Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 września 2024 06:21
Reklama KD Market

Tydzień z muzyką Chopina w Chicago

Tydzień z muzyką Chopina w Chicago

Ósma edycja dorocznego festiwalu chopinowskiego „Chopin in the City” została zainaugurowana 22 lutego w Konsulacie Generalnym RP w Chicago. Bohaterami premierowego koncertu byli dwaj młodzi pianiści – Bazyli Siwek oraz Joshua Mhoon. W rozpoczęciu wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych placówek dyplomatycznych, środowisk muzycznych oraz polonijnych w naszym mieście. Zorganizowana przez znakomitą wokalistkę jazzową Grażynę Auguścik impreza trwa do 1 marca.

– Konsulat zaprasza nie tylko Polonię, ale zaprasza także środowisko korpusu konsularnego. Mamy dzisiaj na sali reprezentantów placówek dyplomatycznych różnego typu oraz przedstawicieli świata kultury, Polonii i miejscowej administracji. Wszystko po to, żeby poznawać, może odkrywać na nowo, być może w nowych interpretacjach, muzykę Fryderyka Chopina, naszego narodowego kompozytora, można rzec naszego narodowego bohatera, ale także naszą „wizytówkę” nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie – powiedział konsul generalny Paweł Zyzak, witając uczestników wieczoru.

– Na festiwalu gramy i śpiewamy muzykę klasyczną, jazzową, malujemy, recytujemy, a nawet tańczymy. Wszystkie rodzaje sztuki mają miejsce. Inauguracja tradycyjnie już odbywa się w tym pięknym gmachu polskiej placówki konsularnej i zawsze tutaj prezentowana jest muzyka klasyczna. Dzisiejszego wieczoru występuje dwóch młodych, cudownych, utalentowanych pianistów, którzy są z Chicago, ale w tej chwili studiują w Nowym Jorku. Festiwal odbywa się po raz ósmy, ale jego historia ma więcej lat, bo była przerwa w okresie pandemii. Zaczynaliśmy dosyć skromnie, ale dzięki hojności naszych darczyńców i sponsorów udało się rozwinąć muzyczne skrzydła do obecnych rozmiarów. Zaczynamy w Konsulacie Generalnym, ale przed nami jeszcze kilka dni muzycznych imprez w różnych miejscach naszej metropolii. Nieprzypadkowo festiwal odbywa się w terminie od 22 lutego do 1 marca. To są dwie daty uznawane za datę urodzin Chopina. Znawcy tematu nie są co do tego zgodni, dlatego, żeby uczcić pamięć tego wirtuoza fortepianu i kompozytora, zazwyczaj festiwal trwa od 22 lutego do 1 marca – powiedziała twórczyni festiwalu Grażyna Auguścik.

Inauguracyjny koncert rozpoczął 19-letni Bazyli Siwek utworem Nocturne Op. 48 No. 1 C moll F. Chopina, a następnie zgrał swoje dwie kompozycje – „Poranne głosy” i „Kwiecień Plecień”. Na zakończenie wykonał Fantasy F moll Op. 49 F. Chopina. Bazyli Siwek studiuje obecnie w Nowym Jorku w szkole muzycznej na Manhattanie u światowej sławy pianisty egipskiego dr Wael Farouka. Stara się podtrzymywać klasyczną tradycję, będąc jednocześnie zagorzałym wykonawcą współczesnej muzyki klasycznej. Jako pianista szczyci się szerokim repertuarem wielu kompozytorów od Bacha po Schoenberga. Jednocześnie specjalizuje się w muzyce polskich i francuskich kompozytorów jak Chopin i Ravel. Jest ceniony za wyrafinowaną i delikatną grę oraz umiejętność tworzenia narracji. Jako kompozytor łączy romantyczny i ekspresyjny styl, dodając nutę współczesności.

Drugi bohater inauguracyjnego koncertu Joshua Mhoon rozpoczął występ, grając Ballade no. 1 Fryderyka Chopina oraz Preludium op. 28 no. 20 in C Minor „Funeral March” oraz trzy inne utwory naszego wielkiego kompozytora, a także kompozycję S. Rachmaninowa. Obecnie uczy się w Nowym Jorku w Juilliard School pod okiem światowej sławy pianistów Emanuela Axa oraz Juliana Martina. Jego talent odkryto, gdy miał zaledwie 7 lat. Bardzo szybko się rozwijał. Zdobył liczne nagrody. Występował w japońskiej telewizji oraz chicagowskich programach CBS i NBC. Koncertował w wielu krajach. W 2023 roku zdobył Srebrny Medal w Nina Simone Piano Competition. Jego życiowym credo jest uczynienie z muzyki głównego celu swojego życia, co z zaangażowaniem stara się czynić.

– To wspaniały koncert, którego miałem przyjemność wysłuchać. Utwory naszego niepowtarzalnego kompozytora grali niezwykle utalentowani, wspaniali młodzi ludzie. Koncert był pierwszorzędny. Osobiście bardzo lubię muzykę Chopina. Pamiętam od małego, że naszym domu muzyka Chopina zawsze była obecna – podsumował imprezę prof. John Kulczycki, emerytowany wykładowca historii na University of Illinois. Pan profesor od lat wspiera to wydarzenie artystyczne.

Kolejnym festiwalowym koncertem było piątkowe spotkanie w Akademii Muzycznej PaSO, w którym wystąpiło trio organowe: Chris Forman, Greg Rockingham oraz Dave Miller. W sobotnie przedpołudnie festiwal zawitał do szkoły im. Fryderyka Chopina, gdzie koncertował pianista Michał Drewnowski i trio wiolonczelowe w składzie: Sara Wollan, Margaret Daly i Elizabeth Anderson (relacja w cz. IV s. 7). W sobotę wieczorem w klubie Green Mill Jazz koncertowała Grażyna Auguścik z zespołem w składzie: Ben Lewis, Jon Deitemyer, John Kregor i Ethan Philion.

W niedzielę festiwal przeniósł się do Centrum Kopernikowskiego. W południe Patrycja Stępniak z „Art Studio” zaprosiła dzieci do udziału w „Painting Chopin”. W części muzycznej części warsztatowej koncertu wystąpiła znakomita śpiewaczka Ana Everling. Towarzyszył jej zespół w składzie: Hunter Diamond, Kenny Reichert, Edinho Gerber i Dave Onderdonk. W niedzielę wieczorem dalsza część festiwalowego programu miała miejsce w klubie „ProMusica” przy 4802 N. Broadway, gdzie wystąpili: pianista, kompozytor i poeta Robert Swistelnicki oraz muzycy: Greg Artry, Dave Miller, Katie Ernst, Marek Feldman i Jon Irabagon.

Festiwal kończy się 1 marca wieczorem koncertem w siedzibie Akademii Muzycznej PaSO przy 5400 N. Lawer w Chicago. Bohaterami wieczoru są: organizatorka festiwalu, wokalistka jazzowa Grażyna Auguścik oraz pianista Ben Lewis i Warren Oja – wiolonczela. Poezję recytuje Andrzej Krukowski, który prowadzi wieczór.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP


DSC_5047

DSC_5047

DSC_4934

DSC_4934

DSC_4755

DSC_4755

DSC_4736

DSC_4736

DSC_4703

DSC_4703

DSC_5062

DSC_5062

DSC_5058

DSC_5058


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama