Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 08:41
Reklama KD Market

W kościele św. Ferdynanda powitano figurę Matki Bożej Królowej Pokoju

W kościele św. Ferdynanda powitano figurę Matki Bożej Królowej Pokoju

Życie w okolicznościach dramatycznych wydarzeń na świecie częściej skłania do przemyśleń nad rzeczywistością i nawróceniem, dlatego parafianie św. Ferdynanda w Chicago z radością powitali figurę Matki Bożej Królowej Pokoju z Medjugorje. Podczas Eucharystii dokonano aktu zawierzenia oddając parafię pod opiekę Maryi.

Figura Matki Bożej o wysokości 160 cm. – która jest repliką figury Królowej Pokoju stojącej przed ołtarzem polowym w Medjugorje, miejscowości znajdującej się w południowej części Bośni i Hercegowiny – 16 marca 2024 roku została wprowadzona do kościoła św. Ferdynanda w Chicago.

W procesji z figurą Maryi udekorowaną flagami, ulicami Marmora, Belmont i Mason przeszli parafianie z ks. Łukaszem Górzyńskim – pallotynem z Medjugorje. Drogę oświetlali lampionami. Towarzyszył im śpiew i góralska muzyka.
Na progu świątyni figurę Matki Bożej z Medjugorje powitali ks. Piotr Gnoiński – proboszcz parafii, o. Zbigniew Pieńkos – redemptorysta, dyrektor Centrali Radia Maryja i Telewizji Trwam w Chicago oraz ks. Marek Duran.
Figurę Matki Bożej Królowej Pokoju, która została umieszczona w świątyni, po lewej stronie ołtarza głównego, obok figur Świętej Rodziny, pobłogosławił i poświęcił ks. proboszcz Piotr Gnoiński.
Zaśpiewano Litanię loretańską i tak, jak każdego dnia w Medjugorje, podczas uroczystości odmówiono Koronkę Pokoju – starą, chorwacką modlitwę o pokój.
Monumentalnie wybrzmiał Akatyst ku czci Bogurodzicy – pochwalno-dziękczynny hymn maryjny pochodzący z przełomu V i VI wieku.
Ksiądz Łukasz Górzyński SAC okadził figurę i świątynię przechodząc między nawami kościoła. Okadzenie to ważna czynność okazania czci religijnej. Dym kadzidła symbolizuje modlitwę, a jego przyjemna woń obecność Boga.
Colleen Willard, której towarzyszył mąż John, dała świadectwo uzdrowienia uzdrowienia z nieoperacyjnego guza mózgu za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Pokoju, jakiego doświadczyła w Medjugorje.

Cud ten został potwierdzony przez komisję medyczną. Ponadto został on umieszczony w dokumentach Komisji Watykańskiej, badającej objawienia w Medjugorje, jako jeden z 500 zatwierdzonych cudów uzdrowień za wstawiennictwem Królowej Pokoju.
Historia o bólu, nadziei, modlitwie i duchowym spotkaniu uzdrowionej dzięki Matce Bożej poruszyła serca słuchających.

Po przerwie w uroczystości, Mszę Świętą pod przewodnictwem ks. proboszcza Piotra Gnoińskiego odprawili: ks. Łukasz Górzyński SAC, ks. Andrzej Totzke SChr, o. Zbigniew Pieńkos CSsR i ks. Marek Duran.
Podczas Eucharystii ks. Łukasz Górzyński SAC odczytał list arcybiskupa Aldo Cavalli, wizytatora apostolskiego dla parafii Medjugorje z 10 marca 2024 roku, zaadresowany do kapłanów i wiernych parafii św. Ferdynanda w Chicago wyrażający piękne życzenia:
– Niech Pan Jezus Was wysłucha i odpowie na Wasze modlitwy i zawsze pozostanie z Wami na drodze życia. Niech Dziewica Maryja, obecna w Waszej Parafii pod tytułem Królowej Pokoju, modli się za was wszystkich, prosząc Boga o dar pokoju w waszych rodzinach i między wami – napisał abp Cavalli.

W homilii ks. Górzyński – inicjator nabożeństw medjugorskich w kościele św. Ferdynanda oraz uroczystości wprowadzenia do kościoła figury Matki Bożej Królowej Pokoju – opowiedział o osobistym doświadczeniu doznanej łaski w sprawie Bogu wiadomej.
Pośród złożonych pod ołtarzem darów były intencje, o które prosili wierni.
Po Komunii Świętej dokonano aktu zawierzenia parafii św. Ferdynanda Matce Bożej Królowej Pokoju.

Biorąc za wzór św. Jana Pawła II, ks. Piotr Gnoiński, ks. Łukasz Górzyński SAC i ks. Marek Duran w asyście pozostałych kapłanów zawierzyli przeszłość, teraźniejszość i przyszłość obecnych, ich rodzin i parafię św. Ferdynanda prosząc Matkę Najświętszą o dar pokoju:
– Niepokalana Matko Jezusa i Matko nasza – Maryjo, Królowo Pokoju! Biorąc za wzór Świętego Jana Pawła II mówimy dziś: cali jesteśmy Twoi. Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy całych siebie, wszystko czym jesteśmy; nasze umysły, serca, wolę, ciała, dusze, zmysły, emocje, pamięć, zranienia, słabości, naszą przeszłość od chwili poczęcia, teraźniejszość i przyszłość wraz ze śmiercią cielesną – każdy nasz krok, czyn, słowo i myśl. Twojemu Niepokalanemu Sercu zawierzamy także wszystko, co posiadamy, nasze rodziny i całą parafię.

Apel Jasnogórski zakończył uroczystość przeprowadzoną w językach: angielskim, polskimi i hiszpańskim.
Śpiewając pieśni w różnych językach wierni przy figurze złożyli na cześć Matki Bożej róże.
Wspólne świętowanie kontynuowano w sali parafialnego centrum.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]


DAR_1260

DAR_1260

DAR_1240

DAR_1240

DAR_1175

DAR_1175

DAR_1152

DAR_1152

DAR_1150

DAR_1150

DAR_1130

DAR_1130

DAR_1074

DAR_1074

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama