Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 21 listopada 2024 11:58
Reklama KD Market

Karolina Rozwód zostanie dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

Karolina Rozwód zostanie dyrektorką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
fot. Polski Instytut Sztuki Filmowej/Facebook

Menedżerka kultury Karolina Rozwód obejmie z początkiem lipca stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej - poinformowało we wtorek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak podano na stronie internetowej MKiDN, "komisja konkursowa zakończyła weryfikację kompetencji oraz koncepcji rozwoju dla instytutu przedstawionych przez 13 kandydatek i kandydatów, którzy zakwalifikowali się do etapu rozmów". "Zgodnie z rekomendacją wyboru komisji konkursowej, z początkiem lipca br. stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obejmie Karolina Rozwód" - napisano.

W komunikacie przypomniano, że Rozwód jest "doświadczoną menedżerką kultury", która "w latach 2005-2006 zajmowała się promocją polskiego kina za granicą, koprodukcjami międzynarodowymi, międzynarodowymi kontaktami instytucjonalnymi oraz edukacją filmową w PISF". "Od 2012 roku zorganizowała blisko 3000 wydarzeń kulturalnych, była producentką kilkunastu spektakli i koncertów, a także wielu wydawnictw płytowych i książkowych. Od 2019 roku organizowała Festiwal Danuty Szaflarskiej +Sleboda/Danutka+, współpracując z Michałem Merczyńskim. W latach 2011-2023 pełniła funkcję dyrektora Teatru Starego w Lublinie, gdzie prowadziła jedno z najstarszych w Polsce kin studyjnych +Kino Staromiejskie+" - czytamy. Uczyniła z lubelskiej placówki jedną z najciekawszych w opinii krytyków i tłumnie odwiedzającej to miejsce publiczności scen impresaryjnych w Polsce. Teatr Stary produkował także własne spektakle, ostatnio "Leara" w reż. Janusza Opryńskiego z Andrzejem Sewerynem w roli tytułowej.

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska podkreśliła, że "rekomendacja 11 członków komisji była niemal jednogłośna". "Mam nadzieję, że rozpocznie się nowy etap wzmacniania tej instytucji. W PISF przeprowadzane są kontrole dotyczące działalności poprzedniego dyrektora – ich wyniki wykazują wiele nieprawidłowości, czego dowodem są składane zawiadomienia do prokuratury" - powiedziała cytowana w komunikacie.

W kwietniu ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał z funkcji dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego. Na jego miejsce p.o. dyrektora powołał Kamilę Dorbach. Wyjaśniając powody odwołania Śmigulskiego, Sienkiewicz wspomniał o "nierzetelnym rozliczaniu środków".

22 maja do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście zostało złożone zawiadomienie w sprawie o podejrzenie popełnienia przestępstwa przez b. dyrektora PISF. Dotyczyło podejrzenia niezgodnego z prawem wydatkowania środków publicznych na prywatne cele, m.in. poprzez "opłacanie prywatnych spraw sądowych, zakup alkoholu, nieudokumentowanych usług gastronomicznych, nienależycie udokumentowanych wyjazdów zagranicznych, zakupu upominków, perfum, kosmetyków oraz odzieży, a także wizyt w klubach nocnych".

28 maja 2024 r. zostało złożone kolejne zawiadomienie, do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Śmigulskiego. Zawiadomienie dotyczy m.in. próby wyłudzenia pieniędzy z tytułu fikcyjnej delegacji, a także nienależytego i niezgodnego z regulaminem przyznawania nagród i premii.

W czerwcu PISF poinformował o złożeniu zawiadomienia do Centralnego Biura Antykorupcyjnego dotyczącego nieprawidłowości przy przyznawaniu dotacji oraz zawiadomienia do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o niewykonaniu zaleceń Najwyższej Izby Kontroli w zakresie zwrotu środków publicznych do MKiDN i wyrządzonej w ten sposób Instytutowi szkody w postaci obowiązku zapłaty odsetek w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. (PAP)

autorka: Daria Porycka

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

ReklamaWaldemar Komendzinski
ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama