Jego obrońcy zapraszają Polonię na ostatnią mszę 19 maja z nadzieją na cud
Podczas gdy obrońcy dawnego polskiego kościoła św. Wojciecha w piątek w chicagowskim ratuszu zabiegają o jego ocalenie, inny historyczny kościół na północy Chicago walczy o przetrwanie. Ostatnia msza w ponad stuletnim kościele Matki Bożej z Lourdes (Our Lady of Lourdes), gdzie znajduje się replika słynnej groty we Francji, ma odbyć się 19 maja. Organizatorzy zapraszają Polonię do licznego udziału i… liczą na cud.
Na niedzielę, 19 maja Archidiecezja Chicagowska zapowiedziała ostatnią mszę w kościele Our Lady of Lourdes przy 4640 N. Ashland Ave. w dzielnicy Uptown na północy Chicago. W 2021 roku parafia została połączona z oddaloną około półtorej mili na południe parafią St. Mary Of The Lake (4220 N. Sheridan Road), lecz niedzielne msze święte u Matki Bożej z Lourdes były kontynuowane. To ma się wkrótce zmienić. Na ostatnią mszę organizatorzy zapraszają również Polonię.
„Our Lady of Lourdes Preservation Society of Chicago solidaryzuje się z Polonią w dążeniu do oznaczenia jako zabytek i przejęcia kościoła św. Wojciecha. Jesteście naszym mentorem. Zapraszamy na naszą ostatnią mszę 19 maja o godzinie 1 pm. Chociaż drzwi kościoła zostaną zamknięte, pokażmy im, jak wszystkie zagrożone kościoły mogą się zjednoczyć. Silniejsi razem, osiągniemy nasze cele i ponownie otworzymy nasze kościoły” – napisała w oświadczeniu dla „Dziennika Związkowego” Katarina Garcia, przewodnicząca organizacji walczącej na rzecz ocalenia Our Lady of Lourdes.
Jako powód decyzji o połączeniu parafii, a w ostateczności zamknięcia kościoła przy Ashland, Archidiecezja podała spadek liczby wiernych, brak środków na utrzymanie parafii i konieczność niezbędnych remontów, które wyceniono na ponad 2 miliony dolarów.
„Dibsy” przed kościołem
Parafianie, którym leży na sercu ocalenie ponad stuletniego budynku kościoła Our Lady of Lourdes, 28 kwietnia zorganizowali nietypowy protest. Po niedzielnej mszy ustawili przed kościołem krzesła na wzór chicagowskiej tradycji „dibs”. Tak jak chicagowianie zimą rezerwują sobie własnoręcznie odśnieżone miejsce parkingowe, tak i parafianie roszczą sobie prawo do kościoła, do którego uczęszczali niejednokrotnie od najmłodszych lat i z którymi wiążą osobiste wspomnienia.
Leżąca po drugiej stronie ulicy parafialna szkoła Our Lady of Lourdes została zamknięta już wcześniej, w 2004 r., a jej budynek sprzedany deweloperowi Honore Properties. Obecnie na miejscu szkoły powstają 42 mieszkania, a pierwsze mają być gotowe latem br. Archidiecezja nie sprecyzowała do tej pory planów dotyczących budynków kościoła.Około 2020 r. grupa parafian zawiązała Towarzystwo Ochrony Our Lady of Lourdes (Our Lady of Lourdes Preservation Society), organizację non-profit, w nadziei na ocalenie budynku przed sprzedażą i rozbiórką. Wzorem wysiłków byłych parafian kościoła św. Wojciecha liczą na nadanie ich kościołowi statusu zabytku. Nie wykluczają nawet kupna kościoła, aby mógł on nadal służyć lokalnej społeczności.
Słynna grota i przeniesiony kościół
Pierwsza msza w parafii Our Lady of Lourdes została odprawiona w 1892 r. Obecny kościół został zbudowany w 1916 r. Nie po raz pierwszy kościół Our Lady of Lourdes walczy o przetrwanie. W 1929 r., zaledwie kilkanaście lat po jego otwarciu, gdy miasto zdecydowało o poszerzeniu Ashland Avenue, parafianie podjęli się niebywałego wyzwania. Według openhousechicago.org przy pomocy grupy 50 mężczyzn z końmi 10-tonowy kościół został podniesiony z fundamentów, przeniesiony na drugą stronę ulicy, przekręcony o 90 stopni i wreszcie „przecięty” na pół i poszerzony w środku o 30 stóp (około 9 m). To ogromne przedsięwzięcie przyciągnęło uwagę całego kraju w czasie wielkiego kryzysu.
Kościół Our Lady of Lourdes jest znany ze swojej groty, która jest repliką groty w Lourdes we Francji, gdzie miało dojść do oficjalnie uznanych przez Kościół katolicki objawień maryjnych. Podczas objawień w grocie pojawiło się źródło wody, z którego do dziś czerpią pielgrzymi z całego świata w nadziei na uzdrowienie siebie i bliskich. Grota w Our Lady of Lourdes była jednym z nielicznych miejsc całodobowej adoracji w Chicago. W ostatnim czasie adoracja w grocie została ograniczona do trzech dni w tygodniu i tylko w ciągu dnia, do 6 pm.
Parafianie i mieszkańcy Uptown zbierają podpisy pod petycją mającą na celu nadanie budynkom dawnego kościoła statusu zabytku. Na stronie change.org (pod hasłem Petition to Landmark Our Lady of Lourdes Church, Grotto and Rectory in Chicago) zgromadzono ok. 1100 podpisów, lecz organizatorzy twierdzą, że mają dodatkowe kilkaset złożonych ręcznie.
„Odnów mój kościół”
Wielofazowa inicjatywa Odnów Mój Kościół (Renew My Church), ogłoszona przez kardynała Blase’a Cupicha w lutym 2016 roku, zakłada restrukturyzację parafii w związku ze spadającą liczbą wiernych, niedoborem księży, problemami finansowymi oraz koniecznością poważnych remontów wielu budynków kościelnych i szkolnych. W 2023 r. zakończona została pierwsza faza inicjatywy, czyli analiza wszystkich parafii pod kątem restrukturyzacji.
Decyzje są podejmowane przez kardynała Cupicha po dyskusji z biskupami pomocniczymi i prezbiterami. Ci z kolei analizują rekomendacje specjalnej komisji, która zbiera opinie od grup reprezentantów danych kościołów, parafii i szkół. Komisja archidiecezji dodatkowo bada również trendy demograficzne i sytuację finansową danej parafii.
Jedną z przyczyn restrukturyzacji jest brak nowych powołań. Szacuje się, że do końca 2030 roku w archidiecezji będzie tylko 240 księży. Obecnie jest około 750 duchownych, z emerytowanymi kapłanami włącznie. Dla porównania, w 1975 r. Chicago miało łącznie ponad 2400 duszpasterzy. Jeszcze cztery lata temu w archidiecezji chicagowskiej były 344 parafie. Według informacji przekazanych nam przez archidiecezję, 1 lipca 2023 r. liczba ta miała być zredukowana o 128 – do 216 parafii. Na terenie Archidiecezji Chicagowskiej, obejmującej powiaty Cook i Lake, mieszka ponad 2,2 miliony katolików.
Ważą się losy kościoła św. Wojciecha
Jak wcześniej informowaliśmy, kolejne przesłuchanie miejskiej komisji ds. zabytków, Commission on Chicago Landmarks w sprawie nadania statusu zabytku budynkom dawnego kościoła św. Wojciecha, miało się odbyć w piątek, 10 maja o 9.30 am w sali obrad chicagowskiego ratusza przy 121 N. LaSalle Street w centrum Chicago.
W sierpniu 2023 r. komisja przegłosowała wstępne przyznanie statusu zabytku budynkom kościoła św. Wojciecha. Decyzja była początkiem długiego i wielofazowego procesu, który – jeżeli potoczy się pomyślnie – zakończy się głosowaniem Chicagowskiej Rady Miejskiej w pełnym składzie i to ona ostatecznie zadecyduje o dalszych losach obiektu.
Choć decyzja o wstępnym przyznaniu statusu zabytku nie jest w stanie odwrócić dekonsekracji kościoła, dokonanej przez Archidiecezję Chicagowską w 2019 r., to częściowo miała chronić go przed rozbiórką oraz sprzedażą.
Kościół pw. św. Wojciecha przy 1650 W. 17th Street w dzielnicy Pilsen w Chicago uchodzi za architektoniczną perłę. Parafia została założona w 1874 r. przez polskich imigrantów. Budynek obecnego kościoła powstał w 1912 r. Wnętrze świątyni wyrzeźbiono w 35 tonach szlachetnego marmuru. Świątynia zbudowana została w stylu neoromańskim i zwieńczona dwiema 185-stopowymi (56-metrowymi) wieżami, na wzór rzymskiej Bazyliki Świętego Pawła za Murami. Polscy historycy sztuki zaliczyli kościół do grupy najpiękniejszych i najbardziej cennych obiektów sakralnych w USA.
Joanna Marszałek[email protected]
Ostatnia msza w kościele Our Lady of Lourdes przy 4640 N. Ashland Ave. w Chicago odbędzie się 19 maja o 1 pm. Odprawi ją biskup Mark Bartosic. Msza jest zapowiadana jako trójjęzyczna (angielski, hiszpański i tagalski – jeden z języków filipińskich). Organizatorzy serdecznie zapraszają również Polonię. Msza ma być demonstracją poparcia na rzecz ocalenia kolejnego kościoła zamykanego przez Archidiecezję. Ostatnia adoracja w grocie odbędzie się w piątek, 17 maja.