Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:41
Reklama KD Market

„Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić”. Spotkanie autorskie Ewy Krasoń

„Nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić”. Spotkanie autorskie Ewy Krasoń

„Zniewoleni” to tytuł najnowszej książki autorstwa Ewy Krasoń, autorki, dziennikarki i pedagog, współpracującej od lat z „Dziennikiem Związkowym”. Swoją nową książkę zaprezentowała 7 kwietnia w Art Gallery Kafe w podchicagowskim Wood Dale. W pierwszej odsłonie publikacji zatytułowanej „Historie niepijących alkoholików” autorka przekazuje nam doświadczenia ludzi uzależnionych i drogę ich wychodzenia z nałogów. W drugiej części zatytułowanej „Matki narkomanów” bohaterki przedstawiają zmagania z nałogami swoich dzieci.

– To wszystko są autentyczne historie ludzi, którzy stanęli na zakręcie życia poprzez uzależnienie od alkoholu i narkotyków, i którym się powiodła droga powrotu do życia bez nałogów. Po opublikowaniu mojej pierwszej książki pt. „Matki. Radość i łzy”, która opowiada o heroicznej walce kobiet o dzieci uzależnione od narkotyków, postanowiłam kontynuować tę tematykę. Zbierając materiały do tamtej publikacji, dotarłam do innych matek narkomanów i osób, które wyzwoliły się z alkoholizmu i narkomanii. Zanim udało im się pokonać nałogi, przeszły wiele życiowych zawirowań, klęsk, strat powiązanych z bólem i cierpieniem. W książce mówią o tym etapie swego życia szczerze i otwarcie, mimo że wspomnieniom, czasem bardzo odległym, towarzyszą wzruszenia, a nawet łzy. Moi bohaterowie są świadomi, że dzieląc się własnymi przeżyciami, mogą zachęcić innych do podjęcia próby walki z nałogiem – powiedziała Ewa Krasoń podczas prowadzonego przez Bogdana Łańkę wywiadu w czasie literackiej niedzieli. Autorka między innymi przytoczyła fragment jednej z opowieści, której bohater powiedział, że nie ma takiego dna, od którego nie można się odbić. Trzeba jednak spełnić dwa warunki: najpierw nie tylko chcieć, ale wręcz mocno pragnąć zmiany życia, potem zaś poprosić Boga – lub jakąkolwiek siłę wyższą – o pomoc i nie odrzucić oferowanego wsparcia.

Każdą z 14 opowieści umieszczonych w pierwszej części autorka poprzedziła krótką charakterystyką ich bohaterów. Poza jednym z nich, wszyscy są mieszkańcami Chicago i należą do różnych grup etnicznych: polskiej, czeskiej, mongolskiej i filipińskiej. Jest to literacki dokument, w którym autorka wraz z wydawcą starali zachować sposób i styl wypowiedzi rozmówców, żeby był on bardzo czytelny i autentyczny. 

W drugiej części książki zatytułowanej „Matki narkomanów” bohaterki przedstawiają zmagania z nałogami swoich dzieci. Książka została wydana przez Oficynę Wydawniczą „Impuls” w Krakowie.

Bohaterka literackiego popołudnia, które z udziałem grupy ponad 50 osób odbyło się w niedzielę, 7 kwietnia przygotowuje do wydania kolejną pozycję. Tym razem praca pani Ewy dotyczy całkowicie innej tematyki. Na literacki warsztat autorka wzięła bowiem historie młodych Polaków, którzy w czasie II wojny światowej zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec. W ten sposób powstała książka pod tytułem „Skradziona młodość”.

– To opowieść o ich niewolniczej pracy, o ich miłościach, o ich losach, o ich tęsknocie i o ich czasie powojennym, kiedy nie mogli wrócić do Polski, bo były zburzone szlaki kolejowe i nie było możliwości transportu. Musieli jeszcze rok przeżyć w koszarach wojskowych. Książka powstała na kanwie opowieści rodzinnych zasłyszanych od moich rodziców i ich przyjaciół. Jest ubogacona autentycznymi, archiwalnymi fotografiami z tego okresu. To bardzo podnosi jej wartość. Jest ona szczególnie bliska mojemu sercu i czekam, kiedy ukaże się na rynku wydawniczym w Polsce – podkreśliła Krasoń.

W posiadanie wydanych do tej pory książek można wejść bezpośrednio w krakowskim wydawnictwie „Impuls”. W Chicago można nabywać je w obydwu lokalizacjach księgarni „Quo Vadis”. Najnowsze wydawnictwo o młodych Polakach w Niemczech będzie rozprowadzane nad Wisłą. Jeżeli tutejsze księgarnie byłyby zainteresowane sprowadzeniem tego tytułu, to muszą złożyć zamówienie w Polsce.

W drugiej odsłonie literackiego popołudnia widzowie mieli okazję wysłuchać piosenek i wierszy w wykonaniu Anny Włoch, Bożeny Hutnickiej-Chorabik, Bogdana Łańki przy akompaniamencie Jana Zieńki, który na zakończenie spotkania odłożył na bok gitarę i zaśpiewał piosenkę, do której słowa napisała pani Ewa, a on muzykę. 

Ewa Krasoń z wykształcenia jest historykiem, absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a prywatnie żoną Jana Zieńki, muzyka, gitarzysty i kompozytora. W Stanach Zjednoczonych studiowała kierunki pedagogiczne na National Louis University oraz Dominican University. Dziennikarstwem para się od 30 lat. Współpracuje między innymi z „Dziennikiem Związkowym”. 

– Moje pierwsze opowiadanie miało tytuł: „Gdzie jesteś, tato?”. Temat utworu zrodził się z moich obserwacji jako nauczycielki o dzieciach, które marzyły, że tata wróci na święta do Polski, na pierwszą komunię, na jakąś rodzinną uroczystość. Żyły tym oczekiwaniem, a tata nie wracał. Opowiadanie ukazało się na łamach „Dziennika Związkowego”. W niedzielę poszłam do kościoła na Jackowo. Stanęłam pod chórem, bo świątynia była wypełniona po brzegi naszymi rodakami. Na ambonę wszedł ks. Jacek Praski. Trzymał w ręce gazetę i zaczął cytować fragmenty tego mojego artykułu i nazywał mnie autorką. I to był dla mnie taki amerykański chrzest jako dziennikarki. Skoro ksiądz nazwał mnie z ambony autorką, to znaczy, że mogę pisać i tak rozpoczęłam współpracę z polonijnymi czasopismami – wspominała.

Na amerykańskiej ziemi Ewa Krasoń nawiązała również do swoich doświadczeń nauczycielskich z Polski, podejmując pracę w szkołach sobotnich. Przez pewien czas była także dyrektorem Szkoły im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago.

Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na podpisywanie książek i wspólne zdjęcia z autorką. Były kwiaty i gratulacje, a popołudnie przy kawie i ciastkach trwało do wieczora.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_2322

DSC_2322

DSC_2310

DSC_2310

DSC_2179-2

DSC_2179-2

DSC_2165

DSC_2165

DSC_2145

DSC_2145

DSC_2113

DSC_2113

DSC_2287

DSC_2287

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama