Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 04:21
Reklama KD Market

Koncert patriotyczny Polish & Proud w wykonaniu Liry

Koncert patriotyczny Polish & Proud w wykonaniu Liry

Zespół Lira koncertem patriotycznym Polish & Proud już po raz drugi rozpoczął w Chicago obchody Dnia Konstytucji 3 Maja – narodowego święta Polaków i Polonii na świecie. Uczestnictwo w tym spektaklu było doskonałą okazją do wyrażenia dumy z polskiego dziedzictwa. 

W niedzielę, 28 kwietnia w kościele pod wezwaniem świętego Borgiasza publiczność oraz artystów w imieniu własnym i księdza Marka Smółki – proboszcza gościnnej parafii – gorąco powitała dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich, przy którym działa Komitet Parady Trzeciego Maja.

Podczas spektaklu „Polish & Proud” można było usłyszeć polskie i amerykańskie utwory patriotyczne w oryginalnych aranżacjach i niepowtarzalnym wykonaniu artystek The Lira Singers, przy akompaniamencie muzyków Lira Chamber Players.

Solo i śpiewając wspólnie, wystąpiły: Molly Clementz – alt, Alexi Langlois – sopran, Lauren Randolph – alt, Gabrielle Goudard – sopran, Claire O’Shaughnessy – sopran, Susan Smentek – alt, Justine Izewski – sopran, Samantha Kurowski Pardo – alt, Sarah Thompson Johansen – sopran.

Orkiestrę kameralną Lira Chamber Players w składzie: Vladimir Gebe – pierwsze skrzypce, Casey Nicole Lebkicker – altówka, Patric Dugan – bas, Marian Antonette Mayuga – drugie skrzypce, Hannah Stanley – wiolonczela, Alexandre Tsomaia – fortepian poprowadził maestro Mina Zikri.

Słowno-muzyczny spektakl, jak nakazuje polska tradycja, zainaugurowano polonezem powitalnym.

Lucyna Migała – założycielka Liry, dyrektor artystyczna, generalna menadżer i konferansjer koncertu opowiedziała publiczności o nadziejach, jakie rozbudzała w Polakach uchwalona przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów Konstytucja Trzeciego Maja. 

Muzyczną ilustracją narracji była „Majowa jutrzenka” po polsku i angielsku z solowym popisem Sarah Thompson Johansen.

Radość i dumę wyraziły Wiwaty. 

Usłyszeliśmy po łacinie średniowieczną pieśń patriotyczną „Gaude Mater Polonia”. 

Claire O’Shaughnessy – sopran – zaprezentowała „Dumkę o Polsce”.

Kolejne z wykonywanych utworów ilustrowały ważne wydarzenia z historii Polski: zabory, utrata na 123 lata niepodległości, agresja niemiecka i sowiecka w okresie II wojny światowej, mroczny czas komunizmu, budzący ogromne nadzieje pontyfikat Polaka świętego Jana Pawła II.

Lucyna Migała, nawiązując do współczesności, mówiła o ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, którzy na początku wojny schronili się w Polsce przed napaścią putinowskiej Rosji. 

Zabawnie zabrzmiał krakowiak „Hej jadą” do melodii dobrze wszystkim znanej piosenki.

Wiersz „Anioł braterstwa” z pięknym przesłaniem „A każdy naród niechaj osłania / Anioł Braterstwa i Pojednania” recytowała autorka Iwona Puc. 

Stworzony specjalnie na tę okazję utwór został zaprezentowany w tłumaczeniu na język angielski.

Pianista Alexandre Tsomaia brawurowo zagrał słynną Etiudę rewolucyjną Fryderyka Chopina.

Gościnnie wystąpiła Ola Rafalo, solistka Zespołu Lira, która wykonała „Rotę” do słów Marii Konopnickiej i muzyki Feliksa Nowowiejskiego, utwór będący odważnym protestem przeciwko wywłaszczeniom Polaków w zaborze pruskim, w czasach, kiedy Polska była pod zaborami.

Lucyna Migała opowiedziała, jak starannie przygotowywane są koncerty patriotyczne i jak wiele dają radości:

– Jesteśmy bardzo zadowolone, very Polish and very proud, że robimy ten koncert i chcemy to robić każdego roku. Będą to koncerty w kooperacji ze Związkiem Klubów Polskich. Niekiedy trudno jest dobrać repertuar, ponieważ musi on być ciekawy. Niektóre utwory są pisane dla nas na wyłączność, na przykład Kościuszko Medley – wiązanka melodii z polsko-amerykańskim tekstem i tylko Lira wykonuje te utwory. Staram się wyszukiwać „perełki”, których nie usłyszymy na innym koncercie. Modlitwa za Polskę – utwór poważny i bardzo piękny. Rota obowiązkowo, ale kiedy zaśpiewa ją Ola Rafalo, wszystkim serca zabiją mocniej. Najnowszy projekt to krakowiak – napisany do znanej melodii „Chłopcy-krakowiacy”. Komentarz historyczny, którym opatrzony jest koncert Liry, dotyczy genezy Konstytucji Trzeciego Maja i towarzyszących jej wydarzeń. Podczas koncertu patriotycznego Dumkę o Polsce zaśpiewała Irlandka Claire O’Shaughnessy, która polskojęzyczny utwór włączyła do swego repertuaru, dzięki czemu polska muzyka idzie w świat. Profesjonalnie i dowcipnie przekazana wiedza historyczna o Polsce skutkuje głębszym zainteresowaniem i wielokrotne uczestnictwo w koncertach daje ugruntowaną całościową wiedzę o najważniejszych faktach. Polonia w Stanach Zjednoczonych i w Chicago jest duża, dlatego powinniśmy mieć jeden zespół na poziomie zawodowym, który łączy muzykę, śpiew i taniec. Lira to jedyny zespół zawodowy poza Polską – podsumowała Lucyna Migała.

Koncert Polish and Proud w wykonaniu The Lira Ensemble zostanie powtórzony w niedzielę, 5 maja w kościele św. Cyryla i Metodego w Lemont, w południowej części Chicago. 

Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]


DAR_2822

DAR_2822

DAR_2813

DAR_2813

DAR_2812

DAR_2812

DAR_2806

DAR_2806

DAR_2802

DAR_2802

DAR_2793

DAR_2793

DAR_2786

DAR_2786


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama