Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 22 grudnia 2024 19:04
Reklama KD Market

Zabierajmy nasze dzieci do teatru!

20 lat Warsztatów Teatralnych „Little Stars” Agaty Paleczny

Warsztaty Teatralne „Little Stars” Agaty Paleczny od 20 lat bawią i wychowują kolejne pokolenia naszych dzieci, zapraszając je do świata bajek, humoru i wiedzy. 28 kwietnia na scenie „Centrum Kopernikowskiego” w Chicago młodzi artyści celebrowali swój jubileusz.

Ponad trzy godziny trwający dwuczęściowy spektakl pełen był bajkowych postaci, które w magicznych kostiumach pojawiały się na scenie, aby przypomnieć bajki o Czerwonym Kapturku, królu Kraku i Smoku pożerającym rycerzy walczących o rękę królewskiej córki, Alladynie na latającym dywanie i pląsających po scenie arabskich księżniczkach, czy wreszcie zmagania króla Władysława Jagiełły z Krzyżakami w Bitwie pod Grunwaldem oraz pszczołach, myszkach i żółwiach zabiegających o lepszy świat dla nas wszystkich.

W role narratorek bajecznego spektaklu wcieliły się myszy-muszkieterki: Aleksandra Jakubas, Julia Krocin, Justina Nosowski i Zuzanna Mendus. W rolę ducha teatru Agnieszka Sarrafian, a Tomasz Mendus zagrał smoka Antoniego. W roli Kopciuszka wystąpiła Karolina Kot i Amelia Czysz, króla Kraka zagrał Tomasz Popławski, Gryzeldę Natalia Rybak, a Kunegundę Anna Ejsmont. Różę kreowała Matylda Popławski, żółwia Emily Puchyr, Alladyna Bianka Gonzalez, papugę Emilia Jakubas, galaktyczne bliźniaczki Caroline Szczęsny, a w roli króla Jagiełły wystąpił Jacek Pawlina. Rycerzy zagrali Johan Kawa i Leonard Lichota, a trzy siostry kreowały: Hanna Baraniak, Maja Kuśmierz i Natalia Kuśmierz. Na scenie pojawiły się myszki, motyle, dzieci z podwórka. Ponad 100 młodych artystów.

Scenariusz pełen bajkowych tematów i odniesień do obecnych czasów oraz sytuacji napisał Piotr Kukuła, autor tekstów do wszystkich dotychczasowych premier, a było ich 24 i ponad 200 spektakli w ciągu dwóch dekad granych na różnych scenach z udziałem młodych aktorów, wspieranych często na scenie przez rodziców. Nad całością czuwała Agata Paleczny wspierana przez choreograf zespołu Marzenę Pol oraz Marylę Pawlinę, która wyczarowuje bajeczne stroje.

– Dzisiaj, po zejściu już ze sceny, czuję się, jakby to było 20 lat temu, kiedy zaczynaliśmy nasze Warsztaty. W ciągu dwóch dekad przez scenę przewinęło się ponad 2000 wykonawców. Odpowiedzialna za stroje Marylka Pawlina, choreograf Marzena Pol i biorąc pod uwagę, że teksty Piotr pisze specjalnie dla nas, dla naszych dzieci, zna ich możliwości, wie, co mogą wykonać na scenie, to nie można sobie wymarzyć lepszej ekipy do realizacji tego, co robimy. To niezwykłe zaangażowanie dzieci, którym się tak bardzo chce, daje takie efekty na scenie. Myśląc o tym, jaki to powinien być spektakl na to dwudziestolecie, po zastanowieniu uznaliśmy że dzieci rosną, że zmienia się nam widownia, w związku z tym postanowiliśmy zrobić taki przekrój naszej twórczości w ciągu tych 20 lat adresowany do szerokiego spektrum widowni. Były sceny i piosenki dla malutkich dzieci, dla trochę starszych, młodzieży i dorosłych. Takie dające trochę do przemyślenia i zastanowienia jak chociażby piosenka i transparent adresowany do rodziców, żeby mniej czasu poświęcali pracy, a więcej dzieciom. To hasło pojawiło się na „Festiwalu Podwórkowym 2007”, a potem powtarzaliśmy jeszcze dwukrotnie i dzisiaj postanowiliśmy włączyć to do naszego przedstawienia i pokazać podwórko z trzepakiem i fantastycznymi skaczącymi dzieciakami, grającymi w klasy i skaczącymi przez gumki. Warsztaty to jest nauka, to jest zabawa, to jest język polski i wspólnota kochająca teatr. Zabierajmy nasze dzieci do teatru – zaapelowała reżyserka spektaklu i założycielka teatralnej szkoły Agata Paleczny.

Po spektaklu wykonawcy, opiekunowie i rodzice spotkali się we własnym gronie, aby sobie wzajemnie podziękować i życzyć dalszej owocnej współpracy w kolejnym sezonie. Był tort, który wcześniej „wjechał” na scenę, dla dorosłych szampan, a dla dzieci sok jabłkowy, ale w szampankach. Z okazji jubileuszu wydany został „Bajeczny Kalejdoskop” z nazwiskami wszystkich wykonawców.

W kuluarach zorganizowana została wystawa strojów i teatralnych gadżetów oraz zdjęć ukazujących historię Warsztatów. Wolontariuszki Fundacji „You Can Be My Angel” malowały dzieciom twarze i obdarowywały je balonami, a działaczki Fundacji „United Colors of Pink” zachęcały panie do zainteresowania się swoim zdrowiem i podejmowania badań profilaktycznych, jako ważnego punktu w zapobieganiu rakowi piersi.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_7204

DSC_7204

DSC_7077-2

DSC_7077-2

DSC_6811

DSC_6811

DSC_6711

DSC_6711

DSC_6673

DSC_6673

DSC_6663

DSC_6663

DSC_6599

DSC_6599

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama