Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 25 września 2024 06:24
Reklama KD Market

Dzień Pułaskiego, prawybory i Parada 3 Maja na zebraniu wydziału stanowego KPA

Dzień Pułaskiego, prawybory i Parada 3 Maja na zebraniu wydziału stanowego KPA

Podczas comiesięcznego zebrania członków Kongresu Polonii Amerykańskiej, oddziału na stan Illinois, które odbyło się w poniedziałek, 26 lutego zostały omówione tematy związane z przygotowaniami do dorocznych obchodów Dnia Pułaskiego i narodowego Święta Konstytucji 3 Maja oraz zaangażowaniem Amerykanów polskiego pochodzenia w trwające w Stanach Zjednoczonych prawybory.

Zebranie rozpoczął i poprowadził Walter Bochenek – pierwszy wiceprezes stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej. 

Anna Wierzbicki, prezes Fundacji Polsko-Amerykańską zaprosiła zebranych na doroczny bankiet z okazji Dnia Pułaskiego organizowany wspólnie przez Kongres Polonii Amerykańskiej wydział na stan Illinois i Fundację Polsko-Amerykańską. Patriotyczna uroczystość odbędzie się w niedzielę, 3 marca w Chicago, w sali bankietowej Mayfield Banquets. 

Roman Korczak – sekretarz korespondencyjny przedstawił prezentację Moniki Myśliwiec-Gałuszki –  koordynatora do spraw wyborczych komisji Wyborczej Miasta Chicago (Chicago Board of Elections) wyrażoną w liczbach. Prawybory w Partii Republikańskiej i w Partii Demokratycznej w stanie Illinois odbędą się 19 marca. Zrozumienie procesu przedwyborczego jest bardzo ważne, ponieważ jest to czas, kiedy wyborcy wybierają preferowanego kandydata do listopadowych wyborów powszechnych na wszystkich szczeblach władzy. 

Gościem zebrania był Kirk J. Ortiz startujący na urząd posła stanowego z 4. okręgu i przewodniczacego komórki partyjnej w 26. okręgu miejskim, który zaprezentował swój program. Najważniejszymi do zrealizowania zadaniami jego programu są: zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, dostępności do edukacji i opieki medycznej w zakresie zdrowia psychicznego.

Dan Pogorzelski podziękował Polonii za udzielone mu poparcie i zaapelował do świadomego budowania większej zauważalności w życiu Chicago, jednego z najbardziej polskich miast w Stanach Zjednoczonych, na przykład poprzez głosowanie.

Maria Zakrzewska autorka książki „Stanisław Wokulski i Tomasz Judym. Małość i heroizm” dokonała analizy interpretacji dwóch powieści: „Lalki” Bolesława Prusa i „Ludzi bezdomnych” Stefana Żeromskiego na przestrzeni lat, biorąc pod uwagę postępowanie głównych bohaterów powieści, ich stosunek do Ojczyzny, do Polski, która w tym czasie była pod zaborami. Autorka starała się nakreślić mechanizmy działania marksistów, którzy po drugiej wojnie światowej budując komunistyczny porządek w Polsce mieli duży wpływ na polską kulturę i literaturę. 

Maria Zakrzewska ukończyła polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1988 roku wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i po uzyskaniu tytułu magistra bibliotekoznawstwa przyjęła stanowisko bibliotekarza referencyjnego w Dziale Języków Obcych w Harold Washington Library Center w CPL. Pracując w bibliotece przez dwadzieścia lat przyczyniła się do znacznego powiększenia kolekcji polskiej. 

Mary Sendra Anselmo wicemarszałek tegorocznej Parady Konstytucji 3 Maja w Chicago podziękowała za wybór, przypominała o konstytucyjnym prawie i obowiązku wzięcia udziału w głosowaniu oraz zaprosiła do wspólnego celebrowania Święta Konstytucji 3 Maja.

Dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes Związku Klubów Polskich w USA mówiła o 133. Paradzie Konstytucji Trzeciego Maja, której hasłem jest: „NATO chroni i jednoczy”.

Poinformowała, że ksiądz biskup Andrew Wypych został Wielkim Marszałkiem Parady, wicemarszałkami: Mary Sendra Anselmo i profesor Zbigniew Kruszewski, a Przyjacielem Polonii dr Peter Alter. Szczegółowe informacje na temat  majowych obchodów można znaleźć na stronie internetowej: polisparade.org.

Krzysztof Wąż poinformował o sympozjum w dniu 16 marca poświęconym polskiej historii. Chicago Sympozjum prezentowane przez Muzeum Historii (Chicago History Museum) we współpracy z Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniem Historycznym i Muzeum Polskim w Ameryce odbędzie się 16 marca. Wezmą w nim udział między innymi: dr Peter Alter, dr Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago i prof. Dominic Pacyga. 

Stanisław Sarna prezes Związku Podhalan w Północnej Ameryce zaprosił do Domu Podhalan na obchody Dnia Pułaskiego

Podziękowania za wsparcie finansowe złożyli: Marzena Klimek, dyrektor Polskiej Szkoły im. św. Alberta Chmielowskiego w Chicago oraz Tadeusz Młynek dyrektor Polskiej Szkoły im. św. Małgorzaty Marii w Algonquin.

Wiceprezes Walter Bochenek poprosił zebranych o zgłaszanie kandydatów do nagród dziedzictwa. 

Zebranie tradycyjnie odbyło się w sali parafialnej Hayes Hall, przy kościele Our Lady Mother of the Church w Chicago.

Najbliższe zebranie za miesiąc, a poprzedzą je, uroczyste obchody Dnia Pułaskiego, 3 marca.

Tekst: Jola Plesiewicz

Zdjęcia: Dariusz Piłka


Podziel się
Oceń

ReklamaDazzling Dentistry Inc; Małgorzata Radziszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama