Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:23
Reklama KD Market

III Inwestytura Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicago

III Inwestytura Orderu św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicago

Trzecia chicagowska Inwestytura Orderu przyjęcia nowych postulatorów odbyła się 14 kwietnia w koście pw. św. Ferdynanda. Uroczyste nabożeństwo odprawił i ceremonii przewodniczył Jego Ekscelencja ks. biskup Andrzej Wypych w asyście proboszcza miejscowej parafii, ks. Piotra Gnoińskiego i franciszkanina, o. Romana Dejny.

Ostatni król Polski, Stanisław August Poniatowski ustanowił jeden z najważniejszych polskich orderów – Order św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Zaniechany w odrodzonej Polsce, został reaktywowany w środowisku londyńskiej emigracji politycznej ponad 40 lat temu. Obecnie Order jest zorganizowaną społecznością Dam i Kawalerów zjednoczonych pod patronatem św. Stanisława Biskupa i Męczennika w służbie Ojczyźnie oraz ludziom potrzebującym i działa na całym świecie.

– Dzisiaj świętujemy zakon ludzi szlachetnych. Nie wiem ilu z nich urodziło się szlachcicami, ale dzisiaj poprzez Inwestyturę stają się ludźmi szlachetnymi w widoczny sposób, bo nie tylko mają te piękne rycerskie szaty, ale oni w swoim statucie mają zapisane ewangeliczne cechy, których się oczekuje do rycerzy Orderu św. Stanisława. Muszą świadczyć o duchowej radości, muszą żyć bez złośliwości, muszą pamiętać o żalu za grzechy, muszą uczestniczyć i pamiętać o modlitwie za tych, którzy nas zranili, muszą być miłosierni, szczerzy i pamiętać o wspieraniu prześladowanych. To są cechy, które oni jako rycerze Kościoła mają zachować i praktykować – powiedział w kazaniu Jego Ekscelencja  ks. biskup Andrzej Wypych.

W nawiązaniu do tradycji rycerskiej ceremoniał wstąpienia w szeregi Orderu przewiduje przyjęcie przez Wielkiego Mistrza od postulatorów przysięgi i pasowanie ich przez dotknięcie ramienia mieczem oraz nałożenie na ramiona purpurowego płaszcza rycerskiego z insygniami Orderu, wręczenie certyfikatu nadania godności i uhonorowanie nominata Krzyżem Kawalerskim Orderu.

Ceremonię przyjęcia nowych członków Orderu prowadzili: Wielkie Mistrz Orderu Waldemar Wilk, Wielki Kanclerz Mike Michalewski, komandor przeoratu Illinois Wiesław Żółtowski oraz Dama Mariola Urbanek i komandor Maciej Żywicki.

W poczet Dam i Kawalerów Orderu zostali przyjęci: ks. Piotr Gnoiński, Józef Bafia, Izabela Bilińska, Violetta Kolcan-Rigo, Matthias Rigo, Marek Mekarski, Robert Skik, Leszek Stobiński, Jadwiga Zakrzewska-Ciołkiewicz, Romuald Żółtowski, Halina Żurawska i Mariola Urbanek.

Wielki Mistrz odznaczył dr Jana Jaworskiego Komandorią Orderu ze Złotą Gwiazdą. Maciej Żywicki został uhonorowany Komandorią ze Srebrną Gwiazdą, a Marek Sievert Srebrną Gwiazdą. Ryszard Mac, Piotr Gnoiński i Bronisław Orawiec zostali odznaczeni Orderami Oficerskimi. Marcin Rodziewicz otrzymał Medal Papieski. Komandor przeoratu w Illinois Wiesław Żółtowski odznaczył grupę członków Stowarzyszenia Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki Medalami św. Stanisława i Medalami Polonia Semper Fidelis.

Po nabożeństwie nominaci i goście honorowi zaprzęgami konnymi powożonymi przez Józefa Sitko i Roberta Skika przejechali ulicami do sali bankietowej „Jolly Inn”, gdzie odbył się bankiet z udziałem blisko 200 osób. Po odśpiewaniu hymnów narodowych i wprowadzeniu sztandarów w części artystycznej w wiązance tańców rzeszowskich wystąpił zespół „Polonia”.

Podsumowując chicagowską Inwestyturę Wielki Mistrz Waldemar Wilk powiedział, że było to wspaniałe kolejne wydarzenie w historii Orderu podkreślając, że w Chicago są wspaniali ludzie i Illinois jest wymarzonym miejscem dla jego tworzenia. Mistrz podziękował proboszczowi Piotrowi Gnoińskiemu, ojcu Romanowi Dejnie oraz Jego Ekscelencji ks. biskupowi Andrzejowi Wypychowi za przewodniczenie w ceremonii kościelnej i udział w bankiecie.

– Mocno podkreślałem każdemu z postulatorów, kiedy ubierali płaszcze rycerskie, że to nie jest tylko ozdoba, ale jest to odpowiedzialność i służba ludzkości. Mam nadzieję, że Ci, którzy przystąpili do Orderu bardziej niż kiedykolwiek wzięli sobie to do serca. Nagradzając kogoś, chcemy zachęcać do dalszej działalności dla dobra ludzi. Obecnie Order funkcjonuje w ponad 20 krajach. Mamy wspólnego patrona, który nas łączy i jest nim św. Stanisław – podkreślił Waldemar Wilk.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_4254

DSC_4254

DSC_4176

DSC_4176

DSC_4150

DSC_4150

DSC_3735

DSC_3735

DSC_3604

DSC_3604

DSC_3537

DSC_3537

DSC_4388

DSC_4388


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama