Przedstawieni zostali podczas zebrania ważnych gości oraz interesujące propozycje spędzania wolnego czasu w sezonie letnim . Ostatnie przed wakacjami zebranie członków Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddział na stan Illinois, wyjątkowo odbyło się we wtorek, 28 maja br., z uwagi na obchodzony w Stanach Zjednoczonych w poniedziałek Dzień Pamięci.
Jak zawsze spotkanie miało miejscce w sali parafialnej Hayes Hall przy kościele Matki Bożej Matki Kościoła (Our Lady Mother of the Church) w Chicago. Prowadził je prezes Michael Niedzinski, który podziękował za udział w Paradzie 3. Maja. Program zebrania obejmował prezentacje z licznymi propozycjami zaplanowania wolnego czasu w atrakcyjny sposób.
Grzegorz Grzywacz, właściciel „Dwell Studio” zaprezentował miejsce, w którym odbywają się imprezy, wystawy, przedstawienia. Zaprosił do współpracy, odwiedzania organizowanych w studio wydarzeń, do partnerstwa i sponsorowania. Przedstawił aktualne propozycje „Dwell Studio”. Złożył aplikację na członkostwo w wydziale stanowym KPA.Małgorzata Kot – dyrektor wykonawcza Muzeum Polskiego w Ameryce zaprosiła do udziału w ciekawych wydarzeniach. Pierwsze z nich to 44. doroczny Bal Letni, który odbędzie się 14 czerwca 2024 roku w O’Hare Tech Center w Schiller Park. Podczas balu Nagrodę Ducha Polskości otrzymają prof. dr med. Ewa Radwańska i Związek Harcerstwa Polskiego Obwód Chicago. Dochód z balu zostanie przeznaczony na działalność muzeum.Kolejne dotyczyły obchodów 100-lecia polskiego żeglarstwa. 16 sierpnia 2024 roku zostanie otwarta wystawa o żeglarstwie połączona z koncertem szant. 17 sierpnia odbędą się regaty w chicagowskim porcie Montrose.
Wystawa o stuleciu żeglarstwa polskiego została zorganizowana we współpracy PMA z Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku. Ekspozycja będzie przedstawiać polską społeczność żeglarską, historyczne dokumenty żeglarzy, w tym legendarnych jachtów „Dall” i „Poleszuk”, które wpłynęły do Chicago.
Dyrektor Kot przypomniała fascynujące losy „Dalla” dowodzonego przez Andrzeja Bohomolca, który 5 czerwca 1933 wypłynął z Gdyni w rejs do Chicago, gdzie został ofiarowany amerykańskiej Polonii i był eksponowany w chicagowskim Museum of Science and Industry, skąd po wielu perypetiach ponownie drogą morską przez Atlantyk powrócił do Polski i tam został aktem darowizny przekazany Muzeum Morskiemu w Gdańsku.Małgorzata Kot mówiła o rejsie „Poleszuka”, który po przejęciu przez Związek Harcerstwa Polskiego wypłynął w 1938 z Gdyni na nigdy nie ukończoną harcerską wyprawę żeglarską dookoła świata. Ostatnim portem etapowym rejsu było Chicago, gdzie wyprawa została rozwiązana. Ekspozycja będzie dostępna do zwiedzania do 15 marca 2025 roku.
Barbara Bilszta-Niewrzol, współzałożycielka i dyrektor wykonawczy Orkiestry Symfonicznej Paderewskiego w Chicago, opowiedziała o sukcesach placówki: o ponad 200 koncertach muzyki klasycznej i innych wydarzeniach, takich jak: festiwale muzyki klasycznej, popowej i jazzowej, konferencjach i warsztatach.Przypomniała o entuzjastycznie przyjętej przez publiczność Gali Chopinowskiej i Gali Paderewskiego, „Pieśniach Wolności”, operze „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki wystawionej w Teatrze w Rosemont.
Zaprosiła na zajęcia do Akademii Muzyki PaSO, szkoły muzycznej utworzonej w 2000 roku, przy Paderewski Symphony Orchestra of Chicago, której program nauczania oparty jest na polskim systemie kształcenia muzycznego połączonym z nowoczesnymi metodami: Orffa, Suzuki i Kodalya. Szkoła czynna jest przez cały rok, od poniedziałku do soboty godzinach popołudniowych i wieczornych, gdzie nauka gry i śpiewu wzbogacona jest poprzez atrakcyjny program zajęć dodatkowych: zespoły, chóry, warsztaty, koncerty, wyjazdy, obozy. Zajęcia prowadzone są w języku polskim i angielskim. Więcej informacji: www.pasochicago.org
Agata Zborowska przedstawiła swój projekt „Krytyczne archiwa zwyczajności: Vernacular Moving Image Practices and Migrant Identity in Polish Chicago” (w skrócie: „Not-So-Ordinary”) prosząc o kontakt osoby polskiego pochodzenia, które nagrywają domowe filmy w formatach 16 mm, 8 mm, Super 8 mm Beta lub VHS. Informacje o autorce projektu i projekcie można znaleźć na stronie internetowej: https://www.not-so-ordinary.us/about-me
Małgorzata Zieliński-Pyś – prezes Klubu Przyjaciół Miasta Stalowa Wola w Chicago wręczyła dyplom uznania prezesowi Michaelowi Niedzińskiemu i podziękowała wydziałowi stanowemu KPA za wsparcie w zorganizowaniu Wiosennego Balu Charytatywnego.Życząc pięknego lata prezes Michael Niedziński poinformował o przerwie wakacyjnej w spotkaniach członków KPA-IL, która potrwa do 26 sierpnia.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]