Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 08:45
Reklama KD Market

Nowe podwyżki i zmiany w prawie Illinois od 1 lipca

Nowe podwyżki i zmiany w prawie Illinois od 1 lipca
fot. SHAWN THEW/EPA-EFE/Shutterstock/pixabay.com

Podwyżka podatku od sprzedaży benzyny w Illinois, wzrost stawki płacy minimalnej w Chicago i w powiecie Cook, oraz możliwość uzyskania przez nieudokumentowanych imigrantów standardowego prawa jazdy – to zmiany, które zaczną obowiązywać już w poniedziałek, 1 lipca. Chociaż większość nowych praw wchodzi w życie na początku roku kalendarzowego, niektóre ustawy zaczynają obowiązywać  od lipca, na początku nowego roku fiskalnego stanu Illinois.

Wyższy podatek stanowy, droższa benzyna

Od 1 lipca będzie drożej na stacjach benzynowych w Illinois w związku z wchodzącą w życie podwyżką podatku od sprzedaży paliwa.

Podatek od sprzedaży galona benzyny wzrośnie do 0,47 dol. z 0,454 dol. za galon, czyli o nieco ponad 3,5 proc.

Podatek stanowy od sprzedaży galona paliwa dieslowego wzrośnie do 0,545 dol. z 0,529 dol., czyli o nieco ponad 3 proc.

Podwyżka stanowego podatku paliwowego jest wprowadzana na początku każdego nowego roku fiskalnego, który rozpoczyna się z dniem 1 lipca, na mocy ustawy przyjętej w 2019 roku. Jednak w lipcu 2022 r. podwyżka była zamrożona, aby złagodzić odczuwalne koszty wysokiej inflacji. Wraz z początkiem 2023 r. podwyżka została odmrożona i w ubiegłym roku w życie weszły dwie podwyżki stanowego podatku od sprzedaży benzyny.

Prawo jazdy dla nielegalnych imigrantów

Nieudokumentowani imigranci w Illinois od 1 lipca br. będą mogli posiadać standardowe stanowe prawo jazdy (Illinois Driver’s License) zamiast dotychczasowego Temporary Visitor Driver’s License (TVDL). Wraz z podpisem ustawy HB 3882 przez gubernatora J.B. Pritzkera Illinois dołączyło wielu stanów, które wprowadziły podobne ułatwienia.

Z inicjatywą zastąpienia tymczasowego prawa jazdy dla nieudokumentowanych (TVDL) 4-letnim standardowym stanowym dokumentem wystąpił sekretarz stanu Alexi Giannoulias.

Od 1 lipca nieudokumentowani imigranci będą mogli ubiegać się o standardowe, 4-letnie prawo jazdy wydawane przez stan Illinois. Starające się o dokument osoby bez legalnego pobytu w USA muszą mieszkać w Illinois przez co najmniej rok, ale nie muszą posiadać numeru Social Security. Nieudokumentowani imigranci przy składaniu wniosku o Illinois Driver’s License będą musieli przedstawić ważny paszport lub inny dokument imigracyjny.

Oprócz konieczności zdania egzaminu z jazdy, obowiązuje takie osoby wymóg posiadania dowodu ubezpieczenia pojazdu.

Dokument, zgodnie z federalną ustawą REAL ID, będzie miał na górze napis „Federal Limits Apply” w miejsce obecnego napisu „Not Valid for Identification”.

Podwyżka płacy minimalnej w Chicago i powiecie Cook

Płaca minimalna dla pracowników firm zatrudniających 21 osób i więcej w Chicago z dniem 1 lipca br. wzrośnie do 16,20 dol. za godzinę z obecnych 15,80 dol. Stawka ta obejmuje też pracowników domowych.

W firmach, które zatrudniają od czterech do 20 osób, godzinowa stawka minimalna zostanie podwyższona z 14,50 dol. do 15 dol.

Pracownicy młodociani w wieku poniżej 18 lat będą otrzymywać płacę minimalną w wysokości 12 dol. na godzinę.

Minimalna stawka godzinowa dla zatrudnionych w ramach programów młodzieżowych będzie dotowana przez władze miasta Chicago i wyniesie 15 dol.

Według prawa, które wejdzie w życie z dniem 1 lipca, godzinowa stawka minimalna pracowników restauracji oraz tych, którzy otrzymują napiwki, będzie wynosić 11,02 dol.

Płace kelnerów, barmanów oraz pomocników kelnerów, którzy zarabiają minimalną stawkę godzinową, będą wzrastać co roku o 8 proc. aż do osiągnięcia w dniu 1 lipca 2028 roku równowartości standardowej płacy minimalnej obowiązującej w mieście.

Od 1 lipca br. wzrośnie też płaca minimalna na przedmieściach powiatu Cook – do 14,05 dol. z obecnych z 13,70 dol. za godzinę dla pracowników w wieku 18 lat i starszych, którzy nie otrzymują napiwków. Z kolei stawka dla tych, którzy dostają napiwki, pozostanie na poziomie 8,40 dol. za godzinę.

Stanowa stawka płacy minimalnej wynosi 14 dol. za godzinę po podwyżce, która weszła w życie 1 stycznia br. Federalna płaca minimalna to 7,25 dol. za godzinę i nie była podwyższana od 2009 roku.

Płatny urlop dla pracowników w Chicago

Od 1 lipca w Chicago zostaną wprowadzone nowe przepisy, które zapewnią pracownikom większy dostęp do płatnego urlopu.Ci, którzy przepracują przynajmniej 80 godzin w ciągu 120 dni, będą mieli prawo do pięciu dni płatnego urlopu oraz pięciu dni płatnego zwolnienia chorobowego.

Według nowych przepisów, za każde przepracowane 35 godzin pracownicy w Chicago będą mieli prawo do godziny urlopu na wypadek choroby. Będą mogli z chorobowego skorzystać począwszy od 30. dnia po zatrudnieniu. Co więcej, pracownicy będą mogli przenosić do 80 godzin niewykorzystanego urlopu między kolejnymi rocznymi okresami zatrudnienia.

Więcej praw dla zatrudnionych na zlecenie

W Illinois rozszerzona zostanie ochrona pracowników wykonujących prace na zlecenie (freelance) na mocy ustawy HB 1122, której zapisy wejdą w życie z dniem 1 lipca.Nowe prawo (Freelance Worker Protection Act) zobowiązuje firmy do wypłacania pracownikom na zlecenie (freelancers – „freelancerów”) wynagrodzenia w dniu lub przed datą zawartą w umowie o zleceniu pracy.

Jeśli umowa nie określa terminu płatności, wynagrodzenie powinno być wypłacone najpóźniej 30 dni po zakończeniu pracy.

Ustawa również zwiększa ochronę pracujących na zlecenie przed groźbami, zastraszaniem, dyscyplinowaniem, molestowaniem i dyskryminacją oraz ustanawia sposoby zgłaszania takich przypadków do Stanowego Departamentu Pracy (Illinois Department of Labor).

Prawo do zarobku dla dziecięcych influencerów

Dzieci z Illinois, które zdobyły popularność w mediach społecznościowych i innych platformach internetowych, będą miały zagwarantowane prawa, podobnie jak nieletnie osoby zajmujące się aktorstwem, czy występami muzycznymi. Jest to możliwe na mocy ustawy SB 1782, która 1 lipca wchodzi w życie. Na mocy jej zapisów dzieci w wieku poniżej 16 lat będą uprawnione do otrzymywania części swoich zarobków brutto (gross earnings), a rodzice są zobowiązani do prowadzenia dokumentacji dotyczącej obecności wizerunku ich dzieci w treściach na mediach społecznościowych. Zarobki „dziecięcych influencerów” muszą być przechowywane na kontach powierniczych do czasu, gdy osiągną wiek 18 lat.

Dodatkowo ustawa umożliwia osobom, które już skończyły 18. rok życia, podjęcie kroków na drodze prawnej, jeśli występowały jako dzieci w nagraniach opublikowanych w mediach społecznościowych, które przyniosły dochód, i nie otrzymały wtedy odpowiedniego wynagrodzenia.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama