Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 12 listopada 2024 07:31
Reklama KD Market

Spadła liczba migrantów przybywających do Chicago, ale kryzys może się nasilić przed Krajową Konwencją Demokratów

Spadła liczba migrantów przybywających do Chicago, ale kryzys może się nasilić przed Krajową Konwencją Demokratów
Migranci wsiadają do autobusu w Eagle Pass w Teksasie, wrzesień 2023 r. fot. ADAM DAVIS/EPA-EFE/Shutterstock

Miasto zamknęło cztery mniejsze schroniska dla migrantów

Po rekordowym wzroście liczby migrantów przybywających do Chicago w grudniu i styczniu, sytuacja uspokoiła się do tego stopnia, że władze Chicago w lutym zamknęły cztery spośród 28 miejskich schronisk dla migrantów. Spadek liczby przekroczeń południowej granicy – a tym samym liczby przywożonych do Chicago migrantów – jest tymczasowy – ostrzegają analitycy. Do Chicago może nadciągnąć kolejna fala migrantów, zwłaszcza w obliczu organizowanej tam w sierpniu Krajowej Konwencji Demokratów.

Od połowy lutego władze Chicago zamknęły cztery tymczasowe schroniska dla migrantów w związku ze spadkiem liczby nowych przybyszów zza południowej granicy. Zamknięte schroniska to jedne z mniejszych – w szczytowym okresie przebywało w nich łącznie 400 osób. Znajdowały się w centrum, dzielnicy North Lawndale, Lake View oraz North Park.

Według oświadczenia władz miasta, schronisko w North Park Nature Center zostało zamknięte, aby przystosować je na potrzeby lokalu wyborczego w marcowych prawyborach. Schroniska w Harold Washington Library oraz w kościele New Life Community w Lake View  już wcześniej były zamykane i ponownie otwierane. Niewykluczone, że mogą być znowu otwarte, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Rodziny, które przebywały w zamykanych schroniskach, zostały przeniesione do innych schronisk lub wprowadziły się do mieszkań. 16 marca mają rozpocząć się pierwsze eksmisje migrantów ze schronisk, zgodnie z wprowadzonym wcześniej przez władze 60-dniowym limitem na pobyt. Egzekwowanie tego przepisu było kilkakrotnie wstrzymywane w związku z zimową pogodą.

W środę, 21 lutego liczba migrantów przebywających w chicagowskich schroniskach wynosiła 12 478 osób. To najniższa liczba od listopada, kiedy ponad 1200 migrantów koczowało na posterunkach policji, a 300 na lotnisku O’Hare. W środę tylko kilkunastu migrantów oczekiwało na miejsce w schroniskach na posterunkach policji, a 26 przybyszów było w tzw. landing zone – centrum przyjęć przy 800 S. DesPlaines St. w rejonie centrum.

W lutym w ciągu trzech tygodni do Chicago przybyło kilkuset nowych migrantów. W podobnym okresie w styczniu przybyło ich kilka tysięcy.

Według władz, spadek liczby migrantów przybywających do Chicago jest odzwierciedleniem spadku liczby przekroczeń południowej granicy. Według danych Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, w grudniu przekroczyły ją 302 tys. osób, a w styczniu – 176 tys. Styczeń i luty to z reguły miesiące z najniższą liczbą przekroczeń. Zdaniem ekspertów, może to mieć związek z surowszymi warunkami pogodowymi przy przekraczaniu niesławnego przesmyku Darién, zwiększeniem patroli po stronie meksykańskiej oraz innymi czynnikami. Ruch na granicy ponownie zaczyna się w marcu.

Jesienią ub. roku administracja burmistrza Brandona Johnsona przewidywała, że kryzys migracyjny w Chicago może zwiększyć się, im bliżej terminu zaplanowanej na sierpień w Wietrznym Mieście Krajowej Konwencji Demokratów. Do Chicago może przyjeżdżać nawet do 10 autobusów z migrantami dziennie – ostrzegano. Taki ruch ze strony gubernatorów republikańskich stanów, którzy wysyłają migrantów na północ, miałby na celu nadwyrężenie zasobów i zawstydzenie demokratycznych miast sanktuariów w okresie poprzedzającym Krajową Konwencję Demokratów.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło już ponad 35 tys. migrantów, głównie z Ameryki Łacińskiej. Większość z nich wysyłana jest do Wietrznego Miasta z Teksasu przez tamtejszego republikańskiego gubernatora Grega Abbotta w ramach odwetu wymierzonego w demokratyczne miasta sanktuaria i krajową politykę imigracyjną prezydenta Bidena.

Joanna Marszałek
[email protected]

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama