Podniesie wynagrodzenia nauczycieli o 30 do 33 proc., działania na rzecz odbudowy prestiżu nauczyciela poprzez zapewnienie im większej autonomii, konsultowanie z nimi zmian programowych i włączenie w procesy decyzyjne, opracowanie nowej podstawy programowej - tak Barbara Nowacka podsumowała efekty swojej dotychczasowej pracy na czele resortu edukacji. Jesteście solą polskiej edukacji, jesteście dla ministerstwa absolutnym priorytetem – powiedziała w piątek do nauczycieli podczas zakończenia roku szkolnego w Łebie.
Szefowa MEN uczestniczyła w zakończeniu roku szkolnego 2023/2024 w liczącej ok. 100 uczniów Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Łebie w Pomorskiem.
Nowacka podkreśliła, że marzeniem i planem Ministerstwa Edukacji Narodowej jest, by młodzież z chęcią chodziła do szkół. "Żebyście w każdej polskiej szkole czuli się dobrze i bezpiecznie, żebyście od swoich wspaniałych nauczycielek i nauczycieli uzyskiwali to, po co przychodzicie do szkoły: wiedzę na najwyższym poziomie, ale też opiekę i troskę, bo to również oni wam dają" – powiedziała uczniom.
Zaznaczyła, że szkoła jest dla uczniów, by zdobywali w niej wiedzę, poznawali nowych ludzi, uczyli się relacji społecznych, kontaktów międzyludzkich i aby otwierał się przed nimi świat pełen wyzwań i przyszłości. "Nie ma szkoły bez nauczycieli" – zaznaczyła ministra. Podkreśliła, że każdy nauczyciel wykonuje "niesamowitą i gigantyczną pracę" w każdej polskiej szkole, gdzie dostarcza młodzieży wiedzy i cały czas podnosi swoje kwalifikacje, mając przed sobą wyzwanie kształtowania młodego pokolenia.
Przyznała, że nauczyciele mają przed sobą wiele pracy, liczne wyzwania i przygotowanie do kolejnego roku szkolnego. "Mam nadzieję, że znajdziecie czas na odpoczynek, na czas dla siebie i pomyślenie o tym, o czym my w ministerstwie wiemy: jesteście solą polskiej edukacji, jesteście dla nas, dla ministerstwa, absolutnym priorytetem" – podkreśliła Nowacka.
Zaapelowała do uczniów, aby w wakacje przede wszystkim odpoczęli. Zaznaczyła, że odpoczynek to nie tylko "nicnierobienie", ale też wyjazdy, czas spędzony nad morzem, spotkania z przyjaciółmi, czas na książkę, budowanie planów i marzeń. "Dbajcie o siebie i bądźcie bezpieczni" – powiedziała. Jej zdaniem ważne jest też, by młodzi nie nadużywali urządzeń mobilnych i smartfonów. Nowacka dodała, że lepiej spędzić czas z przyjaciółmi albo po prostu patrzeć na las, wodę, rozmawiać z rodzicami, niż szukać szczęścia i relacji lub spotykać zagrożenia w świecie cyfrowym.
Na konferencji prasowej szefowa resortu edukacji podsumowała, to co udało się już zrobić w resorcie edukacji od grudnia. Nowacka przypomniała, że nauczycielom podniesiono wynagrodzenia o 30 do 33 proc., a resort pracuje nad odbudową prestiżu nauczyciela, dając im więcej autonomii, konsultując z nimi zmiany programowe i włączając ich w procesy decyzyjne i cały proces kształtowania polskiego systemu edukacji.
Nowacka przekazała, że w przyszłym tygodniu zostanie też opublikowana uszczuplona podstawa programowa.
Zaznaczyła, że zarówno ona, jak i wiceministrowie resortu prowadzą stały dialog ze środowiskiem nauczycielskim, czemu służą m.in. ich odwiedziny w przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Nowacka zwróciła uwagę, że przy ministrze edukacji powstały liczne ciała doradcze i trwają prace nad powołaniem kolejnych. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach powołane zostanie "ciało doradcze składające się z organizacji pozarządowych". Dodała, że nabór do takiej rady będzie otwarty. "Mam nadzieję, że jeszcze w lipcu odbędzie się pierwsze spotkania, również z organizacjami pozarządowymi, które przez lata pokazały jak ważne są dla kształtowania edukacji, również do współpracy z rodzicami" - powiedziała.
Przekazała, że w sobotę w Białymstoku planowany jest „okrągły stół” młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Nowacka zwróciła uwagę, że to pilotażowe spotkanie dla uczniów z województwa podlaskiego, które jest jego pomysłodawcą. „Kolejne tego typu okrągłe stoły z młodzieżą będą prowadzone” – zapowiedziała.
Minister przypomniała, że od 1 września będą obowiązywały nowe zasady dotyczące lekcji religii i etyki - oba przedmioty nie będą wliczane do średniej ocen. Poinformowała, że w najbliższych dniach podpisze nowelę rozporządzenia przewidującego, że w przypadku religii będzie możliwość łączenia grup.
Przekazała, że na początku lipca odbędzie się spotkanie ws. nowego przedmiotu edukacja zdrowotna (wspólnego przedsięwzięcia MEN, Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Sportu i Turystki - PAP) z "zainteresowanymi grupami, w szczególności zajmującymi się poszczególnymi segmentami zdrowia, towarzystwami, izbami medycznymi". "Tak, byśmy mieli pewność, że zespół, który już pracuje nad programem, będzie mógł zawrzeć wszystkie potrzebne aspekty" - dodała.
Dodała, że nowa władza "w szybkim tempie" zmieniła władzę w kuratoriach oświaty, które przez ostatnich osiem lat "były siedliskiem patologii i upartyjnienia". Nowi kuratorzy - zaznaczyła - wygrali konkursy, są niepolityczni, zaangażowani, doskonale rozumieją szkołę. Wszystkim szesnastu kuratorom podziękowała za ostatnie pół roku, podkreślając, że "jest dumna z ich pracy".
W piątek świadectwa szkolne odebrało blisko 4,8 mln uczniów, w tym ok. 3 mln uczniów szkół podstawowych i blisko 1,8 mln uczniów szkół ponadpodstawowych. Wśród odbierających świadectwa szkolne po raz pierwszy w życiu jest 410 tys. dzieci kończących I klasę szkoły podstawowej.(PAP)
autorki: Inga Domurat, Paulina Kurek