Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 02:05
Reklama KD Market

Melissa Calusinski skazana za śmierć dziecka w przedszkolu walczy o usłaskawienie

Melissa Calusinski skazana za śmierć dziecka w przedszkolu walczy o usłaskawienie
Melissa Calusinski fot. Petycja/Change.org

Melissa Calusinski, była przedszkolanka odsiadująca 31-letni wyrok za morderstwo dziecka, staje przed ostatnią szansą na uwolnienie z więzienia. Skazana kobieta otrzymała możliwość przesłuchania w sprawie jej ułaskawienia. Wynik przesłuchania przed stanową Komisją Rewizyjną ds. Więźniów może potencjalnie doprowadzić do jej zwolnienia z więzienia stanowego Logan w Lincoln. Czy nowe dowody i starania znanej prawniczki Kathleen Zellner przekonają gubernatora do ułaskawienia Calusinski? Dotychczas odsiedziała 15 lat i cztery miesiące za morderstwo z premedytacją oraz ciężkie uszkodzenia ciała 16-miesięcznego Benjamina Kingana, którym się opiekowała w październiku 2008 r. w przedszkolu w Lincolnshire na północnych przedmieściach Chicago.

Znana prawniczka Kathleen Zellner wysłała 337-stronicowy wniosek o ułaskawienie (clemency petition) Melissy Calusinski, skazanej w 2011 r. na 31 lat więzienia stanowego za morderstwo z premedytacją oraz ciężkie uszkodzenia ciała 16-miesięcznego Benjamina Kingana. Wniosek został skierowany do gubernatora J.B. Pritzka, głównego sędziego Sądu Okręgowego powiatu Lake Daniela Shanesa oraz prokuratury stanowej powiatu Lake.

Wnioskując o ułaskawienie adwokat podkreśliła, że proces prowadzący do skazania Calusinski nie był sprawiedliwy, nie budził zaufania, a w związku z tym nie ma potrzeby kontynuacji odbywania wyroku.

Przesłuchanie Calusinski przed stanową Komisją Rewizyjną ds. Więźniów (Prisoner Review Board, PRB) zaplanowano na 9 lipca w Springfield.

Przedstawiciele skazanej muszą szczegółowo wyjaśnić przed komisją, dlaczego jej wyrok więzienia powinien zostać złagodzony.

Po przesłuchaniu Prisoner Review Board przedstawi swoje rekomendację gubernatorowi J.B. Pritzkerowi, który podejmuje ostateczną decyzję w sprawie usłaskawienia bądź zmniejszenia wyroku.

Prokurator stanowy powiatu Lake, Eric Rinehart, w oświadczeniu dla portalu Lake & McHenry County Scanner, napisał, że jego biuro utrzymuje kontakt z prawnikiem rodziny Kinganów. Rinehart nie komentował sprawy wniosku o ułaskawienie ze względu na trwający charakter postępowania.

Sprawa, o której usłyszała cała Ameryka …

Sprawa Melissy Calusinski jest prawdopodobnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych i głośnych spraw kryminalnych w historii powiatu Lake.

Po procesie przed ławą przysięgłych w 2011 r. Calusinski została skazana za morderstwo z premedytacją oraz ciężkie uszkodzenie ciała 16-miesięcznego Benjamina Kingana w przedszkolu Minee Subee Daycare in the Park w Lincolnshire na północnych przedmieściach Chicago.

Przedszkole po tym incydencie zostało później zamknięte przez stanowy Departament ds. Dzieci i Rodziny (Illinois Department of Children and Family Services, DCFS).

Prokuratorzy twierdzili, że 22-letnia wówczas Calusinski pracowała jako pełnoetatowa asystentka nauczyciela, gdy 14 stycznia 2009 r. rzuciła Kinganem o podłogę, co spowodowało jego śmierć. Była wtedy sama w sali z 16-miesięcznym chłopczykiem i siedmioma innymi małymi dziećmi.

Dwa dni po śmierci Kingana, Calusinski była przesłuchiwana przez policję przez ponad dziewięć godzin. W trakcie tych przesłuchań przyznała się do rzucenia dzieckiem o podłogę, co zostało utrwalone na nagraniach wideo.

Została później oskarżona o morderstwo z premedytacją. Po dwutygodniowym procesie ława przysięgłych Sądu Okręgowego powiatu Lake uznała Calusinski za winną postawionych jej zarzutów.

Zdaniem obrony, policja wykorzystała zmęczenie oraz niski iloraz inteligencji kobiety i wymusiła na niej przyznanie się do winy. Argumentowano, że przesłuchiwana 22-latka myślała, że będzie mogła wrócić do domu, jeśli przyzna się do rzucenia chłopczykiem o podłogę. Inny argument obrony dotyczył rzekomych wcześniejszych obrażeń głowy chłopczyka. Jednak ława przysięgłych uznała winę oskarżonej, a sędzia skazał Całusinski na 31 lat za kratami w stanowym więzieniu. Stanowy sąd apelacyjny podtrzymał ten wyrok w 2014 roku.

Sprawa Melissy Calusinski zyskała dodatkową popularność, gdy jej historię przedstawiono w 2015 roku w programie „48 Hours” telewizji CBS News.

Znana prawniczka specjalizująca się w apelacjach w sprawach karnych, Kathleen Zellner, starała się o nowy proces Calusinski. W odwołaniu od wyroku złożonym w 2015 r. przedstawiła „nowe dowody”, które miały potwierdzić, że Benjamin Kingan zmarł na skutek wcześniejszego urazu głowy.

Chodziło o zdjęcia rentgenowskie, które wcześniej były dostępne w innej, mniej czytelnej wersji podczas procesu w 2011 r. Zdaniem obrony miały one potwierdzać, że chłopczyk miał wcześniejsze obrażenia głowy i zmarł z powodu przewlekłych krwotoków mózgowych.

Ówczesny koroner powiatu Lake, dr Thomas Rudd, zmienił też przyczynę śmierci Kingana z morderstwa na „nieustaloną” (undecided) w akcie zgonu 16-miesięcznego chłopca.

W 2016 roku sąd odrzucił apelację Zellner stwierdzając, że dowody odkryte przez nią były tymi samymi, które zostały odrzucone przez ławę przysięgłych podczas pierwszego procesu Calusinski.

Zellner od tego czasu wniosła skargę o naruszenie wolności osobistej (writ of habeas corpus) w nadziei na przeniesienie sprawy do jurysdykcji federalnej. Według akt sądowych, sprawa ta nadal jest w toku.

„Free Melissa” – petycje i wsparcie dla Calusinski

Osoby wspierające Melissę Calusinski, była mieszkankę Carpentersville,  zapowiadają udział w przesłuchaniu w sprawie jej ułaskawienia, które ma odbyć się 9 lipca w Crowne Plaza Springfield w stolicy stanu Illinois.

Na facebookowie grupie „Justice for Melissa Calusinski Family Group Page”, ojciec kobiety, Paul Calusinski, poinformował, że przyniesie koszulki z napisem „Free Melissa” (Uwolnić Melissę) z przodu i „Justice Denied” (Odmowa sprawiedliwości) z tyłu.

Od skazania 38-letniej obecnie Calusinski zainicjowano na portalu Change.org kilka petycji dotyczących skazanej, z których jedna miała ponad 4000 zwolenników.

Zellner do petycji o jej ułaskawienie dołączyła też liczne listy od ludzi z całego kraju, którzy proszą gubernatora Pritzkera o jej uwolnienie z więzienia.

Zgodnie Konstytucją Illinois, gubernator ma władzę ułaskawienia skazanego przestępcy poprzez udzielenie mu łaski. Gubernator może zawiesić wykonanie wyroku, zmienić wyrok i ułaskawić po skazaniu, za wszystkie przestępstwa, na warunkach, które uzna za właściwe. Sposób składania wniosków w tej sprawie jest regulowany prawem stanowym.

Jeśli gubernator Pritzker nie ułaskawi Calusinski, to pozostanie ona w więzieniu do 30 grudnia 2042 roku, odsiadując cały wyrok.

Joanna Trzos[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama