Święto Narodowe Trzeciego Maja Polacy z Chicago uczcili uroczystym koncertem w Ogrodach Chopina, gdzie zostały zaprezentowane polskie tańce narodowe i muzyka Fryderyka Chopina. Wieloetniczna publiczność zatańczyła z zespołem Wici poloneza. Na zakończenie koncertu wspólnie zaśpiewano polskie pieśni patriotyczne.
Wielki koncert konstytucyjny odbył się w ogrodach Chopina w parku Granta, u zbiegu ulic 11th Street i Michigan Avenue, w sercu Chicago, po zakończeniu parady zorganizowanej z okazji święta Konstytucji Trzeciego Maja.
Do miejsca koncertu podążały tłumy Polaków, był obecny Paweł Zyzak – konsul generalny Konsulatu Generalnego RP w Chicago, dołączali też zaciekawieni wydarzeniem Amerykanie.
Koncert zainaugurowały poczty sztandarowe. Flagi narodowe – Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej wnieśli ułani z historycznego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki.Hymny państwowe: amerykański i polski zaśpiewała Katarzyna Pijanowska, solistka Teatru Muzyki i Tańca Wici.
Patriotyczne wydarzenie muzyczne składało się z trzech części: występu tancerzy Teatru Muzyki i Tańca Wici; recitalu fortepianowego Michała Drewnowskiego – profesora łódzkiej Akademii Muzycznej, a obecnie wizytującego Roosevelt University oraz wspólnego śpiewania polskich pieśni patriotycznych.
Tancerze Wici w 233. rocznicę Konstytucji Trzeciego Maja poprzez śpiew, muzykę i taniec w oryginalnej choreografii Magdaleny Solarz, Kingi Wojdyla i Jarka Sokołowskiego zaprezentowali piękno polskich tradycji na najwyższym poziomie artystycznym.Przypomnijmy, że Teatr Muzyki i Tańca Wici powstał w 1972 roku, a od 1983 roku jest Reprezentacyjnym Zespołem Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego. Jego założycielką, dyrektorem artystycznym oraz choreografem jest Magdalena Solarz.Zespół zasłynął ze współpracy w produkcjach operowych takich jak: „Straszny Dwór, „Halka”, „Dziadek do orzechów” czy operetkach: „Baron cygański” i „Zemsta nietoperza”.Kulminacyjnym punktem występu był wspólnie zatańczony z wieloetniczną publicznością polonez Wojciecha Kilara wokół Ogrodu Chopina, który poprowadziła Kinga Wojdyla.Imponujący widok tańczących cieszył i budował poczucie polskiej dumy narodowej Polaków zamieszkałych na amerykańskiej ziemi.
Wystąpiły grupy: reprezentacyjna, młodzieżowa, pięćdziesiąt plus. Juniorzy i grupa pięćdziesiąt plus mieli swoją pierwszą prezentację w Grant Parku, po paradzie. Tancerze zatańczyli poloneza, mazura, krakowiaka narodowego, krakowiaka wschodniego, tańce podlaskie na wiele par w choreografii Johanny Wawro i Kingi Wojdyla oraz walca z epoki romantycznej Fryderyka Chopina.
W drugiej części Wielkiego Koncertu Konstytucyjnego wystąpił z recitalem fortepianowym Michał Drewnowski.
Michał Drewnowski jest absolwentem klasy fortepianu w Polsce i na renomowanych uczelniach muzycznych w Europie oraz laureatem wielu prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Wcielał się w role Chopina i Paderewskiego w sztukach teatralnych, podczas których koncertował. Jest założycielem i dyrektorem muzycznym Radio Philharmonic Orchestra of New Art w Łodzi, a także profesorem łódzkiej Akademii Muzycznej, a obecnie wizytującym profesorem w Chicago College of Performing Arts w Roosevelt University. W jego wirtuozerskim wykonaniu usłyszeliśmy utwory jego ulubionego kompozytora Fryderyka Chopina.Imponująco wybrzmiały w sercu chicagowskiej metropolii polonez A-dur op.40 nr. 1 czy walc op. 64 nr.2.
Ostatnią część niezwykłego polskiego koncertu zakończyło wspólne śpiewanie polskich pieśni patriotycznych, które poprowadziła Katarzyna Pijanowska, a akompaniował Michał Drewnowski.Przygotowane śpiewniki ułatwiły publiczności podjęcie muzycznego zadania.Muzyczne wydarzenie zorganizowała Fundacja Chopinowska (Chicago Chopin Foundation) Woytka Putza.Koncert prowadził Zbigniew Banaś – krytyk filmowy, nauczyciel akademicki, dziennikarz radiowy, prasowy i telewizyjny.Kolejny, nieodpłatny Koncert Konstytucyjny w Ogrodzie Chopina odbędzie się w przyszłym roku.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka