Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 10 stycznia 2025 16:30

Muzeum Auschwitz nagrodziło wolontariuszy pomagających w miejscu pamięci

fot. EPA/ARMIN WEIGEL

Muzeum Auschwitz nagrodziło 10 wolontariuszy i przedstawicieli instytucji wspierających wolontariat w Miejscu Pamięci za propagowanie pamięci o Auschwitz i Zagładzie – zakomunikował we wtorek Paweł Sawicki z biura prasowego placówki.

Nagrody otrzymali wolontariusze: Martyna Białek, Silvia Benchini, Joanna Dorywalska, Agnieszka Fuczik i Eileen Lyon, opiekun grup studentów Adrian Heritage, praktykanci - Aaron Jolley, Karina Zander i Suzana Nahum Zilberberg, a także koordynator praktyk studenckich w Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu Dorota Tutka.

Wicedyrektor Muzeum Auschwitz i szef Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk powiedział podczas ceremonii wręczenia nagród, że uhonorowani należą do osób, które „działają na rzecz świata odpowiedzialności za siebie i innych ludzi”. „Dzięki takim postawom widać, że pamięć o ofiarach wpływa realnie na nasze dzisiejsze zobowiązania i wyzwania” – podkreślił.

Zdaniem Katarzyny Marcak, szefowej biura wolontariatu przy związanym z muzeum Międzynarodowym Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, „aktywność wolontariacka na rzecz Miejsca Pamięci, angażowanie się w rozmaite zadania wynikające z codziennej pracy muzeum oraz organizowanych wydarzeń i uroczystości, są szczególną formą upamiętnienia ofiar niemieckiego obozu Auschwitz”. „W ciągu roku taką pomoc i wsparcie otrzymujemy od ponad 500 osób z całego świata, które włączają się w nią na wielu polach. (…) Realizują program wolontariatu, zarówno stacjonarnie, jak i zdalnie” – dodała.

Każdy z laureatów otrzymał symboliczną pamiątkę – kopię bucików należących do ocalałej z Auschwitz Batszewy Dagan. „Przyjaciółka współwięźniarka, chcąc w nieludzkich obozowych warunkach podarować Batszewie prezent, zdobyła materiał i uszyła dla niej maleńkie, niespełna dwucentymetrowe buciki. Przez 20 miesięcy Batszewa przechowywała ten przedmiot w obozie, narażając swoje życie” – powiedział Paweł Sawicki.

Nagroda „Gdyby zabrakło dziesięciu…” jest wyrazem wdzięczności dla tych, którzy pracą, zaangażowaniem, aktywnością przyczyniają się do podtrzymywania i propagowania pamięci o Auschwitz i Zagładzie. Dotyczy to pracujących w różnych częściach muzeum: konserwacji, edukacji, zbiorach, bibliotece, administracji i innych, a także poza nim, jak przykładowo przy tłumaczeniach, korekcie czy e-learningu. Wręczana jest raz do roku z okazji rocznicy utworzenia muzeum, która przypada 2 lipca. W tym roku obchodzona ona była po raz 77.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama