Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 23 listopada 2024 22:32
Reklama KD Market

Dzień Pułaskiego z KPA-IL i Fundacją Polsko-Amerykańską

Dzień Pułaskiego z KPA-IL i Fundacją Polsko-Amerykańską

Ciekawe wystąpienia na temat generała Kazimierza Pułaskiego, historii ustanowionego w Illinois święta, wręczenie stypendiów uzdolnionej muzycznie młodzieży i obiad wypełniły w minioną niedzielę program dorocznej uroczystości.

Obchody Dnia Pułaskiego pod auspicjami stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej i Fundacji Polsko-Amerykańskiej odbyły się w niedzielę, 3 marca w sali bankietowej Mayfield Banquets w Chicago.

Patriotyczna uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem flag polskiej i amerykańskiej przez chicagowskich harcerzy: druhny z Hufca Harcerek Tatry, Kingę Pawlikowską i Lilianę Darecki z drużyny Granie górskie: druha Nathaniela Dareckiego z 7. drużyny Hufca Męskiego Warta oraz harcmistrzynię Beatę Pawlikowską.

Alan Krolikowski, student wydziału muzyczno-wokalnego Uniwersytetu DePaul i tegoroczny stypendysta Fundacji Polsko-Amerykańskiej zaśpiewał hymny narodowe Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych.

Wicekonsul Agata Grochowska i Frank Spula – prezes krajowego Kongresu Polonii  Amerykańskiej oraz Związku Narodowego Polskiego (Polish National Alliance, PNA) złożyli wiązankę kwiatów przed portretem generała Kazimierza Pułaskiego.

Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar konfliktów zbrojnych na świecie, w szczególności wojny trwającej na Ukrainie.

Anna Wierzbicki, prezes Fundacji Polsko-Amerykańską wprowadziła gości w atmosferę święta krótką charakterystyką generała Kazimierza Pułaskiego i jego zasług dla obojga narodów. Przedstawiła daty i nazwiska polityków, którzy przyczynili się do ustanowienia Dnia Pułaskiego w Illinois.

Michael Niedzinski – prezes stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej mówił o wieloletniej tradycji organizowania przez Kongres uroczystości, aby uhonorować pamięć o generale Kazimierzu Pułaskim, który miał duży wkład w walkę nie tylko o wolność Polski, ale również o wolność Stanów Zjednoczonych.

Prezes Niedzinski podkreślił, że musimy o tym zawsze pamiętać, ponieważ generał Pułaski jest jednym, obok Tadeusza Kościuszki, z rozpoznawalnych Polaków historii wojny rewolucyjnej.

– My, Polacy, o tym pamiętamy i chcemy, aby następne pokolenia Polaków o tym pamiętały. Jego imieniem nazywane są ulice, parki, szkoły – powiedział prezes Michael Niedzinski.

Wierzbicki przedstawiła długą listę gości reprezentujących lokalne władze administracji, organizacje polonijne, licznie przybyłą Polonię i przyjaciół Polonii.

Wicekonsul Agata Grochowska wyraziła zadowolenie, że razem z tak licznie zgromadzoną Polonią może celebrować pamięć o generale Kazimierzu Pułaskim:

– Oddając cześć Pułaskiemu, oddajemy hołd innym Polakom, którzy poświęcili Polsce swój czas i życie – podsumowała wicekonsul Grochowska.

Frank Spula z dumą przypomniał o dwóch bohaterach Polski i Ameryki z przeszłości: generałach Kazimierzu Pułaskim oraz Tadeuszu Kościuszce. Odwołując się do współczesności, prezes Spula zaakcentował fakt, że my, jako społeczeństwo, jesteśmy zaangażowani w życie państwa. Dlatego, mając to prawo, powinniśmy zawsze brać udział w wyborach.

Muzyczne trio wystąpiło z koncertem utworów patriotycznych. Usłyszeliśmy między innymi pieśń „Kraj rodzinny matki mej”, kujawiaka Henryka Wieniawskiego czy poloneza Ogińskiego.

Modlitwę przed obiadem odmówiono wspólnie z biskupem emerytem ks. Andrzejem Wypychem.

Richard Owsiany – prezes Muzeum Polskiego w Ameryce – przypomniał historię służby wojskowej generała Kazimierza Pułaskiego, doświadczonego dowódcy, który zaoferował swoje usługi Armii Kontynentalnej Stanów Zjednoczonych. Z dumą mówił o dziedzictwie, jakie pozostawił:

– To, co Pułaski pozostawił Amerykanom, było dziedzictwem szlachetnym. Jego legion zyskał aprobatę Waszyngtonu i był wzorem (…). Zorganizowana przez Pułaskiego kawaleria stała się zalążkiem przyszłych szwadronów, dzięki czemu Pułaski zyskał miano „ojca kawalerii amerykańskiej”. Tragiczna śmierć tego polskiego i amerykańskiego bohatera nie wymazała jego czynów z pamięci przyszłych pokoleń (…) Niech wspaniały duch gen. Kazimierza Pułaskiego nadal inspiruje wszystkich Amerykanów z poczuciem obowiązku wobec ojczyzny, dumy, ducha misji i niekończącej się walki o godność i wolność człowieka. (…) Oddając dzisiaj hołd życiu i bohaterskim czynom gen. Kazimierza Pułaskiego, każdy z nas jest szafarzem naszego dziedzictwa.

Prezes Richard Owsiany zaprosił gości do świętowania Dnia Pułaskiego z przedstawicielami władz Chicago w Muzeum Polskim.

Gratulacje z okazji święta złożył James Robaczewski, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce.

Punktem kulminacyjnym było wręczenie stypendiów muzycznie uzdolnionej młodzieży: Alanowi Krolikowskiemu, Nicole Kwasny i Youssefowi El Yakine.

Stypendia wręczyły przedstawicielki Fundacji Polsko-Amerykańskiej i Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej: Grażyna Pikul oraz Jolanta Wisnicki.

Prezes Fundacji Polsko-Amerykańskiej działającej przy stanowym Kongresie Polonii Amerykańskiej przedstawiła skład fundacji: wiceprezes Jolę Grocholską, skarbnika Ewę Cholewinską, sekretarza Wandę Judę oraz członków zarządu: Annę Zalińską, Jane Kulibabę i Bożennę Haszlakiewicz.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich w USA zaprosiła do udziału w  133. Paradzie Konstytucji Trzeciego Maja i towarzyszących jej imprezach.

Ksiądz Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii Świętej Faustyny, zaintonował Rotę i God Bless America.

Prezes Anna Wierzbicki podziękowała gościom za udział w uroczystości, a sponsorom za ich hojność.

Tekst: Jola Plesiewicz
Zdjęcia: Dariusz Piłka
[email protected]


DAR_0847

DAR_0847

DAR_0843

DAR_0843

DAR_0839

DAR_0839

DAR_0830

DAR_0830

DAR_0825

DAR_0825

DAR_0824

DAR_0824

DAR_0820

DAR_0820

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama