Wykonaniem skomponowanej przez Marka Kościkiewicza piosenki „Na końcu świata” Ewa Novel, spełniając swoje muzyczne marzenia, wystąpiła w ubiegłorocznych „Debiutach” na scenie koncertowej w Opolu. Rok wcześniej w Finale Szansy na Sukces Opole 2022 zajęła II miejsce. W tym roku talentem urodzonej w Chicago laureatki 7. edycji programu muzycznego „The Voice of Poland” mieli okazję zachwycić się Polonusi w Nowym Jorku i Wietrznym Mieście.
Podczas koncertu 4 maja w Art Gallery Kafe wokalistce akompaniował Krystian Jaworz, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie trąbki klasycznej i fortepianu jazzowego. W dwóch odsłonach koncertu, który został zrealizowany dzięki inicjatywie właścicieli tego polonijnego centrum kultury – Monice i Robertowi Bort – publiczność miała okazję między innymi posłuchać debiutanckiego singla „Baby blues” oraz kolejnych autorskich utworów: „Zgubiłam miłość”, „Na końcu świata”.
Wśród wielu popularnych coverów była między innymi piosenka Ireny Santor „Powrócisz tu”, która dała Ewie Novel awans do finałowego odcinka opolskiej „Szansy na sukces”, w którym zajęła II miejsce oraz wiele innych piosenek, również jazzowych i ludowych.Ewa Novel współpracowała ze znakomitymi muzykami zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Bardzo ceni sobie występy u boku jednego z najlepszych gitarzystów na świecie, Scotta Hendersona. Ma za sobą współpracę z legendami polskiej piosenki, między innymi wspomnianą już Ireną Santor, Markiem Kościkiewiczem, Markiem Stryszowskim, Antonim Krupą, Januszem Radkiem, zespołami Old Breakout i Old Metropolitan Band.
Przygodę z muzyką rozpoczęła w Szkole Wokalno-Aktorskiej w Krakowie, którą ukończyła z wyróżnieniem. W 2011 roku nawiązała współpracę z zespołem „Johnny’s Jazz Collection”, z którym występowała dla niemieckiej publiczności, między innymi w Instytucie Jazzu w Darmstadt.
W 2013 roku Novel wzięła udział w międzynarodowych warsztatach organizowanych przez Berklee College of Music w Perugii w Umbria Jazz Clinics, gdzie szlifowała swój warsztat wokalny pod okiem Anne Peckham, Darcela Wilsona oraz Denissa Montgomerego III. W 2014 roku z krakowską grupą „Kraków Street Band” nagrała utwór „Moanin”, który znalazł się na płycie „Krakowskie Klimaty Bluesowe”.
W 2014 roku dwukrotnie wygrała konkurs piosenki „Śpiewać każdy może”. Konsekwencją tego sukcesu był udział w jubileuszowej edycji 40-lecia Rotundy, w której zdobyła najwyższy laur. W 2014 roku podjęła współpracę z zespołem „Levi”, z którym wygrała wiele polskich i międzynarodowych festiwali muzycznych, między innymi „Rawa Blues Festiwal” w 2016 roku i „Blues Aperitiv” w 2021 roku.
Reprezentowała polską scenę bluesową na festiwalu Sziget w Budapeszcie. Została najlepszą wokalistką podczas Festiwalu Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim. W 2015 roku rozpoczęła współpracę z ukraińskim zespołem „Shockoland”, z którym nagrała płytę „Nova”.
– Moim marzeniem jest, aby jak najszybciej wydać swoją płytę i przyjechać na trasę koncertową do Ameryki – podsumowała koncert artystka, dziękując publiczności za wspólny, niezapomniany muzyczny wieczór.
Akompaniujący solistce pianista, kompozytor i aranżer Krystian Jaworz współpracował z wieloma gwiazdami polskiej estrady. Między innymi akompaniował Halinie Frąckowiak, Joannie Kulig i Maciejowi Stuhrowi. Przez kilka lat był klawiszowcem legendarnego zespołu „Pudelsi” oraz pracował z grupami „Surreal Players”, „Max Klezmer Band”, „Agata Kulis Music”, „Groove Set” i „Gurgul Band”. Z wiolonczelistką Magdą Plutą stworzył grupę „Surreal Players”, łącząc z wielką pasują i ekspresją odległe od siebie kierunki muzyczne. Koncertował na wielu polskich i zagranicznych festiwalach. Występował na estradach w Niemczech, Francji, Austrii, Danii, Włoszech, Czechach, Słowacji i Węgrzech.
Podczas nowojorskich występów, w czasie których artyści występowali wraz z wiolonczelistką Magdą Plutą, nagrali z dwukrotnym zdobywcą nagrody Grammy, legendarnym perkusistą Mino Cinelu, dwa utwory, które znajdą się na przygotowywanej do wydania płycie.
Koncert zakończyła miła ceremonia złożenia życzeń urodzinowych Monice Ostrowski-Bort przez męża Roberta. Był tort, szampan, cytrynówka oraz sceniczny debiut właściciela lokalu, który przy akompaniamencie Jerzego Jabłońskiego recytował dla wiersz Jeremiego Przybory.
Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP