Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 01:39
Reklama KD Market

Polityka polonijna wraca z KPRM do Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Polityka polonijna wraca z KPRM do Ministerstwa Spraw Zagranicznych
fot. gov.pl

Za opiekę nad Polonią i Polakami za granicą od poniedziałku 1 lipca odpowiadać będzie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wcześniej było to w kompetencji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - podał resort dyplomacji.

W komunikacie MSZ poinformowano, że 1 lipca wchodzą w życie przepisy, w wyniku których resort spraw zagranicznych przejmie kompetencje i budżet Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą.

Jak podkreślono, od tego momentu pieczę nad postępowaniami konkursowymi i nadzorem nad realizacją zadań publicznych w tym obszarze będzie sprawować resort dyplomacji.

Podano, że w związku z tym minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapowiada wdrożenie nowoczesnego podejścia do współpracy z Polonią i wspierania naszych rodaków poza granicami kraju.

"Nowe szanse i wyzwania międzynarodowe, naturalne zmiany w środowisku polonijnym i wzrost znaczenia obecności Polaków w ich +drugich ojczyznach+ stwarza konieczność przeorientowania zasad, celów oraz instrumentów polityki polonijnej" - czytamy w komunikacie.

Resort podkreślił, że priorytetowego znaczenia nabierają rozszerzenie grup podmiotów uczestniczących w realizacji aktywności i zadań społecznych, w szczególności poprzez wyjście poza tradycyjnie rozumiane środowiska polonijne. Jako priorytety wymieniono też wprowadzenie innowacyjnych form finansowania, zapewnienie przejrzystości w dostępie do wsparcia i finansowania projektów oraz nowe podejście do zasad nauczania języka polskiego.

Według komunikatu MSZ zapowiedziane przez ministra Radosława Sikorskiego odrębne exposé poświęcone polityce polonijnej oraz prace nad nowym rządowym programem współpracy z Polonią i Polakami za granicą wpisują się spójnie w strategię polityki zagranicznej RP.

"Współpraca ze środowiskami polskimi – czyli liczącą blisko 20 mln społecznością – ma ponownie stać się inkluzywna i ponadpartyjna. MSZ pracuje i będzie pracowało na rzecz naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski" - podkreślono. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama