Artykuł piąty jest całą filozofia NATO. Nikt nikogo nie zwolnił z przestrzegania tej zasady. W interesie wszystkich członków Sojuszu jest wyraźne zwiększenie zdolności obronnych - podkreślił w poniedziałek premier Donald Tusk odnosząc się do wypowiedzi byłego prezydenta Donalda Trumpa.
Premier w poniedziałek po południu przyleciał do Berlina, gdzie spotkał się z niemieckim kanclerzem Olafem Scholzem.
W czasie konferencji prasowej obaj politycy zostali zapytani o słowa byłego prezydenta USA, który podczas sobotniego wiecu w Karolinie Południowej, zagroził, że jeśli ponownie zostanie prezydentem USA, to nie będzie chronił przed potencjalną rosyjską agresją krajów NATO, które nie wypełniają swych zobowiązań finansowych wobec Sojuszu.
"Niezależnie od tego, co mówi były prezydent i kandydat w najbliższych wyborach (prezydenckich w USA) Donald Trump, to jest nasz oczywisty, wspólny interes, aby wszystkie kraje członkowskie NATO zwiększyły, i to w sposób wyraźny, finansowanie swoich i naszych wspólnych zdolności obronnych" - powiedział premier.
Przypomniał, że jeśli chodzi o nakłady na obronność, to "Polska od pewnego czasu wyraźnie przekracza próg 2 proc. Dziś to jest 4 procent".
"Wiem, że nie każdy kraj będzie w stanie szybko dojść do poziomu 2 proc. czy więcej niż 2 procent, ale wydaje się, że straszna lekcja ukraińska nie powinna u kogokolwiek budzić wątpliwości, że taka jest potrzeba" - powiedział.
Jak podkreślił, "niezależnie od tego, co mówi Donald Trump, obiektywnie musimy zwiększyć nasze możliwości obronne (...). Europejska część NATO jest szczególnie zdeterminowana w tej kwestii, więc będę nalegał na wszystkich europejskich partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby do tego zmierzali".
Podkreślił, że "nie ma żadnego powodu, aby Unia Europejska była słabsza militarnie od Rosji".
"Mamy same powodowy, aby myśleć ambitnie, że UE może sprostać każdemu wyzwaniu, także militarnemu" - ocenił.
Przypomniał, że "zasada +jeden za wszystkich, wszyscy za jednego+, powinna być nadal zasadą wiodącą w NATO i w UE".
"Nikt nikogo nie zwolnił z przestrzegania tej zasady" - zwrócił uwagę premier Tusk. Jak powiedział: "wszyscy w Europie powinniśmy jednoznacznie oczekiwać od naszych partnerów z drugiej strony Atlantyku, aby byli wierni tej zasadzie".
"5 art. to jest cała filozofia NATO. To jest w ogóle być albo nie być całego politycznego Zachodu" - podkreślił Tusk.
"Jestem zatem przekonany, że słowa Donalda Trumpa powinny być jak zimny prysznic dla tych wszystkich, którzy ciągle lekceważą coraz bardziej realne zagrożenie z jakim się zmaga Europa. Musimy stanąć na własnych nogach, licząc na pełną współpracę ze Stanami Zjednoczonymi" - powiedział premier.
Kanclerz Scholz zwrócił uwagę, że "Niemcy, w tym roku przeznaczą 2 proc. PKB na obronność i będzie to czynić zawsze". Przypomniał, że po jego wystąpieniu w Bundestagu 190 mld euro zostało wyasygnowanych z budżetu na zamówienia na obronność.
Dodał, że wysokie nakłady na sektor obronny są uwzględniania także w ramach planowania wydatków na lata trzydzieste XXI wieku.
"Niemcy na pewno nie osiągną najwyższych wydatków na obronność, ale jest to w znaczący wzrost w stosunku do tego, co inwestowaliśmy w przeszłości" - powiedział uwagę niemiecki kanclerz.
"Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie kraje NATO spełnią kryteria Sojuszu dotyczące wydatków na obronność, co oznacza dużą mobilizację sił" - dodał kanclerz.
Zapewnił, że "Niemcy są współodpowiedzialni za bezpieczeństwo krajów bałtyckich i Polski". "Wszyscy mogą na nas liczyć" - oświadczył Scholz.
Były prezydent USA zrelacjonował niedawno rozmowę, jaką miał odbyć z jednym z szefów państw NATO, nie wymienił jednak jego nazwiska. "Jeden z prezydentów dużego kraju zapytał mnie: +no cóż, proszę pana, jeśli nie zapłacimy i zostaniemy zaatakowani przez Rosję, czy będzie pan nas chronił?+ Odpowiedziałem: +Nie, nie będę was chronił. Właściwie zachęcałbym ich (Rosję), żeby zrobili z wami, co chcą. Musisz zapłacić+" - powiedział Trump, który ubiega się o nominację Partii Republikańskiej w listopadowych wyborach prezydenckich w USA. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek, Mikołaj Małecki
mgw/ mml/ fit/
Copyright © PAP SA 2024 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
PAP BiznesPAP LifeEuroPAP News
MediaRoom
- Saudyjska Federacja na rzecz Popularyzacji Sportu (SFA) wita ponad 20 tys. uczestników maratonu w Rijadzie 2024 (MediaRoom)
- Nadchodzi modowa rEWOLUCJA z marką Q?? (MediaRoom)
Komunikaty
- KPRM: Odbudowa Trójkąta Weimarskiego – Premier Donald Tusk z wizytą w Paryżu i Berlinie (komunikat)
- Komunikat Totalizatora Sportowego (12-02-2024)
Tematy dnia
- Wybory samorządowe/ Upłynął termin na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego
- Ukraina/ Rosyjski atak na Dniepr
- Białoruś/ W 2023 r. tylko w Mińsku wszczęto 2580 spraw karnych związanych z protestami w 2020 r.
PAP proponuje
- Andrzej Byrt: musimy ze swoimi doświadczeniami ws. Ukrainy dotrzeć do Niemiec i Francji
- Analityk: dla Francji Trójkąt Weimarski to okno na Europę Środkową
- Kraków/ Rafał Komarewicz (Polska 2050-Trzecia Droga) powalczy o fotel prezydenta Krakowa