Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:23
Reklama KD Market

Młodzi Podhalanie uczcili Niedzielę Palmową

Młodzi Podhalanie uczcili Niedzielę Palmową

Góralska młodzież celebrowała nabożeństwo Niedzieli Palmowej upamiętniającej uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy.

Uroczystość Niedzieli Palmowej u ojców karmelitów bosych w Munster Indiana przy wsparciu Zarządu Głównego Związku Podhalan zorganizowali rodzice i tancerze ze Szkółki przy ZG oraz zespołu „Holni”. Procesję do ołtarza prowadzili młodzi tancerze Tomasz Topór i Robert Gal, ciągnąc umieszczoną na wózku rzeźbę wjeżdżającego do Jerozolimy Pana Jezusa na osiołku. Dzieci i rodzice oraz pozostali wierni przybyli do świątyni z pięknymi palmami. Najwyższa miała 16 stóp wysokości.

Mszę prowadził kapelan góralskiej organizacji, o. Bartłomiej Stanowski z honorowym kapelanem o. Wacławem Lechem i bratem Marianem Leszewiczem. W posłudze uczestniczył miejscowy przeor, o. Andrzej Gbur. Duszpasterze zamiast kazania czytali Mękę Pańską. W liturgię zaangażowane były tancerki zespołu: Gabriela i Karolina Żegleń, Zuzanna Łabuda i Amelia Kaczmarczyk, które uczestniczyły w czytaniach. Nad oprawą muzyczną Liturgii czuwał Michał Gibson

W kościelnych ławach miejsca zajęli członkowie zespołu z kierownikiem Grzegorzem Sarną oraz instruktorami, Katarzyną Marusarz-Łowicz, Magdaleną Skowron, Marcinem Maciołem, Marcinem Walkoszem i „Gaździną” Haliną Gal na czele. W ławach po lewej stronie kościelnej nawy zajęli miejsca członkowie Zarządu Głównego góralskiej organizacji z prezesem Stanisławem Sarną oraz wiceprezesem ds. kultury Janem Królem, królową Anną Smetek, kandydatką na królową Natalią Król oraz zbójnikiem Jakubem Stopką i marszałkiem Zbigniewem Mikosiem w składzie. Po nabożeństwie życzenia wielkanocne dla społeczności góralskiej oraz całej Polonii i podziękowania za kontynuowanie tej pięknej tradycji złożył prezes związku Stanisław Sarna.

Historia nabożeństwa Niedzieli Palmowej organizowanej przez zespół ma blisko trzy dekady. W czasie, gdy trwającą 15 lat posługę proboszcza w parafii pw. św. Kamila rozpoczął ówczesny kapelan związku, o. Wacław Lech, nabrała ona szczególnego wymiaru. Artysta góralski Marian Styrczula-Maśniak wyrzeźbił i przekazał do parafii oraz zespołu tanecznego postać Pana Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy na osiołku i od tej pory figura umieszczona na wózku prowadzonym przez dzieci otwiera procesję rozpoczynającą nabożeństwo Niedzieli Palmowej organizowane przez młodych artystów ze Szkółki przy Zarządzie Głównym. Po zamknięciu parafii pw. św. Kamila, jeszcze przed wybuchem pandemii, uroczystość została przeniesiona do kościoła pw. św. Faustyny Kowalskiej, a po przerwie pandemicznej od trzech lat jest sprawowana w Amerykańskim Ludźmierzu, u ojców karmelitów bosych w Munster Indiana.

– Chodzi nie tylko o przekazanie i zaszczepienie u dzieci miłości do śpiewu, muzyki i tańca góralskiego, ale także zamiłowania do kultywowania tradycji i obrzędów związanych z naszą wiarą katolicką. Na ostatnich zajęciach tanecznych poprzedzających Niedzielę Palmową dzieci i rodzice zrobili palmy, które przynieśliśmy ze sobą do kościoła. Największą, mierzącą ponad 16 stóp, wnosiło do świątyni troje tancerzy, aby ustawić ją przy ołtarzu, gdzie pozostanie na okres świąteczny – powiedział kierownik Szkółki i zespołu „Holni” Grzegorz Sarna.

Działająca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan Szkółka Pieśni i Tańca, która parę lat temu wzbogaciła się o grupę młodzieżową „Holni”, liczy blisko 100 młodych tancerek i tancerzy. Obok wspomnianej już grupy instruktorów i gaździny pieczę nad zespołami sprawują: Marek Byrdak, Agnieszka Wyrostek, Agnieszka Szuba i Elżbieta Szlembarski. 12 października odbędzie się celebracja jubileuszu 45-lecia istnienia Szkółki.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_0745

DSC_0745

DSC_0665

DSC_0665

DSC_0567

DSC_0567

DSC_0543

DSC_0543

DSC_0537

DSC_0537

DSC_0530

DSC_0530

DSC_0466

DSC_0466

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama