Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 13 stycznia 2025 01:58

W całym kraju uroczyście obchodzono Dzień Flagi RP

fot. Unsplash.com

W czwartek w całym kraju uroczyście obchodzono Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - święto, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o symbolach narodowych oraz wyrażanie szacunku do narodowych barw Polski.

W Warszawie uroczystym podniesieniem flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego rozpoczęły się ogólnopolskie obchody Dnia Flagi RP oraz święta Polonii i Polaków za Granicą.

W uroczystości udział wzięli prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Prezydent powiedział, że związek między barwami Rzeczypospolitej a Polakami na całym świecie jest nierozerwalny. Podziękował także tym wszystkim, którzy "przechowują pamięć o Polsce".

Uroczystości zorganizowano też w wielu innych miastach. Uczestniczący w nich wojewodowie i włodarze miast podkreślali wagę biało-czerwonych barw jako symbolu, który łączy wszystkich Polaków.

Od odśpiewania polskiego hymnu i podniesienia flagi przed budynkiem Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęły się obchody Dnia Flagi RP w Lublinie. W Katowicach i Białymstoku uroczystości odbyły się przy pomnikach Józefa Piłsudskiego, w Bydgoszczy - na Starym Rynku, we Wrocławiu - na placu Gołębim.

"Flaga jest symbolem naszej tożsamości narodowej - dorobku, kultury, języka. W sensie wizualnym flaga mówi nam o czystości, szlachetności, a także o odwadze, o woli walki. Dzisiaj jak tlenu potrzebujemy również jedności, bycia razem, wzajemnego szacunku. Pod biało-czerwoną flagą zbieramy się w chwilach trudnych, ciężkich, w chwilach sukcesów i radości, ale zawsze pod nią jesteśmy razem" – podkreślił wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

"Szanujmy nasze symbole, mówmy o nich z dumą i chwalmy się nimi, pamiętając o historii" – mówił z kolei we Wrocławiu wojewoda dolnośląski Maciej Awiżeń.

W niektórych miastach, np. w Białymstoku i w Bydgoszczy, rozdawano flagi mieszkańcom. Jak podał białostocki magistrat, w ciągu ostatnich czterech kadencji samorządu w ten sposób do mieszkańców miasta trafiło 30 tys. flag.

W Łodzi dla uczczenia barw narodowych ulicami przeszła parada z 123-metrową flagą Polski. Nieśli ją harcerze, tancerze w strojach ludowych oraz mieszkańcy Łodzi i przedstawiciele władz miasta. Pochód wyruszył z pasażu Schillera na ul. Piotrkowskiej i dotarł na Stary Rynek, na którym odśpiewano hymn.

Na Rynku w Rzeszowie rozwinięto zaś 100-metrową flagę. Uczestnicząca w uroczystości wiceprezydent miasta Krystyna Stachowska zachęcała, by prezentować barwy narodowe. "Okazujmy tę radość oraz dumę z tego, że jesteśmy Polakami, eksponując nasze barwy narodowe na różne sposoby: flagami, kokardami, wstążkami. Niech będzie wokół nas biało-czerwono" – powiedziała.

W Poznaniu na placu Wolności kilkanaścioro członków i sympatyków Lewicy zszyło flagę Polski z flagą Unii Europejskiej. W happeningu uczestniczyła wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego Joanna Scheuring-Wielgus, która jest kandydatką Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jak wyjaśniła, zszyte flagi mają symbolizować związek Polski i Unii. "Dla nas flaga Unii Europejskiej jest równie ważna, jak flaga biało-czerwona, bo nie ma UE bez Polski, nie ma Polski bez Unii Europejskiej" - powiedziała.

Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej - obchodzone co roku 2 maja - zostało ustanowione w 2004 r. na mocy ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. (PAP)

Autorzy: Danuta Starzyńska-Rosiecka, Rafał Pogrzebny, Patryk Osadnik, Gabriela Bogaczyk, Jerzy Rausz, Bartłomiej Pawlak, Robert Fiłończuk, Agnieszka Lipska, Piotr Doczekalski

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama