Związek Lekarzy Polskich w Chicago wręczył stypendia polonijnym studentom
Radość, satysfakcja i poczucie dobrze spełnionej misji to uczucia, które towarzyszyły uczestnikom wręczenia stypendiów naukowych przez prezes doktor Josephine Dlugopolski-Gach i doktora Piotra Brukasza, byłego prezesa i przewodniczącego komitetu stypendialnego Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Uroczystość wręczenia stypendiów naukowych Związku Lekarzy Polskich w Chicago (The Polish American Medical Society, PAMS) odbyła 23 czerwca br. w sali Sabiny Logisz Muzeum Polskiego w Ameryce.
Doktor Piotr Brukasz, były prezes Związku i przewodniczący komitetu stypendialnego, powitał stypendystów, ich rodziny i przyjaciół oraz kolegów-lekarzy.
Przypomniał, że misją ZLP-PAMS, istniejącego i prężnie działającego od 1946 roku, jest zawodowe i finansowe wspieranie polonijnej młodzieży studiującej medycynę, stomatologię i weterynarię.
Doktor Brukasz mówił o szeroko zakrojonej współpracy z autorytetami medycznymi i specjalistami w Stanach Zjednoczonych, Polsce i innych krajach.
Podkreślił, że równie ważnym elementem wszelkich działań jest poczucie przywiązania do polonijnej wspólnoty.
Richard Owsiany prezes Muzeum Polskiego w Ameryce, jako gospodarz miejsca uroczystości, pogratulował stypendystom i zaapelował, aby nie zapomnieli o polskim dziedzictwie.
Doktor Brukasz zaprezentował najważniejsze warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać stypendium. Przypomniał, że wnioskodawca musi: być obywatelem Stanów Zjednoczonych lub stałym rezydentem polskiego pochodzenia z regionu Chicago, studentem studiów medycznych, dentystycznych lub weterynaryjnych w szkole medycznej, dentystycznej lub weterynaryjnej w pełnym wymiarze godzin w Stanach Zjednoczonych lub w Polsce, oraz posiadać min. średnią ocen 3,0. Ważnym, choć nie jedynym kryterium, który podkreślił, była konieczność aktywnego zaangażowania wnioskodawcy na rzecz społeczności polsko-amerykańskiej. Doktor Brukasz zwrócił uwagę, że źródła finansowe stypendiów są różne i pochodzą z następujących funduszy:
– Funduszu Edukacji Medycznej Anny Zenzer i Dominicka DeLuca (Anne Zenzer and Dominick DeLuca PAMS Medical Education Fund),
– Funduszu doktor Roguskiej-Kyts (Dr. Roguska-Kyts Fund),
– Funduszu powierniczego pana Siegfrieda Endlichhofera (Mr. Siegfried Endlichhofer Trust Fund),
– Funduszu Doktora Cebulskiego (Dr. Cebulski Fund).
Na Fundusz Stypendialny Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego (The Polish American Medical Society Scholarship Fund) składają się roczne składki członków należących do związku, dochody z charytatywnego Balu Lekarzy. Wkład w fundusze wspierające Fundację Kościuszkowską to granty dla polskich lekarzy na kontynuację kształcenia podyplomowego i badań w Chicago.
Doktor Josephine Dlugopolski-Gach, prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, wyraziła ogromną radość z sukcesów osiąganych przez obecnych tu studentów i zaprosiła ich do odebrania stypendiów.
W tym roku stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago otrzymało jedenastu laureatów: Gabriela Agnieszka Andrzejewska (Central Michigan University, College of Medicine), Jakub Kazimierz Gocal (Loyola University, Chicago Stritch School of Medicine) Jessica Weronika Helon (Loyola University, Chicago Stritch School of Medicine), Karolina Kalata (Medical College of Wisconsin), Megan Kimberly Kalinowski (Saint Louis University, School of Medicine), Christopher Kujalowicz (Loyola University, Chicago Stritch School of Medicine), Angelica Joanna Kwak (Loyola University, Chicago Stritch School of Medicine), Izabella Anna Lach (Creighton University School of Medicine, Phoenix Regional Campus), Sandra Emilia Necka (Jagiellonian University School of Medicine, Kraków, Poland), David Turaczyk Kolodziej (University of Iowa, Carver College of Medicine), Mary Woloszyn (University of Illinois, College of Medicine).
Profesor doktor Marek Rudnicki, były prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago, zaapelował do stypendystów, aby zaangażowali się w prace związku.
Doktor Kornelia Król, prezes Zarządu Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i była prezes ZLP, zaprosiła do udziału w jubileuszowym Kongresie Polonii Medycznej, który odbędzie się w Krakowie od 12 do 14 września. Potrzebne informacje o tym wydarzeniu można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia: https://kongrespoloniimedycznej.org/.
Podsumowując uroczystość wręczenia stypendiów, doktor Josephine Dlugopolski-Gach – prezes ZLP, wyraziła ogromną nadzieję na zaangażowanie się w pracę organizacji młodych profesjonalistów.
– Pragnę przyciągnąć do organizacji jak najwięcej młodzieży. Młodzi z University of Illinois in Chicago napisali do mnie, że utworzyli nową grupę Polish-American Premedical Society. Podobnie, w Loyola uczymy Amerykanów, jak mówić po polsku. Chciałabym, żeby jak najwięcej studentów do nas dołączyło, miało swoich mentorów. Ja nie miałam nikogo w rodzinie. Jest wielu takich studentów. Chcemy pomóc studentom, żeby osiągnęli swoje marzenia. Chcielibyśmy, żeby w ten sposób zapamiętali Polonię i do nas powrócili i współpracowali z nami. Studia medyczne to bardzo długa droga do sukcesu – podsumowała prezes Dlugopolski-Gach.
Doktor Piotr Brukasz opowiedział o pracy komisji stypendialnej i jego oczekiwaniach jako przewodniczącego, co do postawy stypendystów.
– Praca była ciężka, długotrwała, ale bardzo przyjemna. Towarzyszyło jej wiele dyskusji, wnikliwe sprawdzanie aplikacji, a wynik tego był wspaniały. Podsumowanie tego wszystkiego jest takie: żyjemy po to, żeby dać innym. Wpłynęło ponad dwadzieścia aplikacji, z tego zostało wybranych do przeglądu siedemnaście i jedenaście osób dostało stypendia. Pomoc jest naszą misją (…). My jako lekarze postanowiliśmy pomóc naszym młodym, przyszłym lekarzom. To jest idea budowania polskich grup. Chcemy właśnie, żeby ci młodzi ludzie w przyszłości nas leczyli, mnie także, kiedy pewnego dnia będę potrzebował pomocy innych, w związku z tym liczę na naszych młodych (…). Wiemy dobrze o tym, że ci młodzi ludzie mają przed sobą (…) piękną przyszłość specjalistów w różnych dziedzinach medycyny, ale chcemy też, żeby oni budowali Związek Lekarzy Polskich w Chicago, żeby związek istniał i cały czas pomagał młodym, i żeby to koło młodych pokoleń szło zawsze do przodu – powiedział doktor Piotr Brukasz, były prezes ZLP i przewodniczący komisji stypendialnej ZLP w Chicago.
Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]