B. premier Leszek Miller podkreślił w czwartek, że 20-lecie Polski w UE "to jest dobry moment, żeby się rozstał z polityką". "Nie będzie już żadnych kampanii i startów w wyborach" - powiedział PAP Miller, który jest europosłem mijającej kadencji PE. Co nie znaczy, że zamilknę - dodał.
Miller w czwartek uczestniczył wraz z Włodzimierzem Cimoszewiczem w odsłonięciu w Warszawie muralu z okazji 20-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej. Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślił, że “te 20 lat to jest taki dobry moment, żebym się rozstał z polityką”. “Jest finał, który również ten mural legitymuje” - dodał polityk.
B. premier pytany przez PAP o swoją deklarację, potwierdził: "Nie będzie już żadnych kampanii i startów w wyborach". "Co nie znaczy, że zamilknę i nie będę zabierał głosu w różnych ważnych sprawach" - dodał.
Na pytanie PAP, czy żałuje czegoś w swojej bardzo długiej karierze politycznej, Miller ocenił, że “na pewno tego, że z powodu zbiegu różnych okoliczności, musiał 2 maja 2004 roku rozstać się z rządem”. “A jeżeli chodzi o Unię Europejską to tego, że Polska jednak nie weszła do strefy euro. W Traktacie, który podpisałem, jest zobowiązanie do tego, choć nie ma daty” - zauważył.
“W tej chwili nie mamy szans na to, żeby spełnić kryteria konwergencji” - podkreślił. Kryteria te są konieczne do przyjęcia euro i dotyczą m.in. wysokości inflacji, stóp procentowych czy też wskaźników fiskalnych.
“Nie widzę, żeby władze cokolwiek robiły w tej sprawie. Żeby prowadziły akcje informacyjne... Nic, zero, milczenie” - podkreślił Miller. “Już dawno powinniśmy być w strefie euro” - dodał b. premier.
Pytany o swoje plany na przyszłość, Miller powiedział, że skupi się teraz na swoim życiu prywatnym i rodzinie. “Odwiedziny znajomych, których nigdy nie miałem czasu odwiedzić, zwiedzenie miejsc, których nigdy nie miałem czasu zwiedzić” - powiedział.
1 maja minęło 20 lat, odkąd Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Rozszerzenie z 2004 r. było największym w historii Wspólnoty - do Unii oprócz Polski dołączyły wówczas: Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa, Estonia, Słowenia, Cypr i Malta. 16 kwietnia 2003 r. w Atenach ówczesny premier Leszek Miller, razem z ówczesnym szefem MSZ Włodzimierzem Cimoszewiczem i minister ds. europejskich Danutą Hübner podpisali traktat akcesyjny. Polska oficjalnie wstąpiła do UE 1 maja 2004 roku.(PAP)
Autor: Agata Porażka