Wiosenny Bal Dziennikarza stał się doroczną tradycją. Niepowtarzalne wydarzenie było okazją do spotkania przedstawicieli mediów, biznesu, polityki oraz kultury. Uhonorowanie prestiżowymi nagrodami stowarzyszenia wybitnych osobowości w trzech kategoriach było kulminacyjnym punktem balu. To był dobry czas.
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Ameryce, istniejące w Chicago od 2016 roku, po raz drugi zorganizowało Wiosenny Bal Dziennikarza. Gala, podczas której zostały wręczone Nagrody Roku 2024 Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce, odbyła się w sobotę 13 kwietnia 2024 roku w eleganckiej sali bankietowej Allegra Banquets w Schiller Park.
Czcigodnych gości, laureatów zeszłorocznej, pierwszej edycji Nagród Roku Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Ameryce, zarząd stowarzyszenia oraz dziennikarzy najserdeczniej powitały wiceprezes Grażyna Sygitowicz i skarbnik Jadwiga Rup.
Prestiżowe wyróżnienia otrzymali: redaktor Idalia Błaszczyk za pracę dziennikarską na rzecz Polonii, wokalistka i muzyk Grażyna Auguścik za działalność artystyczną oraz profesor dr Dominic A. Pacyga – historyk i nauczyciel akademicki za wybitne osiągnięcia w zakresie badań dotyczących między innymi historii Chicago i historii Polonii Amerykańskiej.
Nagrodzonym pamiątkowe statuetki wręczyli Grażyna Zajączkowska – prezes SDPA, Grażyna Sygitowicz – wiceprezes stowarzyszenia i Zbigniew Banaś – były, pierwszy prezes organizacji.
Przy wręczeniu asystowała Gabriela Ner – Królowa Parady Konstytucji Trzeciego Maja.Prezes Grażyna Zajączkowska wyraziła przekonanie, że wyróżnianie osób ze środowiska polonijnego osiągających sukcesy jest bardzo ważne z wielu powodów.
– Myślimy, że to naprawdę wypaliło dzisiejszego wieczoru, ponieważ dla nas najważniejszą rzeczą było to, że osoby uhonorowane były bardzo zadowolone i się wzruszyły. I były szczęśliwe, że zauważono ich wkład i wysiłek, i działalność. Każda z tych osób miała zupełnie inną działalność. To jest bardzo dobry pomysł na przyszłe lata, bo mamy tyle wybitnych postaci w naszych środowiskach, jeżeli chodzi o twórcze środowiska, o pisarzy, o dziennikarzy, ale również artystów. Myślę, że bale będą nam przypominać o tym, jak ważne jest, aby uczcić i uhonorować te osoby, które pracują, są wybitne, pokazują swoją polskość na zewnątrz, ponieważ to też jest dla nas wszystkich ważne – podkreśliła Zajączkowska.
Konsul Michał Arciszewski w imieniu własnym i konsula generalnego RP w Chicago Pawła Zyzaka podziękował Stowarzyszeniu za działania mające na celu integrację dziennikarskiego środowiska polonijnego.
Wyraził głębokie przekonanie, że osiągnięcia osób nagrodzonych będą dla innych „inspiracją, a także świadectwem siły, pasji, poświęcenia i doskonałości”.Uczestnikom balu życzył wieczoru wypełnionego dobrym towarzystwem i niezapomnianymi wrażeniami.
Zamysł utworzenia funduszu stypendialnego dla polonijnej młodzieży studiującej dziennikarstwo był dodatkowym motywem zorganizowania tegorocznego balu.W tym celu na cichą aukcję wystawiono biżuterię ufundowaną przez lokalną firmę złotniczą Adam’s Jewelry i akwarele Małgorzaty Szymańskiej Cegiełki.Urozmaiceniem wieczoru był występ Anny Włoch i Bogdana Łańki przy akompaniamencie gitarowym Jana Zieńki.
W zaprezentowanym repertuarze mini koncertu znalazły się znane i lubiane utwory.Usłyszeliśmy „Non, je ne regrette rien” legendarnej Edith Piaf z oryginalnym polskim tekstem w wykonaniu Anny Włoch, utwór napisany przez Bogdana Łańkę „Patrzę w oczy swych rodaków” dedykowany polonijnej publiczności, a z okazji 20 rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego uczestnicy balu z artystami wspólnie zaśpiewali refren jednej z jego piosenek.
Po uroczystej kolacji goście zostali zaproszeni do zabawy przy muzyce zespołu The New Deal Gypsy Jazz, który wystąpił w powiększonym składzie.
Eleganckiej zabawie towarzyszyły rozmowy, pamiątkowe zdjęcia i miłe wspomnienia.
Tekst: Jola PlesiewiczZdjęcia: Dariusz Piłka[email protected]