Jest on dumą naszej organizacji. Parę lat temu gościliśmy go wraz żoną w Chicago. Wręczyliśmy mu złotą góralską spinkę. Mamy specjalny baner poświęcony Kamilowi – „Kamil Stoch dumą Zębu” – który na sponsorowanym przez nas rydwanie prezentujemy na Paradzie 3 Maja oraz różnego rodzaju imprezach. Czynnie również uczestniczymy w pracach naszej związkowej centrali współfinansując różne przedsięwzięcia. Staramy się popierać imprezy, które organizowane są w „góralskiej chałupie” jak chociażby konkurs im. Karola Stocha Waki oraz inne festiwale i konkursy. Mamy ponad 30 udzielających się w kole członków i spore grono sympatyków spoza naszej miejscowości – powiedział prezes Koła Krzysztof Bukowski witając uczestników dorocznego pikniku charytatywnego, który 14 lipca z udziałem kilkuset gości odbył się w Slovenian Catholic Cultural Center w Lemont.
Tradycją zębiańskich pikników jest rozpoczynająca je msza święta. Tak było i w tym roku. W procesji do kaplicy szło jedenaście pocztów sztandarowych organizacji podhalańskich. Dary nieśli członkowie zarządu, dzieci i młodzież. Głównym celebransem nabożeństwa był pochodzący z Zębu ks. Tomasz Lipień, który sprawował Eucharystię w asyście kapelana koła, ks. Pawła Komperdy. Liturgię uświetnił zespół „Mali Ślebodni” pod dyrekcją Joanny Kuli.
– Bardzo was serdecznie witam na tej mszy świętej sprawowanej w intencji żyjących i zmarłych członków koła. Wspominamy przy ołtarzu naszych zmarłych proboszczów – ks. Błotko, ks. Fardyla, ks. Mizerę, który patronuje naszemu kołu. Modlimy się też za obecnego proboszcza, ks. Kazimierza i wszystkich naszych parafian w Polsce i tutaj się znajdujących. Z tego miejsca pragnę serdecznie powitać ks. Tomasza Lipienia, który będzie sprawował dzisiejszą Eucharystię – powiedział witając uczestników mszy świętej kapelan koła, ks. Paweł Komperda. W gronie gości honorowych obecny był prezes Zarządu Głównego ZPPA Stanisław Sarna oraz siostry zakonne: Nicola i Beniamina ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek.
W wygłoszonym kazaniu ks. Tomasz nawiązał do Ewangelii według św. Marka o formowaniu duchowym przez Pana Jezusa jego uczniów, aby poszli za nim i stali się tymi, których On posłał – apostołami.
– Kiedy mówimy o tych 12 uczniach, to mamy na myśli tych apostołów, którzy później zostali pierwszymi kapłanami i biskupami, którym Pan Jezusa powierzył sprawowanie sakramentów. Ale też mówiąc o uczniach Chrystusa musimy widzieć samych siebie, jako tych, których Chrystus uczy, formuje i posyła. Dzisiaj często kryzysem Kościoła jest to, że my ludzie wierni, nie widzimy się jako posłani przez Pana Jezusa, a powinniśmy iść wszędzie tam, gdzie się znajdziemy i mówić o przesłaniu Naszego Pana (…). Kończymy mszę błogosławieństwem, w którym kapłan mówi: „Idźcie w pokoju Chrystusa”. Mamy iść i Chrystusa, którego przyjmujemy w komunii świętej, nieść drugiemu człowiekowi i nieść w nasze życie codzienne – apelował duszpasterz w kazaniu.
Po zakończonym nabożeństwie prezes koła Krzysztof Bukowski podziękował wszystkim za przybycie, a szczególnie tym, którzy włożyli wiele pracy i czasu, żeby na piknik wszystko przygotować. Z życzeniami i gratulacjami do zebranych zwrócił się prezes ZPPA Stanisław Sarna wspominając, że związek w tym roku celebruje 95. rocznicę założenia i przygotowuje się do kolejnego Sejmu, który odbędzie się we wrześniu.
Po zakończeniu uroczystej i podniosłej celebracji mszy świętej rozpoczęła się część kulturalno-rozrywkowa pikniku. Na scenie pod zadaszeniem zaprezentowali się członkowie góralskiego zespołu folklorystycznego Mali Ślebodni, kierowani przez Joannę Kulę z mężem Krzysztofem. Uczestnicy pikniku mieli okazję obejrzeć transmisję z finału Piłkarskich Mistrzostw Europy. Piknikowa kuchnia serwowała pyszne golonki, placki po zbójnicku, lody i wiele innych specjałów góralskiej kuchni. Na piknikowym terenie obecnych było kilka polonijnych biznesów. Najwięcej szczęścia w loterii fantowej miał Adrian Antoł, który wylosował wielkoformatowy telewizor. Na kolejny piknik, który w tym samym miejscu odbędzie się 21 lipca zapraszali członkowie Koła Szaflary, natomiast członkowie Koła Klikuszowa zapraszali na piknikowe posiady do ojców cystersów w Willow Springs, gdzie bawić się będą 4 sierpnia. Pomimo porannego deszczu w dalszej części dnia aura sprzyjała organizatorom i pobytowi na świeżym powietrzu, z czego skorzystało kilkaset osób przyczyniając się do końcowego sukcesu organizacyjnego i finansowego imprezy.
Kołem Ząb kieruje Krzysztof Bukowski, którego wspomagają wiceprezesi Halina Nalepa i Jacek Pawlikowski. Skarbnikiem jest Anna Pawlikowska, a sekretarzem finansowym Anna Chowaniec. Anna Bukowska odpowiada w kole za korespondencję, a sekretarzem protokołowym jest Zofia Bednarz. Komisji Rewizyjnej z Anną Nalepą i Tadeuszem Bobakiem w składzie przewodniczy Andrzej Pawlikowski. Dariusz Chowaniec i Henryk Gustab pełnią obowiązki chorążych, a Andrzej Szymczyk i Krzysztof Kula są kapelmistrzami. Nad przygotowaniem posiadów czuwa grupa wolontariuszy skupiona w Komitecie Organizacyjnym Imprez.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP