Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 07:36
Reklama KD Market

Ukraina, NATO i prawybory w tle obchodów Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Ukraina, NATO i prawybory w tle obchodów Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce

Apel o kontynuację wspierania Ukrainy, zbliżająca się 25. rocznica przystąpienia Polski do NATO i wezwanie do głosowania w nadchodzących prawyborach – pod takimi hasłami odbyły się w poniedziałek, 4 marca oficjalne obchody Dnia Pułaskiego w chicagowskim Muzeum Polskim w Ameryce. Po raz pierwszy miał okazję wziąć w nich udział burmistrz Chicago Brandon Johnson.

Około stu osób – przedstawicieli władz federalnych, stanowych, powiatowych i miejskich, polonijnych liderów i reprezentantów środowisk kulturalnych i biznesowych – zgromadziło się w poniedziałek w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N. Milwaukee Avenue, na prestiżowych obchodach Dnia Pułaskiego, przypadających jak zawsze w pierwszy poniedziałek marca. Dla pozostałych uczestników i całej Polonii wydarzenie transmitowane było na żywo na stronie internetowej muzeum.

W wydarzeniu wzbogaconym o występy artystyczne i prezentacje historyczne, dużo miejsca w dalszym ciągu poświęcone było sytuacji na Ukrainie, dwa lata po rosyjskiej inwazji na ten kraj. W przemówieniach liderów przewijały się konkretne apele do Kongresu Stanów Zjednoczonych o uchwalenie ustawy o pakiecie pomocy finansowej dla Ukrainy, zablokowanej obecnie w Izbie Reprezentantów. W kontekście konfliktu wywołanego przez Rosję przywoływano również zbliżającą się 25. rocznicę przystąpienia Polski, Czech i Węgier do NATO. Nie obyło się także bez odniesień do prawyborów w Illinois, które odbędą się 19 marca, gdyż Dzień Pułaskiego w tym roku zbiegł się z otwarciem lokali wczesnego głosowania w całym mieście.

Konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak
Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance) i Kongres Polonii Amerykańskiej reprezentował prezes Frank Spula
Dominic Pacyga
Konsul generalny Ukrainy w Chicago, Serhiy Koledov

Po raz pierwszy w obchodach Dnia Pułaskiego wziął udział 57. burmistrz Chicago Brandon Johnson. Z uznaniem mówił o wkładzie Polonii „w tkankę kulturową i krajobraz demograficzny naszego miasta i kraju”. Jak powiedział, jego życzeniem jako byłego nauczyciela byłoby, aby więcej chicagowian poznało „fascynujące dziedzictwo historyczne polskiej społeczności”. Burmistrz podkreślił, że chciałby mieć również więcej AmerykanówIpolskiego pochodzenia w swojej administracji.

– Zachęcam członków naszej Polonii amerykańskiej do dalszej aktywizacji tego miasta. (…) Aby zbudować lepsze, silniejsze, bezpieczniejsze Chicago, potrzebuję więcej Amerykanów polskiego pochodzenia, aby się przyczyniali (do rozwoju miasta – red.), zgłaszali się i angażowali. Macie miejsce w mojej administracji” – powiedział Johnson.

Władze miejskie reprezentowało także troje chicagowskich radnych: Gilbert Villegas z 36. okręgu miejskiego, Ruth Cruz z 30. okręgu i Walter Burnett z 27. okręgu. Wraz z przedstawicielami miasta na parking muzeum przybył miejski pojazd z polskim akcentem.„Casimir Plowaski” jest jedną z sześciu miejskich odśnieżarek „ochrzczonych” niedawno nowymi imionami wyłonionymi na drodze konkursu „You Name a Snowplow”.

Miejska odśnieżarka "Casimir Plowaski" fot. Mark Dobrzycki

O zbliżającej się 12 marca 25. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego mówili m.in. konsul generalny RP w Chicago Paweł Zyzak i skarbnik Illinois Michael Frerichs.

– Podróż Pułaskiego z Polski do Ameryki służy jako przypomnienie głębokiej więzi między naszymi narodami oraz trwałego ducha przyjaźni i solidarności, który definiuje nasze relacje, dziś widoczne poprzez niezachwiane partnerstwo w NATO – mówił konsul Zyzak.

Wśród innych przemawiających w muzeum byli m.in. senator Dick Durbin, kongresmenka Jan Schakowsky z 9. okręgu, kongresmen Mike Quigley z 5. okręgu, skarbnik powiatu Cook i znana przyjaciółka Polonii Maria Pappas, rewident stanowa Susana Mendoza, sędzia Sądu Apelacyjnego Illinois Aurelia Pucinski, konsul generalny Ukrainy w Chicago, Serhiy Koledov. Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance) i Kongres Polonii Amerykańskiej reprezentował prezes Frank Spula.

Spula podkreślił w swoim przemówieniu, że patriotycznym obowiązkiem Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy doznali cierpień komunizmu, jest „rozszerzanie horyzontów wolności” na cały świat. Prezes wspomniał toczące się konflikty zbrojne między Rosją a Ukrainą i między Izraelem a Palestyną. Zwrócił uwagę na waśnie w Waszyngtonie i zaapelował o nakłanianie legislatorów do odblokowania w Kongresie pakietu pomocy finansowej dla Ukrainy.

W kontekście wywalczonej m.in. przez Kazimierza Pułaskiego wolności Spula wzywał do spełnienia obywatelskiego obowiązku poprzez udział w wyborach – zarówno przez głosowanie, jak i kandydowanie na urzędy. W ten sposób możemy kontynuować dziedzictwo Kazimierza Pułaskiego – stwierdził Spula. Prezes ZNP-PNA podkreślił, że wolność, o którą walczył m.in. Pułaski nigdy nie powinna być brana za pewnik.

– Rzucam wyzwanie każdemu na tej sali, aby się zaangażować, aby zrobić różnicę, przede wszystkim poprzez skorzystanie z prawa i przywileju głosowania w wyborach – apelował Spula.

Historyk Muzeum Polskiego Jan Loryś w wirtualnej prezentacji przedstawił widzom historię Dnia Pułaskiego, a także zapoznał z muzealnymi zbiorami związanymi z Kazimierzem Pułaskim. Dominic Pacyga, emerytowany historyk z Columbia College Chicago, przybliżył widzom postacie dwóch bohaterów tej samej ery – Pułaskiego i Tadeusza Kościuszki i ich znaczenie w życiu Polonii w Stanach Zjednoczonych.

Dodatkiem do wirtualnej prezentacji był montaż wybranych fragmentów obchodów Dnia Pułaskiego w muzeum z ostatnich kilkunastu lat.

Przemówienia i prezentacje historyczne przeplatane były występami artystycznymi zespołu Wesoły Lud – reprezentacyjnej grupy Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce oraz sopranistki Mirosławy Sojki-Topór przy akompaniamencie pianisty Kamila Bundyry.

Uroczystość prowadzili Richard Owsiany, prezes muzeum, wraz z Jamesem Robaczewskim, prezesem Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego.

Uroczystość tradycyjnie zakończyło złożenie wieńca pod obrazem Stanisława Kaczora-Batowskiego „Pułaski pod Savannah” i odśpiewanie „God Bless America” oraz błogosławieństwo ks. Andrzeja Totzke, proboszcza historycznego kościoła Świętej Trójcy w Chicago.

Głównymi sponsorami tegorocznego Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim w Ameryce byli: Bank PNC, Polsko-Słowiańska Unia Kredytowa, Kasia’s Pierogi, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie (Polish Roman Catholic Union, PRCU) oraz po raz pierwszy Fundacja Kopernikowska – Copernicus Foundation.

Wydarzenie było transmitowane na żywo na stronie internetowej Muzeum polishmuseumofamerica.org, gdzie cały czas jest dostępne do obejrzenia.

Kazimierz Pułaski w latach 1777-1779 walczył w szeregach armii George’a Washingtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 r. utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston. Zmarł 11 października 1779 r. w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah. W 2009 roku Kongres USA przyznał Pułaskiemu honorowe obywatelstwo amerykańskie.

Tekst i zdjęcia:

Joanna Marszałek
[email protected]

Mirosłąwa Sojka-Topór

PXL_20240304_175133588

PXL_20240304_175133588

PXL_20240304_175110377

PXL_20240304_175110377

PXL_20240304_175107606

PXL_20240304_175107606

PXL_20240304_174908384

PXL_20240304_174908384

PXL_20240304_174907347

PXL_20240304_174907347

PXL_20240304_173530067

PXL_20240304_173530067

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama