Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:15
Reklama KD Market

Uroczyste wręczenie stypendiów im. św. Jana Pawła Wielkiego

Uroczyste wręczenie stypendiów im. św. Jana Pawła Wielkiego

Od siedmiu lat młodzi katolicy otrzymują pomoc finansową i formacyjne wsparcie w wierze od Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii, aby móc studiować i w przyszłości zrealizować swoje zawodowe marzenia. Ksiądz biskup Andrzej J. Wypych – dyrektor wykonawczy Ligi Katolickiej Religijnej Pomocy Polsce i Polonii oraz członkowie Komitetu Stypendialnego i Formacyjnego im. św. Jana Pawła Wielkiego działającego przy Lidze mieli zaszczyt i przyjemność wręczyć dwudziestu studentom stypendia naukowe na łączną sumę stu tysięcy dolarów.

Uroczystość wręczenia stypendiów odbyła się 16 maja w kaplicy kościoła świętego Ferdynanda w Chicago. Została zainaugurowana Bogurodzicą w wykonaniu chóru Collegium Cantorum Polonia Choir pod dyrekcją Arkadiusza Góreckiego.

Do kaplicy w procesji weszli ksiądz biskup Andrzej Wypych i członkowie Komitetu Stypendialnego i Formacyjnego im. św. Jana Pawła Wielkiego.Ewangelię według św. Marka (Mk 16,15-20) odczytał ksiądz proboszcz Piotr Gnoiński – gospodarz miejsca.

Konrad Pawelek, członek Katolickiej Ligi Pomocy Religijnej Polsce i Polonii oraz Komisji Stypendialnej i Formacyjnej im. św. Jana Pawła Wielkiego najserdeczniej powitał znamienitych gości, duszpasterzy, stypendystów, ich rodziców i rodziny.

Przypomniał, że uroczystość przypada w tygodniu, w którym celebrujemy 104. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II – patrona Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii oraz w 43. rocznicę cudownej opieki nad nim przez patronkę Ligi – Matkę Najświętszą Maryję. Przedstawił historię Ligi Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce, która powstała w czasie II wojny światowej, 19 maja 1943 roku w Buffalo w stanie Nowy Jork na zgromadzeniu duchownych i świeckich ze skupisk Polonii zamieszkałej w Buffalo, Chicago, Detroit.

Celem działalności Ligi było niesienie pomocy religijnej i materialnej Kościołowi katolickiemu w Polsce. Siedzibą główną Ligi było Detroit w stanie Michigan, a następnie Chicago. Od ponad 81 lat w działalność Ligi zaangażowane są tysiące osób świeckich, a także dziesiątki sióstr zakonnych, diakonów, księży i biskupów. Obecnym krajowym dyrektorem wykonawczym od grudnia 2011 r. jest ksiądz biskup Andrzej Wypych.

Katolicka Liga Pomocy Religijnej Polsce i Polonii kontynuuje misję. Zainicjowała Program Stypendialny i Formacyjny św. Jana Pawła Wielkiego, którego celem jest rozwój nowych liderów dla Polonii oraz zapewnienie stypendiów księżom z Polski odbywającym studia w Rzymie, aby mogli lepiej służyć Kościołowi.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, przewodnicząca Komitetu Stypendialnego i Formacyjnego im. Świętego Jana Pawła Wielkiego działającego przy Katolickiej Lidze Pomocy Religijnej Polsce i Polonii, mówiła o kolejnych sukcesach Ligi: o powołanym w 2013 roku Programie Stypendialnym i Formacyjnym św. Jana Pawła Wielkiego, zapewniającym studentom pomoc finansową i formację wiary, o przekazaniu darowizny w wysokości 75 tys. dolarów na budowę i rozwój Centrum św. Jana Pawła Wielkiego w Krakowie czy o prestiżowym odznaczeniu Ligi, ustanowionym przez dyrektora krajowego, biskupa Wypycha 26 sierpnia 2021 roku, w święto Matki Bożej Częstochowskiej.Podkreśliła, że za wstawiennictwem patronów: Matki Bożej Częstochowskiej i św. Jana Pawła Wielkiego razem budujemy lepszą przyszłość dla nowych pokoleń rodzin katolickich Polonii.

Konrad Pawelek w imieniu dyrektora krajowego Biskupa Andrzeja Wypycha powitał gości honorowych: konsula Michała Arciszewskiego, księdza Macieja Galle – proboszcza parafii św. Priscilli oraz państwa Romana i Annę Harmata, księdza Michaela Meany – proboszcza parafii św. Patrycji wraz z księdzem Christopherem Kituli oraz członkami personelu: Tiną Glogowski, Jessicą Scialo, Mariyą Kunnengode, Aną Kunnengode, a także Arkadiusza Góreckiego – dyrektora chóru Collegium Cantorum Polonia Choir i jego członków, Marię Mikodę i Huberta Cieromskiego z Centrum Kopernikowskiego, księdza Łukasza Pykę – oficjalnego koordynatora ds. mediów Ligi, księdza Krzysztofa Palucha, proboszcza parafii św. Weroniki z towarzyszącą mu delegacją, księdza Thomasa Koys z St. James at Sag Bridge z Grace Pawlikowski, księdza Krzysztofa Janickiego z parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard przybyłego na uroczystość z Teresą i Tadeuszem Potchebout, Krystyną Dabrowski i Wiesławem Slipką, księdza Andrzeja Totzke – proboszcza parafii Świętej Trójcy.

Zostali przedstawieni członkowie Komisji Stypendialnej rozpatrujący wnioski: Urszula Gawlik, Anna Dunajewska, Jolanta Plesiewicz, ksiądz Rafał Stecz i jej przewodnicząca dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Ksiądz biskup Andrzej Wypych zdefiniował, co to jest dobro i wyjaśnił, dlaczego powinniśmy pomagać młodemu pokoleniu Polonii.

– Dobro (…) pochodzi z miłości. Kiedy czynimy dobro, to robimy to właśnie dlatego, że kochamy. (…) Jesteśmy naznaczeni przez Pana Boga (…), Pan Bóg jest tym pięknym obrazem, który jest w nas. Kiedy dotknął nas przez życie, które dał nam, zawarł w tym właśnie miłość, więc uczynił nas na swój obraz i podobieństwo. Czujemy i wiemy, że jesteśmy solidarni. Proszę przypomnieć sobie to, co „Solidarność” uczyniła. „Solidarność” zmieniła oblicze ziemi, o co modlił się święty Jan Paweł I. Wzajemna chrześcijańska pomoc to powinność, jeden z czterech elementów fundamentalnych, na których opieramy chrześcijańską działalność w świecie, w którym żyjemy. (…) Pierwsze pokolenie Polonii potrzebuje pomocy, ponieważ są na dorobku. Dlatego my, jako bracia i siostry w Polonii, powinniśmy im pomóc, żeby oni później mieli na tyle, żeby mogli pomagać innym, żeby Polonia stawała się coraz bardziej kochająca i zasobna, żeby nie było biednych wśród nas, żebyśmy mogli biednym pomagać, dlatego jest to tak bardzo ważne – podkreślił ks. biskup.

Konsul Michał Arciszewski, składając stypendystom gratulacje, powiedział:– Państwa wiedza z tak wielu różnorodnych dziedzin i państwa umiejętności pozwalają wierzyć, że Polonia nie tylko jest, ale i będzie w przyszłości silna i zjednoczona.Podziękowano sponsorom stypendiów dla tegorocznych stypendystów, którzy ufundowali grant w wysokości nie mniejszej niż pięć tysięcy dolarów.

Wśród wymienionych byli: ksiądz Andrzej Maślejak, ksiądz Krzysztof Janicki, ksiądz Thomas Koys, ksiądz Mariusz Nawalaniec, ksiądz Rafał Stecz, ksiądz Piotr Gnoiński, ksiądz biskup Andrzej Wypych i Julian and Henryka Wypych Fund (5 stypendiów), ksiądz Jason Torba, Mario Mikoda i Hubert Cioromski z Fundacji Kopernikowskiej (3 stypendia), ksiądz Wojciech Kwiecień, ksiądz Andrzej Totzke, ksiądz Grzegorz Warmuz.

Filip Majka – otrzymujący stypendium z Programu Stypendialnego im. św. Jana Pawła Wielkiego od 4 lat – w imieniu stypendystów złożył przyrzeczenie przestrzegania Deklaracji Studenta i Zobowiązania Afirmacyjnego na rok akademicki 2024-2025.

Dr Łucja Mirowska Kopeć przedstawiła dwudziestu stypendystów Programu Stypendialnego im. Świętego Jana Pawła Wielkiego na rok akademicki 2024-2025. Byli to: David Barnas, Daniel Plewa, Artur Krutul, Szymon Kulik, Filip Majka, Nicole Gieres, Oliwia Mucha, Aleksandra Gacek, Damian Lassak, Wiktoria Strzepka, Olivia Kunda, Anna Janczy, Katherine Walus, Roza Grochal, Eryk Swietek, Justyna Szkaradek, Jan Duda, Gabriel Lorynowicz, John Gliwa, Adrian Mroz.Stypendystom odbierającym stypendia towarzyszyli sponsorzy.

Po uroczystym wręczeniu stypendiów odmówiono Litanię do świętego Jana Pawła Wielkiego.

Arkadiusz Górecki zabrał głos w imieniu kierowanego przez siebie chóru Collegium Cantorum Polonia Choir, którego występ uświetnił uroczystość. Każda z wykonanych pieśni była przejściem do kolejnego punktu programu.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć zachęciła tegorocznych stypendiów i nowych kandydatów do złożenia wniosku o stypendium w przyszłym roku akademickim.

Ksiądz biskup Wypych udzielił błogosławieństwa relikwiami Jana Pawła II.Stypendyści i goście zostali zaproszeni na okolicznościowe przyjęcie do sali parafialnej, gdzie miły wieczór spędzili na wspólnej rozmowie przy pączku i kawie, robiąc pamiątkowe zdjęcia.

Tekst i zdjęcia: Jola Plesiewicz

[email protected]


DAR_4180

DAR_4180

DAR_4171

DAR_4171

DAR_4167

DAR_4167

DAR_4154

DAR_4154

DAR_4153

DAR_4153

DAR_4150

DAR_4150

DAR_4149

DAR_4149


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama