Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 11:17
Reklama KD Market

Nagroda „Ducha Polskości” dla prof. dr Ewy Radwańskiej i Obwodu ZHP Chicago na dorocznym Letnim Balu Muzeum Polskiego

W uroczystej gali udział wzięło ponad 300 przyjaciół i sympatyków MPA. Nagrodą „Ducha Polskości” uhonorowano prof. dr Ewę Radwańską i Obwód ZHP Chicago. 44. Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) odbył się w piątek, 14 czerwca w sali bankietowej O’Hare Tech Center w podchicagowskim Schiller Park.

Celem dorocznego Balu Letniego, głównej imprezy dochodowej organizowanej przez Muzeum Polskie w Ameryce, jest zbieranie funduszy na działalność Muzeum, jedynej tego rodzaju placówki w Stanach Zjednoczonych. Działalność jednego z najstarszych muzeów etnicznych w Stanach Zjednoczonych, założonego w 1935 roku, jest finansowana ze składek członkowskich, opłat za wstęp oraz darowizn osób indywidualnych i organizacji.

Opłaty członkowskie przekazywane przez osoby, którym leży na sercu kultywowanie polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych, pomagają w działalności biblioteki, odkrywaniu zawartości archiwum i utrzymaniu sal muzealnych. MPA musi pozyskiwać jak najliczniejsze grono przyjaciół wspierających, gdyż tylko dzięki darczyńcom instytucja może istnieć i się rozwijać.

Muzeum to centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum, a także eksponatami z Wystawy Światowej 1939 roku w Nowym Jorku. Wartościowe przedmioty z polskiego pawilonu, po latach tułaczki, znalazły spokojną przystań w muzealnym budynku.

O godzinie 7.00 wieczorem bal rozpoczęła godzina koktajlowa. Podawano wyborne trunki. Przybywających do westybulu sali bankietowej gości witali w drzwiach członkowie zespołu „Lajkonik” w stylowych strojach z okresu swingu wraz z przedstawicielami MPA. W tym czasie można było także wziąć udział w cichej aukcji przygotowanej specjalnie na tę okazję.

Punktualnie o godzinie 8.00 wieczorem gości powitała przewodnicząca balu Małgorzata Palka. Galę poprowadził Łukasz Dudka, dyrektor generalny „Dziennika Związkowego”. Oficjalnie wieczór rozpoczął się odśpiewaniem hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych, w wykonaniu Jamesa Robaczewskiego – przewodniczącego rady dyrektorów i prezesa PRCUA Life. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: konsul RP w Chicago Agata Grochowska, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na stan Illinois Mirosław Niedziński, sekretarz Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) Alicja Kuklińska,  wiceprezes PRCUA Micheline Jaminski, sekretarz-skarbnik PRCUA Agnieszka Bastrzyk, komisarz Wydziału Gospodarki Wodnej (MWRD) Daniel Pogorzelski, redaktor naczelna „Dziennika Związkowego” Alicja Otap i Gabriela Ner – Królowa Parady 3 Maja.

Tegoroczna letnia gala MPA była dedykowana polskim żeglarzom. Z tego względu na sali nie zabrakło przedstawicieli dwóch polonijnych klubów: Joseph Conrad Yacht Club Chicago z prezesem Zbigniewem Jarząbkiem i Polish Yacht Club Chicago z prezes Marzeną Oberski.  Słodkowodnych marynarzy, kierownictwo MPA i zasłużonych działaczy nagrodzono symbolicznymi dzwonami okrętowymi, które wręczył Bogdan Ogórek, członek rady dyrektorów Muzeum Polskiego w Ameryce.

W części oficjalnej głos zabrali: prezes PRCUA James Robaczewski, dyrektor MPA Richard Owsiany i Małgorzata Kot – dyrektor zarządzająca MPA, która w swoim wystąpieniu wspomniała o swoim pierwszym balu i o tym, że wszyscy troszczymy się o naszą perłę, Muzeum Polskie w Ameryce.

Jak zwyczaj balu nakazuje, wzniesiono toast za pomyślność placówki. Jako pierwszy lampkę szampana wzniósł Richard Owsiany, życząc wszystkiego najlepszego pracownikom, sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy przyczynili się do działalności i rozwoju Muzeum. Nie zabrakło także tortu, który oficjalnie pokroili organizatorzy wydarzenia i kierownictwo PRCUA. Przed wykwintnym obiadem duszpasterskiego błogosławieństwa udzielił zgromadzonym dyr. Polskiej Misji Trójcy Świętej ks. Andrzej Totzke.

Po obiedzie dorocznymi Nagrodami „Ducha Polskości” – przyznawanymi za wybitne zasługi w dziedzinie wspierania chicagowskiego MPA, a także promowania polskiej oraz polonijnej kultury i historii – zostali uhonorowani: profesor Ewa Radwańska MD, PhD i Obwód Związku Harcerzy Polskich w Chicago.

Dr Ewa Radwańska jest profesorem ginekologii w Rush University Medical Center w Chicago. Urodziła się w Wilnie w 1938 r., ukończyła liceum im. J. Słowackiego w Warszawie i tam w 1969 r. obroniła doktorat z biochemii. Przez kolejnych siedem lat pracowała w Anglii, gdzie specjalizowała się w położnictwie i endokrynologii. W uznaniu jej zasług dla medycyny została mianowana członkiem Królewskiego Kolegium Położników i Ginekologów w Anglii. Od 1985 roku prof. dr Radwańska związana jest z Fundacją Kościuszkowską. Programy Fundacji promują kulturę polską w Ameryce. Przez dziesięć lat była prezesem oddziału tej organizacji w Chicago. Dziękując za wyróżnienie pani profesor powiedziała: – To wyróżnienie czyni mnie dumną i pokorną, wstępując w szeregi osób, które doznały zaszczytu wyróżnienia tą nagrodą – podkreśliła.

Uhonorowany nagrodą „Ducha Polskości” Obwód ZHP Chicago działa na terenie naszej aglomeracji od 1949 roku. Od tego czasu organizacja nieustannie wychowuje młodzież na patriotów, jak też i na liderów polonijnego i amerykańskiego społeczeństwa. W imieniu hm. Beaty Niebrugge, przewodniczącej Obwodu ZHP Chicago, nagrodę odebrała hm. Barbara Chałko, była długoletnia przewodnicząca Obwodu, wraz z obecnymi członkami Zarządu Obwodu i Zarządu Okręgu ZHP Stany Zjednoczone. Dziękując prezesowi Muzeum hm. Ryszardowi Owsianemu, druhna Chałko zaznaczyła, iż przez szeregi organizacji przez 75 lat przewinęło się tysiące młodzieży, która obecnie nie zapomina o swoich polskich korzeniach. Na zakończenie zapewniła, że ZHP będzie w dalszym ciągu dbał o to, aby duch harcerski i Duch Polskości w dalszym ciągu rozkwitał w młodzieńczych sercach.

Po wręczeniu nagród, Joanna Dobecka z Fundacji Kyts przekazała na rzecz MPA czek na 30 tysięcy dolarów, zaznaczając jednocześnie, że prof. Ewa Radwańska będzie miała decydujące słowo w sprawie inwestowania środków finansowych.

W części artystycznej, pod bacznym okiem kierowniczki i choreografki Haliny Misterki, wystąpił zespół Lajkonik, prezentując modne w latach czterdziestych ubiegłego wieku tańce swingowe inspirowane muzyką jazzową. Gromkie oklaski gości wynagrodziły kunszt i zaangażowanie tancerzy.

Do tańca grała Anthony Kowalkowski Orchestra. Nie zapomniano również o miłej uroczystości. Celebrująca tego dnia swoje urodziny dyrektor Małgorzata Kot otrzymała bukiet kwiatów, a sala zaśpiewała Jubilatce tradycyjne 100 lat. 

Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce to jedna z najważniejszych imprez polonijnych. Za rok kolejna gala, która jak zawsze przyciągnie polonijną społeczność, tym bardziej, że całość dochodu z wydarzenia od lat zasila fundusz muzealny.

Tekst i zdjęcia: Artur Partyka[email protected]


C77A9186

C77A9186

C77A9185

C77A9185

C77A9176

C77A9176

C77A9171

C77A9171

C77A9162

C77A9162

C77A9154

C77A9154

C77A9124

C77A9124

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama