Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 11 stycznia 2025 02:44

Tusk: kandydatur na unijne stanowiska już nikt nie kwestionuje; formalna decyzja za tydzień

Donald Tusk fot. OLIVIER HOSLET/EPA-EFE/Shutterstock

Premier Donald Tusk powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, że nikt nie kwestionuje kandydatur na najważniejsze stanowiska w UE. Jego zdaniem, decyzja o nominacjach zapadnie w przyszły czwartek. Szef rządu wskazał, że Polskę interesuje teka komisarza ds. sąsiedztwa i rozszerzenia.

W poniedziałek Tusk uczestniczył w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli ws. obsady kluczowych unijnych stanowisk. Był jednym z negocjatorów Europejskiej Partii Ludowej.

Jak powiedział szef polskiego rządu, Ursula von der Leyen jako przewodnicząca KE, premier Estonii Kaia Kallas - na stanowisko szefa unijnej dyplomacji i były premier Portugalii Antonio Costa jako szef Rady Europejskiej "to są kandydaci, którzy na 90 procent obejmą stanowiska" i nikt tych kandydatur już nie kwestionuje.

Zwrócił uwagę, że konsensus udało się osiągnąć szybciej niż kiedykolwiek wcześniej po wyborach do PE i że do formalnego porozumienia nie mogło dojść podczas nieformalnego szczytu. "Wiadomo tylko, że formalna decyzja o nominacjach zapadnie za tydzień w czwartek. I ona zapadnie w czwartek" - dodał.

Odniósł się też do doniesień medialnych, według których EPL nie chce się zgodzić na zadeklarowanie, by Antonio Costa przewodniczył Radzie Europejskiej przez 5 lat - mandat przewodniczącego Rady Europejskiej trwa dwa i pół roku z możliwością odnowienia na kolejne 2,5.

"Ci, którzy zgłosili Costę, chcieliby, żeby deklaracja, że będzie na pięć lat, była jednoznaczna. My (EPL, PAP) uważamy, że zgodnie z traktatem wybieramy na 2,5 roku, co nie wyklucza kolejnej kadencji dla niego" - powiedział Tusk. Dodał, że ta sprawa jest jeszcze do omówienia i że w poniedziałek organizuje konferencję z głównymi negocjatorami trzech głównych sił w PE.

Premier mówił też w trakcie konferencji, że od momentu gdy ukonstytuuje się nowa KE, Polska będzie miała jeden z decydujących głosów w kwestii obronności i bliskiego sąsiedztwa.

"Nie powiem, jak będzie wyglądał rozkład portfeli w KE, ale uzyskałem ze wszystkich stron zapewnienie, że Polska będzie miała jeden z rozstrzygających głosów w kwestii obrony, rozszerzenia, sąsiedztwa i bezpieczeństwa naszych granic" - oświadczył.

Zauważył, że zakresy odpowiedzialności poszczególnych komisarzy unijnych mogą ulegać pewnym korektom i uzupełnieniu. "Dla mnie kwestią jest dzisiaj komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia. To jest kwestia przyszłości Ukrainy, jej odbudowy, bezpieczeństwa polskich interesów w przypadku rozszerzenia procesu akcesyjnego. Ktoś musi pilnować europejskich i polskich interesów. Ewentualny proces przystępowania Ukrainy czy Bałkanów do UE to poważne wyzwanie dla naszych interesów. Polska byłaby tu odpowiednim krajem do pilnowania tego" - stwierdził szef rządu.

Powiedział też, że do Tarczy Wschód dołączą najprawdopodobniej w najbliższych dniach inne kraje, w tym kraje bałtyckie. Dodał, że będzie to projekt wspierany przez UE.

"Rozmawiałem z większością premierów i prezydentów europejskich dokładnie w tej sprawie i każdy bez wyjątku, także kandydatka na szefową Komisji, potwierdzili gotowość traktowania inwestycji w ochronę granicy wschodniej Unii Europejskiej jako wspólne zadanie całej Unii Europejskiej, włącznie z finansowaniem europejskim przynajmniej niektórych zadań na tej granicy" - powiedział szef rządu.

Premier zastrzegł, że dopiero z nową Komisją Europejską jego rząd będzie rozmawiał o szczegółach.

Tusk poinformował też, że o incydencie niezgodnego z procedurami przerzucenia rodziny migrantów na teren Polski przez niemiecką policję rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem

Chodzi o incydent w Osinowie Dolnym (woj. zachodniopomorskie), gdzie niemiecka policja pozostawiła pięcioosobową rodzinę Afgańczyków, której odmówiono wjazdu do Niemiec.

"Interweniowałem, rozmawiałem z kanclerzem Scholzem, zobowiązał się do szybkiego wyjaśnienia tej sprawy" - powiedział Tusk, przypominając też, że strona niemiecka przeprosiła za działanie niezgodne z procedurami. "Ważny gest, ale powiedziałam kanclerzowi Scholzowi, że dla mnie o wiele ważniejsze od gestów jest to, żeby tego typu sytuacje nie miały miejsca. Jestem przekonany, że strona niemiecka przyjęła to bardzo serio do wiadomości i będziemy pracować razem na rzecz powstrzymania nielegalnej migracji" - mówił. (PAP)

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama